Ciekawostki

Rząd podjął decyzję - smartfony i tablety objęte podatkiem „od piractwa”

przeczytasz w 1 min.

Wiceminister kultury oficjalnie ogłosił, że rząd zatwierdził rozszerzenie listy urządzeń objętych opłatą reprograficzną o smartfony i tablety.

muzyka smartfon TNW
foto: The Next Web

Stało się. Wiceminister kultury oficjalnie ogłosił, że rząd zatwierdził rozszerzenie listy urządzeń objętych opłatą reprograficzną o smartfony i tablety.

O kontrowersyjnym pomyśle Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS) skierowanym do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpisywaliśmy się w lipcu (linki na dole newsa). W skrócie jednak przypomnijmy, że stowarzyszenie chciało, aby producenci i importerzy urządzeń mobilnych byli zobowiązani do przekazania maks. 3 proc. pieniędzy ze sprzedaży na rzecz artystów. Z jakiej racji? A no z takiej, że umożliwiają one przechowywanie i odtwarzanie muzyki.

Projekt ten nie spodobał się ani samym użytkownikom, ani producentom. Teraz okazuje się, że rząd przyjął jednak propozycję ZAiKS-u. Podczas czwartkowego posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu, wiceminister resortu kultury Andrzej Wyrobiec ogłosił, że smartfony i tablety fatycznie zostaną objęte opłatą reprograficzną, zwaną też opłatą od czystych nośników oraz podatkiem od piractwa.

„Jest uzgodnienie dotyczące listy czystych nośników i wysokości opłat od tych czystych nośników (…) Do końca września daliśmy sobie jeszcze czas na wpisanie w słupki (…) uzgodnionych przez strony kwot (…) odsetek od czystych nośników. Wydaje się, że jest bardzo blisko tego porozumienia, po to byśmy – po pierwsze – wyeliminowali z listy czystych nośników te urządzenia, które po prostu już… są nieaktualne, np. kasety magnetofonowe, a wprowadzili urządzenia najbardziej w tej chwili powszechne, popularne, które między innymi z tego powodu są nabywane, że umożliwiają kopiowanie czy korzystanie z utworów (…) mówię o tabletach i smartfonach” – mówił wiceminister Wyrobiec.

Wiemy zatem, że decyzja już zapadła. Niewiadomą pozostaje jednak wysokość nałożonej na producentów i dystrybutorów urządzeń mobilnych opłaty. Maksymalnie może to być 3 proc. Na kim te 3 proc. się odbije? Wszystko wskazuje na to, że – niestety – na samych klientach. 

Więcej na temat tego projektu przeczytacie w naszych lipcowych newsach:

Źródło: Polskie Piekełko, Dziennik Internaturów

Komentarze

168
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  155
  A już chciałem kupić legalną płytę. Całe szczęście mogę ją legalnie ukraść. Jak widać smartfony były zbyt tanie do tej pory.
  • avatar
   Konto usunięte
   59
   A co z pirackimi zdjęciami, grami itp. ZAiKS to gówno.
   A rządowi dziękuję, pokazują że nie warto zostawać w tym kraju, gdzie panuje cebulactwo, kasa i kłamliwi politycy. Dziękuję do niewidzenia. Mój kraj taki piękny, a ludzie to buraki.
   • avatar
    Konto usunięte
    36
    Super decyzja rządu. Przecież te 3% to jest kilka płyt, a my po opłaceniu możemy ściągać bez limitu. Ustawę poparły znane sklepy jak min. Thepiratebay.
    • avatar
     Konto usunięte
     35
     Proponuję wprowadzić podatek od wacików do uszu, ponieważ czyste uszy umożliwiają słuchanie nielegalnie zdobytej muzyki.
     • avatar
      Author
      34
      Skoro płace podatek od piractwa to zamierzam korzystać z tego w końcu płace za to, koniec tolerancji dla wyzywania ludzi od piratów.
      • avatar
       carbo888
       31
       ciekawe kiedy te stare dziady zrozumieją, że walka z piractwem to walka z wiatrakami, nikt na tym nie straci ani nie zyska tylko nam kolejne 3% z portfela kradną, już nie mówię o zabiciu przedsiębiorstw z strefy cyfrowej dystrybucji mediów, które znikną bo nie będą miały klientów
       • avatar
        iro666
        27
        Takimi sposobami nigdy nie zmniejszą skali piractwa, a wręcz przeciwnie.
        • avatar
         ostryb
         27
         A mnie interesuje inny aspekt.
         Dlaczego ZAiKS jest tajną organizacją.
         Nikt nic nie wie.
         Ile kasy do nich wpływa , kto i za co ją otrzymuje.
         Bo może się okazać że czerpią z koryta nie ci co powinni.
         Próbowałem kiedyś znaleźć takie informacje .
         Nie ma możliwości sprawdzenia.
         A powinno być wszystko jawne.
         Pozdrawiam.
         • avatar
          Author
          14
          Bardzo dobra wiadomość od dziś NIE MA w Polsce piractwa. Skoro płacimy podatek za piractwo to nie można mówić o piractwie bo jest legalne i opodatkowane.

          Jeśli jeszcze raz usłyszę o piractwie w Polsce to znaczy, że ktoś rzuca pomówienia i łamie prawo.
          • avatar
           passat
           13
           Czekam na podatek za podatek.
           • avatar
            stalkerpl
            13
            głosujcie nadal na tę bandę złodziei a ostatnie portki z was zedrą oczywiście w świetle prawa wszystko będzie ok, lemingom już nie wystarczy plunąć w twarz trzeba ich kopnąć bo to głupi zawsze ma twarda głowe
            • avatar
             Konto usunięte
             13
             W 2013 r. na pensje w ZAiKS-ie poszło 59,2 mln zł. Z danych finansowych stowarzyszenia wynika, że przeciętna pensja za pracę wynosi tam 10 330 zł. W ubiegłym roku stowarzyszenie również zakupiło sobie pałac w Janowicach za 4,6 mln zł - informuje portal muzyka i prawo.pl

             Pałac w Janowicach w Małopolsce należał do Politechniki Krakowskiej. Od 2006 roku był wydzierżawiony, odbywały się tam głównie śluby. W 2013 roku został wystawiony na przetarg i Stowarzyszenie ZAiKS ostatecznie za budynek i otaczający go park zapłaciło 4,6 mln zł. Cel? Portal “Nasze Miasto” informował, że chodzi o stworzenie nowoczesnego Centrum Pracy Twórczej.

             W 2013 roku łącznie na wynagrodzenia ZAiKS przeznaczył 59 298 081 zł. Jeśli podzielić 57 830 138,47 zł ( gdyz kwoty przeznaczonej na pensje odjęto “działalność społeczną”) przez liczbę etatów, czyli 466,52, a następnie przez 12 miesięcy to będzie: 10 330 zł.
             • avatar
              raffal81
              12
              Pomyśleć że ja na SMARCIE nie mam żadnej mp3.
              • avatar
               Konto usunięte
               12
               Co następne? Po ukończeniu 18 roku życia, każdy mężczyzna będzie musiał odsiedzieć 5 lat za gwałt, który może popełnić?
               • avatar
                Konto usunięte
                11
                No proszę, projekt ten NIE SPODOBAŁ się UŻYTKOWNIKOM, ani PRODUCENTOM - a jednak rząd go przyjął :D

                Rozumiecie? Nikt go nie chciał, a rząd przyjął - przetłumaczę: "ktoś komuś nieźle posmarował w łapę" :]
                Cały ten rząd powinno się wypier**** do zsypu na śmieci, razem z zaiks-em - po czym, szczelnie zamknąć, zaspawać klapę.

                Jestem wręcz przekonany, że kiedyś przekroczą masę krytyczna i wtedy ludzie wyjdą na ulicę - bo to co wyprawiają nie mieści się w głowie. Wszystko do czasu... Tymczasem żryjcie rządowe świnie, póki koryto pełne. Wszystko do czasu...


                • avatar
                 Stashqo
                 11
                 Rynek smartfonów w Polsce wart jest więcej niż 5mld złotych, do tego dochodzi rynek tabletów (nie znalazłem niestety danych), daje to rocznie ponad 100mln złotych dla zaiks!!! Zaiks nie jest organizacją pożytku publicznego, zaiks jest stowarzyszeniem, którego celem jest zebranie jak największej ilości pieniędzy do utrzymania samej siebie i swoich członków, każdy kto odrobinę siedzi w rynku muzycznym powie Wam, że to jest zalegalizowana mafia ściągająca haracze (mają nawet swoich osiłków - policję gospodarczą) i nic więcej. Zastanawiam się ile w łapę wziął minister kultury z przyjaciółmi... Zyskał minister kultury, zyskał zaiks, a kto straci? Otóż stracimy my wszyscy, bo to my złożymy się na te kilkaset milionów, ale przede wszystkim stracą przedsiębiorcy, ponieważ wiele osób zacznie kupować smartfony za granicą na dużo większą skalę niż teraz. Damy zarobić Niemcom, Czechom, Słowakom czy Węgrom a wszystko to dzięki temu, że ZAIKS nigdy nie może się nachapać. Mój kraj, taki piękny...
                 • avatar
                  AndreoKomp
                  10
                  Trzeba więc iść do sklepu po nowego smartfona i od jutra zaczynam pobierać muzykę z internetu zamiast kupować płyty. Bardzo dobra decyzja rządu! Tyle co Tusk poszedł i proszę jakie fajne zmiany :D. To mi przyniesie znaczne zyski finansowe. Zrobię wyjątek tylko dla artystów, których jestem fanem. Niektórzy po prostu zasługują na to, żeby kupić ich płytę i nikt mnie do tego zmuszać nie musi. Pozostali dostaną kasę z ZAiKS-u.
                  • avatar
                   Qpers
                   10
                   Skoro zmuszają mnie to opłaty za kopiowanie płatnych materiałów, to głupotą byłoby nie skorzystać :)

                   Szkoda, że żądzą nami tak nielogiczni i niemyślący ludzie.
                   • avatar
                    neo292
                    9
                    ZAIKS to ZŁODZIEJE!!! próbują wyciagnąć kasę od fryzjerów, taksówkarzy a teraz za smarty? ciekaw jestem kiedy skumają sie z KRTiT i doliczą procenty abonamentu TV do rachunków za prąd.
                    • avatar
                     wojciechoslaw
                     7
                     Nawet jeśli to będzie te 3 procent, to cena pewnie wzroście co najmniej o 10 procent, bo jest do tego pretekst.
                     • avatar
                      Adixxx
                      7
                      Proponuję wnieść ustawę obywatelską nakładającą 80% podatek dochodowy dla wszystkich parlamentarzystów, ministrów, senatorów i reszty nierobów. Dodatkowo niech każda szkodliwa dla społeczeństwa ustawa (badana przez niezależną instytucję) wiąże się z procentową karą finansową nakładaną na urzędnika głosującego za nią. Zaraz wszystko by się unormwało. Nakładać kurna podatek bo artystom prywaciarzom się nie powodzi kurna mać!
                      • avatar
                       Konto usunięte
                       6
                       OK, nawet bym się z tym zgodził pod warunkiem, że ściąganie filmów i muzyki ze źródeł "alternatywnych" stałoby się legalne - czy dobrze dedukuje ???
                       • avatar
                        daoskar
                        6
                        Czyli teraz wystarczy kupić smartphone, kupić legalną płytę, albo legalne mp3, zachować paragon, podać Zaiks do sądu by zwrócili 3% za kupno płytym mp3.Wystarczy zrobić taką wielką ogólnopolską akcje, i już ;)
                        • avatar
                         RafiXll
                         5
                         uje....
                         • avatar
                          RafiXll
                          5
                          Oto przykład jak dymać obywateli w biały dzień. Najpierw zabrać 60% zarobionych pieniędzy - zusy i inne podatki od przychodu... Później zajebczyć kilka procent na innych podatkach od podatków. W sumie skoro biorą nam 60 % z pensji to reszta powinna być nieopodatkowana bo już raz kutwa odprowadziłem podatek. Podobno u nas nie ma podwójnego opodatkowania - no nie bo jest poczwórne kutwa albo lepiej życzę tym gnojom śmieci... Za to co robią z tym pięknym krajem zdychajcie w męczarniach tak jak wasi obywatele za 1200 miesięcznie... Krew zalewa bo nie ma na kogo głosować walona postkomuna...
                          • avatar
                           jarosdzi
                           5
                           Jeden z ministrów powinien zapłacić mi za uratowanie mu życia, bo mogłem przecież wbić mu majchra w żebra, ale tego nie zrobiłem... . Ta logika zaprowadzi kiedyś naszych włodarzy pod ścianę, spod której już wściekły naród nie pozwoli im wrócić. Szkoda tylko, że trzeba będzie trochę się spodlić.
                           • avatar
                            Konto usunięte
                            4
                            Przepraszam za błąd - rządu*
                            Pisze na telefonie.i automatycznie ""poprawia" mi słowa. Zaraz to wyłącze.
                            • avatar
                             hink1
                             4
                             Kolejny shit, kaza nam placic abonament za telewizje, w ktorej nic nie ma pomimo abonamentu za satelite czy kablowke i nie chodzi mi o filmy a o to, ze nawet siatkowki nie bylo. Kaza placic za to, ze na wakacje pojade nad morze.
                             Teraz kolejni chca sie nachapac i chca kase z telefonow.
                             Przeciez to jakas masakra w tym kraju.
                             Powinni pozamykac te wszystkie zwiazki (ZAiKS, PZPN itp.) w cholere, niech sie do roboty wezma nieroby zamiast podatki wymyslac!!!

                             Nic tylko spier... zagranice
                             • avatar
                              Fiona
                              4
                              Czyli rząd zakłada iż jestem złodziejką tak ?
                              I mnie jako złodziejkę skazuje (bez prawa obrony) na zapłacenie podatku od skradzionych dóbr.

                              Czyli primo kto tu jest paserem i ciągnie zyski od kradzieży ???

                              Sekundo, skoro już zostałam skazana i zapłaciłam to moge kraść i nie iść do spowiedzi ???


                              Kurde coraz częściej dochodzę do wniosku iż III Rzesza była państwem prawa przy niektórych współczesnych demokracjach...

                              *** zanim wystawisz minusa sprawdź w Wikipedii hasło sarkazm.

                              • avatar
                               BARTOL48
                               3
                               Ale dziadostwo w tej polszy...
                               • avatar
                                DelianoCarl
                                3
                                co jak co... ale dzisiaj piractwo i łatwy dostęp do ściągania, napędza rynek muzyczny...
                                • avatar
                                 Qpers
                                 3
                                 Pan Andrzej Wyrobiec jest w PO - pamiętajcie o tym przy wyborach.
                                 • avatar
                                  KrzychuG
                                  2
                                  "a wprowadzili urządzenia najbardziej w tej chwili powszechne, popularne, które między innymi z tego powodu są nabywane, że umożliwiają kopiowanie czy korzystanie z utworów (…) mówię o tabletach i smartfonach” - hmm, zawsze myslalem, ze telefony kupuje sie jednak z mysla o dzwonieniu i wysylaniu wiadomosci tekstowych/poczty tudziez przegladania internetu. Podobnie z tabletami. Reszta, w tym chocby sluchanie muzyki jest dodatkiem. W zyciu by mi nie przyszlo do glowy, ze ktos chce kupic taki sprzet glownie po to, zeby piracic. Przeciez do tego wystarczy komputer, ktory i tak wiekszosc osob ma. Z drugiej strony, gdybys juz chcial "piracic" muzyke to wolabym kupic typowo odtwarzacz, ktory dluzej na baterii wytrzyma i mniej miejsca zajmuje.
                                  • avatar
                                   Konto usunięte
                                   2
                                   Brawo panowie politycy,jarek już czeka na wasze stołeczki,on"zrobi porządek",tu chyba tylko emeryci zostaną,a i POLITYCY
                                   • avatar
                                    PL_SBX
                                    2
                                    Co jak co, ale nawet tusk by takiego czegoś nie wprowadził... Kopacz ogarnij to...

                                    Jako osoba młoda mam tracić jeszcze bardziej tylko i wyłącznie dla tego że im się chce kraść?
                                    • avatar
                                     Dudi4Fr
                                     2
                                     Mnie tylko ciekawi kto komu, i ile dał w łapę żeby to przeszło... W żadnym kraju po za polską to by nie przeszło...
                                     • avatar
                                      jakub.miernik
                                      2
                                      Czyli jak rozumiem nie trzeba już płacić za muzykę, filmy itp. na smartphonach, bo już przy zakupie urządzenia za to płacimy. Jeśli tak nie jest to nie za bardzo rozumiem.
                                      Trzeba teraz nałożyć takie same podatki na samochody na przykład, za przekraczanie prędkości, bo przecież mogą ją przekroczyć. Mam nadzieję, że nie czyta tego żaden polityk, bo jeszcze nie załapie sarkazmu i trzeba będzie płacić.
                                      • avatar
                                       amon777
                                       2
                                       Sie doczekaja darmozjady, że beda płonac na stocie. Czyli jak juz płace za piractwo to trzeba by bylo piracic zeby sie nie zmarnowalo
                                       • avatar
                                        challey
                                        2
                                        Ależ, to wszystko po to, by żyło się lepiej! Głosujmy nadal na PO i lewaków, to z pewnością będzie im żyło się lepiej. Czyim kosztem?
                                        • avatar
                                         cura666
                                         2
                                         Czas wynosić się z tego kurwidołka
                                         • avatar
                                          miedzianek
                                          2
                                          @mgkiller

                                          Wez juz sie chlopie nie wypowiadaj. To,ze masz 31 lat i bogatyczh kumpli-piratow,nie znaczy, ze inni tez sa. Wiele osob piraci-bo gry jeszcze nie ma w sklepie,do premiery daleko,oni chca pograc-a gra wyciekla z tloczni. Ciekawe czemu w PL sciaganie na wlasny uzytek jest dozwolone? Bo wlasnie w swietle prawa polskiego to nie jest kradziez. A Ty dolaczasz jakies dziwne przyklady,swoje wydumane teorie,liczby wyssane z palca(za to gdy inni podaja fikcyjne,mowisz,ze blefuja). Skoro place ten podatek,to moge z niego korzystac. Bo inaczej to tez bedzie kradzieza ze strony panstwa:)
                                          • avatar
                                           Sander Cohen
                                           2
                                           Kocham Polske jako miejsce. Nienawidze natomiast Rzeczpospolitej Polskiej jako tworu panstwowego.
                                           Czy do Polski kiedys wroce? Pozyjemy, zobaczymy. Warunkiem jest to czy bedzie mozna gonie zyc. Nie mowie o bogactwie, kasa to nie wszystko. Kasa jest tylko srodkiem a nie celem samym w sobie.
                                           Czy jestem dumny z bycia Polakiem? Tak, jak najbardziej. Jesli uzywa sie rozumu, ludzie za granica traktuja nas lepiej niz nasi rodacy, niezaleznie czy za granica czy nie.
                                           Kiedy patrze ma to, jak zyje czesc mojej rodziny, ktora zostala w Polsce, czasem chce sie plakac. I to nie zawsze z braku kasy, tylko jak wszystko trudno przychodzi jesli sie nie kombinuje, nie kradnie, nie daje d..y lub w nia nie wlazi.
                                           • avatar
                                            wiktorrp
                                            2
                                            Za niedługo wprowadzą podatek dla płacących za niskie podatki.A czy jak nauczę się tekstu z jakiegoś utworu to też mam zapłacić podatek, bo przecież skopiowałem go do swojej głowy?
                                            • avatar
                                             wdowa94
                                             1
                                             Za te 30 zł mogę teraz nie łamiąc prawa ściągać tyle muzyki ile mi się podoba. Nie wiem jak wam, ale mi taki układ pasuje
                                             • avatar
                                              alb3rt
                                              1
                                              Podatek przeciw piractwu tylko je zwiększy i zaraz trzeba będzie znowu podnosić albo wprowadzać nowy i tak w kółko.
                                              • avatar
                                               Marucins
                                               1
                                               Rozumiem że teraz zezwakają mi pieacić!
                                               OK dziękuje!
                                               Płacić za cos czego nie bede używał nie zamierzam!
                                               • avatar
                                                playground
                                                1
                                                Jakie warunki trzeba spełniać żeby nazywać siebie ARTYSTA?
                                                Tak sobie myślę może cos z tego torcika mi tez się należy albo da się zrobić ze mimowolnie ZAIKS mnie zatrudni....? =]
                                                • avatar
                                                 Konto usunięte
                                                 1
                                                 W tym kraju zwykły obywatel jest uważany z góry za oszusta, pirata, złodzieja, terrorystę itp itd.

                                                 No cóż - przyjdzie kiedyś upragniony dzień gdy na drzewach zamiast liści będą dyndać będą między innymi zaiksiści . . .

                                                 • avatar
                                                  Konto usunięte
                                                  0
                                                  czyli mama nadzieje piracic za te 3 procent na legalu i nikt sie mnie nie czepi , nie uploudowac , jesli tak to chce zaplacic wiecej za komputer ...
                                                  • avatar
                                                   Dragonik
                                                   0
                                                   Może niech wprowadzą podatek od możliwości jedzenia chleba bo przecież nie musimy jeść ale możemy idąc tym tokiem rozumowania.
                                                   • avatar
                                                    Anonim20
                                                    -1
                                                    Ręka,ręka myje :)
                                                    Dziwne by złodziejski rząd, nie popierał bandy złodziei.
                                                    • avatar
                                                     kabat
                                                     -1
                                                     Będziemy zamawiać sprzęt z za granicy, brawo panie ministrze...
                                                     • avatar
                                                      adamgr
                                                      -1
                                                      Oj tam oj tam. Nawet te max 3 % to i tak nic wiec nei przesadzajmy.
                                                      Jak czesto kupujemy tablet lub telefon ? 50 zl wiecej za telefon za 2 tysie juz nikogo nie zbawi.
                                                      • avatar
                                                       Konto usunięte
                                                       -1
                                                       Przez leniwe podejscie producentow piractwo bedzie kwitlo sobie w najlepsze. Zaklamanie i sciema marketingowa siegnela takiego stopnia, ze malo kto juz wierzy w cokolwiek i woli przetestowac darmowa wersje bardzo czesto juz przy niej zostajac z oczywistych powodow. Kiedys bylo zupelnie inaczej no ale kasa sie nie zgadzala prezesowi wiec trzeba cos bylo na sile ulepszac. No i co teraz mamy? Praktycznie brak dem w segmencie gier, totalna manipulacje i przeklamanie przez dzial marketingowy, miliard reklam i "niby opcjonalnych" programikow w probnych wersjach oprogramowania, ktore do zainstalowania wymagaja zainstalowania instalator instalatora pobierajacego wersje instalacyjna instalatora instalacji, a po drodze oczywiscie kolejne "opcjonalne" oprogramowanie i reklamy. I dziwota, ze ludzie unikaja tego jak ognia? Doszlo do tego ze wersje trialowe sciaga sie z torrentow czy nawet przestaje uaktualniac aplikacje do nowszych wersji poniewaz zawieraja w sobie przymusowy spam reklamowy (np: nowa wersja popularnego KMplayera)
                                                       • avatar
                                                        BILI82
                                                        -1
                                                        Ale ten kraj jest chory! :D
                                                        • avatar
                                                         Gotrek27
                                                         -1
                                                         Nie kraj a (pod)ludzie ,którzy nim rządzą
                                                         • avatar
                                                          Gotrek27
                                                          -1
                                                          Dla rządu mam tylko pogardę ,czkam aż ludność zaserwuje im szczepionki 9mm i 7,62mm
                                                          • avatar
                                                           kkastr
                                                           -1
                                                           Szanowni Państwo,

                                                           Wprowadzenie nowego podatku w tym momencie jest nie przypadkowe, ale nie ma nic wspólnego z chęcią ochrony praw autorskich. Przyczyną jest sytuacja gospodarcza państwa, która jest z roku na rok coraz gorsza. Długi rządu i samorządów ciągle rosną, na emerytury i renty co roku potrzeba coraz więcej pieniędzy, z trudem osiągnięty po wielu latach wzrost gospodarczy 3% jest tak na prawdę symboliczny i bardzo kruchy. Nowy podatek ma po prostu zasypać dziurę w budżecie. I nic więcej się nie liczy. Cała dyskusja o prawach autorskich tylko odwraca uwagę. Gdyby każdego roku od 25lat rządy nie uchwalały budżetu z deficytem, to nie wymyślono by zarówno tego najnowszego, jak i wielu innych podatków, wprowadzanych i podwyższanych w ciągu ostatnich lat. Mit, że można się w nieskończoność zadłużać, zawsze ma jeden skutek: za to wszystko zapłaci zwykły lud. Nie rząd, nie politycy, nie przedsiębiorcy, tylko my - zwykli szarzy podatnicy. Podatek ekologiczny, deszczowy, drogowy, winiety, podwyżki składek zusowskich, likwidacje ulg, zmiany zasad naliczania, zamrażanie progów podatkowych, inflacja, rolowanie długów, to wszystko są różne metody na podwyżkę podatków i ściągnięcie większej kasy od ludzi. Naczelną przyczyną wszystkich tych zmian jest nonszalancja WSZYSTKICH ekip rządowych jakie od 25 lat nami rządziły. I nie ma żadnych sygnałów by miało się to w najbliższej przyszłości zmienić. Rządzący czekają jedynie na jakąś wojnę lub kolejny kryzys, żeby było na co zrzucić problemy finansowe, które sami sobie (i przede wszystkim nam) stworzyli. Żeby nikt nie zorientował się, że za problemy finansowe rządu odpowiada tylko i wyłącznie władza państwa, a nie lud.

                                                           Serdecznie pozdrawiam,
                                                           KK
                                                           • avatar
                                                            Konto usunięte
                                                            -2
                                                            Pirat jaki pirat to tylko Polak oni moga ...
                                                            • avatar
                                                             Konto usunięte
                                                             0
                                                             Skoro zakładają z góry to należy teraz tylko korzystać z ich założeń i wnoszonych siłą musu "dodatkowych opłat" :D
                                                             • avatar
                                                              korki45
                                                              0
                                                              ZAiKS zyska te 3% od smarta/Tabletu, ale stracą sami wykonawcy. A państwo właśnie przyzwoliło na DARMOWE POBIERANIE UTWORÓW :P WIĘC POBIERAĆ RODACY - NIE KUPUJMY ŻADNEJ PŁYTY POLSKIEGO WYKONAWCY - DIE ZAiKS, DIE... pazerna instytucjo!!!!!!!!! Ale z drugiej strony nasuwa się pytanie... kto słucha współczesnego polskiego chłamu? :P
                                                              • avatar
                                                               Konto usunięte
                                                               0
                                                               Jezeli ktos oficjalnie placi podatek "od piractwa", to naturalne jest, ze nabywa prawa do piracenia w majestacie prawa :). Moze to i dobrze, ze piractwo w koncu staje sie legalne ;).

                                                               PS. Na akcyzie na alkohol nasz rzad najwyrazniej niczego sie nie nauczyl. Owce mozna strzyc wiele razy, ale obedrzec ze skory mozna j tylko raz.
                                                               • avatar
                                                                Konto usunięte
                                                                0
                                                                Dokładnie o to się rozchodzą ale lobby koncernów/kreują piractwo jako kradzież. Przytacza nie artykułów prawnych to nie najlepsza metodą zobrazowania bo właśnie prawo kradzież i piractwo wysadza do jednej szuflady.Druga sprawa prawo jest pisane nie z logika tylko w czyimś interesie tak wiec prawo sobie może mówić ze czarne jest białe ale nie zmienia to faktu ze białe jest biale. Unijny nakaz nazywania marchewki owocem jest chyba takim zabawowym przykładem. Prawo to jedno a rzeczywistość to druga sprawa. Nie zapominajmy ze prawdziwi piraci to nie ci co ciągną kopie z Neta a ci którzy kupują to wszystko za nie maly hajs, przerabiana i wrzucając na Neta.

                                                                Druga sprawa dlaczego mam płacić 200zl za gre która albo jest zbugiowana, jest beta albo ma tyle DLC niezbędnych ze koszty rosną 2/3x. Dlaczego tylko ja mam być karany za ściąganie a co z producentami którzy obiecują kłamstwa gdzie kara dla nich....
                                                                • avatar
                                                                 vieri37
                                                                 0
                                                                 Zaiks. Dlaczego nie opodatkujecie sluchawek, kalbi, wtyczek, mikrofonow, glosnikow, kondensatorow, cewek, wzmacniaczy, napedow cd, dvd, blue-ray, procesorów, kurtek, majtek, szminek, sera, kapusty itp. Przecierz przy tych rzeczach tez idzie sluchac muzyki.
                                                                 • avatar
                                                                  Kłaczkov92
                                                                  0
                                                                  Co do Zaiks itd. to naprawdę są złodzieje, z góry zakładają że ktoś kradnie paranoja...i jak zwykle uderza w zwykłych użytkowników (legalnych). Dla przykładu bedąc na słynnym Oxford Street w Londynie w sklepie z muzyka/filmami/grami ceny powalają...bardzo często jest dużo taniej niż u nas w Polsce przeliczając na złotówki ciekawe skąd to się bierze? :D
                                                                  Przykład? Trylogia nowego Batmana bluray 12.5GBP :D :D :D
                                                                  Jakaś płyta co u nas za 50zł chodzi tam jest po 5GBP.
                                                                  A piractwo w Polsce? jest duże..powiedziałbym że masakrycznie duże. Ludzie którzy płacą za same skrzynki 6-7k często nie chcą kupić oryginalnego windowsa bo za drogi...(tak znam takie przypadki) ale na szczęście powoli to sie zmienia i idzie w dobrym kierunku.
                                                                  • avatar
                                                                   Konto usunięte
                                                                   0
                                                                   PRZEPRASZAM, GDZIE TU MOŻNA MINUSA WYŁAPAĆ ? :p