Serwery plików NAS

Skype ostrzega przed robakiem

przeczytasz w 0 min.

Operator telefonii internetowej VoIP znany jako Skype, ostrzega użytkowników przed nowym Windowsowym robakiem rozprzestrzeniającym się za pomocą usługi chatowania. Według bloga Skype'a Heartbeat, atak wygląda jak wiadomość przesłana od znanego nam użytkownika, który prosi o kliknięcie w link kierujący nas do obrazu JPEG. Jednak w rzeczywistości przekierowanie następuje do pliku z wirusem.

Kliknięcie wywoła zapytanie dla systemu o pozwolenie na uruchomienie pliku o rozszerzeniu .scr, które wygląda tak samo jak wygaszacza ekranu. Jeśli zgoda zostanie udzielona, robal znany pod nazwami takimi jak Skipi, Pykspa czy Ramex, spróbuje w pierwszej kolejności zablokować dostęp do stron poświęconych bezpieczeństwu poprzez zmianę odpowiednich plików, a następnie zainstaluje dodatkowe oprogramowanie wykradające dane.


Skype poinformował, że współpracuje już z wiodącymi firmami zajmującymi się bezpieczeństwem w sieci i zachęca wszystkich użytkowników, którzy korzystają z systemu Windows do uaktualniania swoich programów antywirusowych. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy przede wszystkim nie klikną podobnego linku, zapewniono instrukcję pozwalającą na ręczne pozbycie się robaka.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login