Nauka

Ciśnieniowy skafander kosmiczny SpaceX [AKT.]

przeczytasz w 2 min.

Tak oto prezentuje się przeznaczony do podróży z Ziemi na Międzynarodową Stację Kosmiczną i z powrotem skafander kosmiczny firmy SpaceX.

Aktualizacja [09.09.2017]: Elon Musk ma coś dla was. Opublikował nowe zdjęcie ciśnieniowego skafandra kosmicznego SpaceX. Tym razem możemy zobaczyć go w pełnej krasie.

Opublikowane na Instagramie zdjęcie przedstawia astronautę w pierwszym zaprojektowanym przez SpaceX stroju przeznaczonym do podróży z Ziemi na Międzynarodową Stację Kosmiczną i z powrotem. W tle widzimy kapsułę załogową Dragon, którą to właśnie miałyby być realizowane takie loty. 

Oglądając nowe zdjęcie, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na elastyczne strefy zginania w okolicach kolan. Zespołowi projektantów chodziło bowiem przede wszystkim o to, by lot przebiegał w komfortowych warunkach (serwis TechCrunch podaje, że w tym samym celu postawiono na miękkie „siedzenie”). Dopełnieniem całości są zaś lekkie buty.

SpaceX skafander Dragon

Strój może być tak lekki i elastyczny, ponieważ nie jest to kombinezon kosmiczny, z którego można by korzystać poza pokładem kapsuły. Ma on jedynie zapewniać bezpieczeństwo astronautom i „kosmicznym turystom” podczas lotu. Od kiedy? Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już od przyszłego roku.

News [23.08.2017]: Elon Musk opublikował na Instagramie pierwsze zdjęcie skafandra ciśnieniowego SpaceX, który mają nosić astronauci podczas podróży z Ziemi na Międzynarodową Stację Kosmiczną i z powrotem, a także kosmiczni turyści (zresztą na tej samej trasie) w kapsule załogowej Dragon.

Musk przyznaje, że celem zespołu, który opracował ten skafander, było połączenie funkcjonalności oraz niezłego wyglądu. Ten drugi – jak widać – z powodzeniem osiągnięto, o tym zaś, że strój działa jak należy zapewnia sam wizjoner. Na razie musimy wierzyć na słowo.

SpaceX skafander

Jak widać na zdjęciu, skafander nie jest „wielgachny”, ale jest tak dlatego, że jest to strój przeznaczony tylko do transportu, a nie do pracy (np. spacerów kosmicznych). Podobny projekt (choć niektórzy mogą stwierdzić, że nieco mniej stylowy) zaprezentowała niedawno firma Boeing, która również pracuje nad „kosmicznymi taksówkami”.

Elon Musk zapowiedział przy okazji, że więcej szczegółów na ten temat zdradzi w ciągu kilku najbliższych dni. Będziemy was informowali na bieżąco. Poniżej możecie jeszcze zobaczyć wcześniejsze, nieoficjalne zdjęcia skafandra (określane jako „fejk”, ale właściwie przedstawiające bardzo podobny projekt):

SpaceX skafander fejk

Źródło: The Verge, Inverse, TechCrunch. Foto: Elon Musk (Instagram)

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konsole Rzondzom
  6
  ''Skafander kosmiczny SpaceX'' Skafander... Kolejny clickbaitowy tytuł. Benchmark no do uja ciężkiego co się z Tobą dzieje? Skafander, kombinezon kosmiczny to właśnie do tych spacerów kosmicznych, a w artykule mowa o takich lepszych ciuszkach do śmigania w środowisku ciśnieniowym.
  • avatar
   mgkiler
   6
   Wygląda trochę jak z filmu "Gra Endera".

   Piszę filmu, bo nie pamiętam już opisu z książki, którą czytałem dawno.
   • avatar
    stach122
    3
    Mnie zastanawia kiedy zostaną stworzone skafandry takie jak w Mass Effectach. Jeżeli są możliwe do zbudowania.