Smartfony

Smartfony OnePlus zbierają wyjątkowo dużo danych na temat użytkownika

przeczytasz w 1 min.

OnePlus chce wiedzieć o użytkownikach naprawdę sporo. Co „najlepsze”, sprawa nie jest wcale świeża, a mimo tego przeszła bez większego echa.

Które smartfony zbierają dane na temat użytkownika? Wydaje się, że wszystkie i chyba zdążyliśmy się z tym pogodzić. Problem pojawia się wtedy, gdy dany model okazuje się wyjątkowo „żądny wiedzy” co przypisać można propozycjom z logo OnePlus.

Tak przynajmniej wynika z bardzo ciekawej analizy przeprowadzonej przez Christophera Moore'a. Na jej podstawie dowiadujemy się, że smartony OnePlus gromadzą nie tylko wszystko to co można przypuszczać, ale również dane na temat numerów IMEI, numerów telefonów, adresów MAC, a nawet ESSID i BSSID sieci bezprzewodowych oraz numerów seryjnych urządzeń i otwieranych aplikacji. Wszystko ląduje na serwerach producenta.

Smartfony OnePlus zbierają wyjątkowo dużo danych

Po co? Oczywiście dla dobra użytkowników, ponieważ wszystkie zbierane dane pozwalać mają na lepszy rozwój oprogramowania. Producent podał nawet instrukcję do wyłączenia śledzenia powyższych aspektów (cytując: Try wiping out the cache.Turn off your device>Power key + volume down>English>Wipe and cache>Wipe Cache>Confirm wipe>Reboot), ale zdaniem Christophera Moore'a nie daje ona oczekiwanych efektów.

Na forach wyczytać można sugestie, iż problem rozwiązać może wyłączenie usługi OnePlus Device Manager. Nie ma jednak pewności, czy po tego typu zabiegu system pracować będzie bez zastrzeżeń.

Co „najlepsze”, sprawa nie jest wcale świeża, a mimo tego przeszła bez większego echa. Tak bardzo obojętne jest już nam to, czym dzielimy się z producentami urządzeń? Można oczywiście zapytać o ich postępowanie, ponieważ trudno aby każdy z użytkowników posiadał szeroką wiedzę na temat technicznych aspektów sprzętu i oprogramowania.

Źródło: chrisdcmoore

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  marcin1ja1
  7
  Nikt nie podnosi larum, ponieważ duża część osób posiada konto na Facebooku. Wystarczy przeczytać regulamin na, który wyrażamy zgodę, a zbieranie danych przez OnePlus okaże się dziecinnymi igraszkami. Nie lepsza sytuacja jest z iOSem, ale to jest od hamerykanów więc jest wszystko w najlepszym porządku :)
  • avatar
   Snack3rS7PL
   -1
   Naprawdę wyczyszczenie cache'u nic nie daje? Jak On na to wpadł? Sherlock po prostu...
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Sprawa przeszła bez echa, bo OnePlus poza Chinami jest niszową marką.