Smartfony

Foto-smartfon Sony Honami wyzwaniem dla Nokii 808 PureView

przeczytasz w 2 min.

Sony chce stworzyć smartfon idealny nie tylko fotograficznie, ale również pod każdym innym względem.

Sony Xperia Cyber-shot wizja

Zaprezentowana rok temu Nokia 808 PV do dziś jest niedoścignionym wzorem dla konstruktorów aparatów cyfrowych w smartfonach. Niedługo może jednakże zyskać realnego konkurenta. To opisywany już przez nas smartfon z 20 Mpix sensorem, znany pod roboczą nazwą Honami, którego sensor 1/1,6” ma być tylko nieznacznie mniejszy od tego z Nokii.

Aparat Sony Honami wpisuje się doskonale w plany koncernu Sony, który chce przywrócić markę Cyber-shot w urządzeniach mobilnych. Jeśli nie pamiętacie, to przypomnimy wam, że w czasach gdy Sony współpracowało z Ericssonem wiele telefonów i smartfonów nosiło logo Cyber-shot. Teraz ta marka ogranicza się jedynie do kompaktów.

Sony Honami podobnie jak smartfon Nokii nie będzie z pewnością bardzo smukłą konstrukcją. Tam gdzie znajduje się matryca, smartfon musi mieć znacznie większą grubość. To dlatego, że sensor ma mieć rozmiary typu 1/1,6”, podobne jak w topowych kompaktach cyfrowych. Nie jest to jeszcze tak duży układ jak 1/1,2” matryca w Nokii 808 PV, ale jest znacznie większy niż to co instaluje się w płaskich smartfonach.

Sensor ma mieć rownież "tylko" 20 Mpix, dlatego też spowdziewamy się lepszej efektywności pojedynczego piksela niż w fińskim smartfonie. Liczba pikseli jest jednak na tyle duża, że programiści mogą pokusić się o zaimplementowanie algorytmów cyfrowego zoomu wysokiej jakości. W kompaktach wychodzi im to całkiem dobrze.

Matryca Sony Honami będzie wykonana w technologii Exmor RS (warstwowy układ CMOS), co można uznać za pewnik, gdyż podobny układ, aczkolwiek znacznie mniejszy, siedzi w Sony Xperia Z. Parametry obiektywu wyglądają interesująco - szklany z logo Sony G. Źródłem dodatkowego światła ma być lampa ksenonowa lub podwójny LED. Menu aparatu będzie wzorowane na menu kompaktów cyfrowych Sony.

Sony Honami rozmiar sensora
Porównanie rozmiarów sensorów. Choć sensor Nokii jest znacznie większy od tego co ma zaproponować Sony Honami, to podobna relacja występuje pomiędzy tym smartfonem, a obecnymi supersmartfonami HTC, Sony i Samsung.

Czy Sony Honami mógłby być najlepszym foto-smartfonem na rynku? Od strony technicznej to raczej mało prawdopodobne, bo Nokia 808 PV nadal ma większy potencjał. Jednak jakość zdjęć może być na tyle dobra by w połączeniu z platformą Android, świetnymi własnościami dźwiękowymi i ogólną wydajnością, Sony Honami zyskało miano jednego z najlepszych smartfonów. To wszystko pod warunkiem, że rozmiary Honami zostaną zaakceptowane przez odbiorców, a także jeśli informacje, które trafiły do sieci znajdą potwierdzenie w praktyce.

Źródło: vr-zone.com, gsmarena.com

Komentarze

45
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  Teraz trzeba tylko czekać na zdjęcia, zapowiada się ciekawie, choć ja bym się skłania w stronę Pure View.
  • avatar
   man13ck
   3
   Moim zdaniem ważniejszą rolę odegra tutaj nie grubość smartfona, a jego cena. Jeżeli będzie zaporowa, wątpię żeby znalazło się wielu kupców na tego Soniaka. Aczkolwiek trzymam kciuki za tę konstrukcję, w końcu konkurencja napędza innowacyjność :)
   • avatar
    Enkaliv
    1
    Jakby tak jeszcze SONY wypuściło jakieś smartphony z Windowsem to by było ok.
    • avatar
     hideo
     0
     zależy tylko jak gruby będzie to smartfon bo nokia 808 pv to masakra aż 17.95mm (mój stary zwykły kom Sony Ericsson był cieńszy hehe)
     • avatar
      Dragonik
      0
      Coś słyszałem że ma to chyba mieć aż 6,5 cala ekran.
      • avatar
       hoodedman
       0
       HAHAHA Nokia 808 jest już starym telefonem a SONY planuje wypuścić swój topowy smartfon/aparat foto który będzie miał z założenia gorszą optykę niż Nokia - LOOOOL to pokazuje jak daleko w czarnej dupie znajduje się reszta za Nokią jeśli chodzi o zdjęcia.

       Nie widzę problemu w linkowaniu testów Nokii 808 jako riposty w dyskusji. Nie wiem dlaczego ma to świadczyć o tym że jestem lemingiem, jak w tym teście są zawarte zdjęcia porównawcze i można samemu ocenić jakość zdjęć 808 i jak bardzio ten aparat odjeżdża całej konkurencji, niszcząc przy okazji całą gamę aparatów za ~1000zł.