Ciekawostki

Wywiad z robotem o ludzkiej twarzy

przeczytasz w 1 min.

Wywiad opublikowany na kanale emce□ przedstawia robota-humanoida o nazwie Sofia, który pokazuje jak blisko jesteśmy maszyn przypominających ludzi.

Na BBC Earth wystartowała niedawno seria „Być człowiekiem”, której celem jest przedstawienie historii ludzkości i próba odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące życia, ale tak, jak mógłby to widzieć ktoś z zewnątrz, ktoś, kto nie jest człowiekiem. Stąd też twarzą cyklu jest humanoidalny robot – wygląda, mówi i zachowuje się jak my, co jest zarazem fascynujące i przerażające.

Już obecnie wykorzystuje się humanoidalne roboty, które mają zastępować człowieka, a zarazem wchodzić w przyjazną interakcję z ludźmi – pełnią na przykład funkcję hotelowych portierów czy konsultantów w sklepach. Rozwój sztucznej inteligencji sprawia, że ich zachowanie coraz bardziej przypomina ludzkie, a zarazem czas reakcji jest wielokrotnie krótszy, a zakres „wiedzy” może być szerszy.

Wraz z „wnętrzem” coraz bardziej zaawansowana jest powłoka humanoidów. Sofia (czyli wspomniana twarz „Być człowiekiem”) została stworzona przez Hasnon Robotics i wyróżnia się przede wszystkim bardzo realistyczną mimiką, dzięki której może wyrażać (czy raczej symulować) emocje. Potrafi też udzielać wywiadów (z logicznymi i czasem zaskakującymi odpowiedziami).

Huyen ze znanego w Polsce kanału popularno-naukowego emce□ (który, swoją drogą, możemy szczerze polecić) miała ostatnio okazję przeprowadzić taki wywiad. Zobaczcie, jaki był efekt:

Źródło: emce□ na YouTube, Inc.com. Foto: BBC Earth (kadr z filmu)

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sebmania
  7
  Mimika twarzy lepsza niż w andromedzie ?:D
  • avatar
   Foxy the Pirate
   2
   "pokazuje jak blisko jesteśmy maszyn przypominających ludzi."
   Jeżeli ~100 lat to blisko...
   • avatar
    darioz
    -5
    To są zwykłe brednie! Jak ktoś myśli że ta dziennikarka przeprowadza swobodną rozmowę z tym manekinem to jest bardzo naiwny! Ten ''wywiad'' został starannie wyreżyserowany i ta panienka z okienka zadaje pytania które wcześniej zostały przygotowane i jej podłożone aby nauczyła się na pamięć i je zadała manekinowi!
    • avatar
     Balrogos
     0
     Nawet sutki robotowi zrobili :-0?
     • avatar
      Bo.o.t manager
      0
      Taki jakiś niedorobiony ten robot, faktycznie mimika lepsza niż w MEA, ale i tak pozostawia wiele do życzenia.