Internet

Sony, EA i Nintendo wycofują poparcie dla ustawy cenzurującej Internet - SOPA

przeczytasz w 2 min.

SOPA w opałach

Nintendo, Sony i Electronic Arts wycofały swoje poparcie dla ustawy STOP Online Piracy Act, kontrowersyjnego projektu opracowywanego w Stanach Zjednoczonych, a konkretniej w Izbie Reprezentantów, organie ustawodawczym, niższej izbie Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Projekt ustawy ma na celu „promowanie rozwoju, kreatywności, przedsiębiorczości i innowacji poprzez zwalczanie kradzieży własności USA, i do innych celów”, jednak przeciwnicy SOPA uważają, że tak naprawdę chodzi o naruszenie wolność słowa, a docelowo o zakrojone na szeroką skalę działania cenzury.

Anonymous
„Sony, zostaliście ostrzeżeni” - Anonymous

Znaczące, że wycofanie tak poważnych zwolenników ustawy jak powyższe firmy nastąpiło niewiele później po tym, gdy grupa hakerów znana pod mianem Anonymous wysłała do Sony ostrzeżenie, iż jeśli dalej będzie wspierać ustawę, może spodziewać się ataku ze strony organizacji hakerów. Właściwie Anonynous sformułowali swoje ostrzeżenie znacznie dosadniej, cyt.: „Podpisaliście własny wyrok śmierci”.

Anonymous ostrzega
„Sprawiedliwość będzie szybka. Robimy to dla ludzi” - Anonymous

Przypomnijmy, że w USA od dłuższego czasu trwa poważna dyskusja na temat projektu ustawy Stop Online Piracy Act, która jeszcze niedawno była  bardzo mocno wspierana przez Sony. Główne założenia SOPA, której autorem jest pochodzący z Teksasu republikanin działający w Izbie Reprezentantów Lamar Smith, miałyby gwarantować władzy możliwość zamykania stron internetowych podejrzanych o naruszenie prawa autorskiego, oraz szereg innych reperkusji.

Powodem takiej decyzji, zgodnie z założeniami projektu ustawy, byłoby np. zamieszczenie na stronie linków do nielegalnych treści zawartych na innych witrynach. Tym samym, ustawa byłaby idealnym narzędziem do walki ze stronami oferującymi użytkownikom możliwość ściągania nielegalnej muzyki lub filmów. Wśród reperkusji proponowanych przez projekt ustawy znajduje się również opcja przejęcia domeny, a nawet zajęcia konta bankowego właściciela.


Oficjalne ostrzeżenie wystosowane przez Anonymous do Sony

Z poparcia dla projektu ustawy wycofały się już takie poważne firmy jak Microsoft. SOPA sprzeciwili się także giganci internetu w rodzaju Google, Facebooka, Twittera, ale również czynniki oficjalne, np. Parlament Europejski i wiele organizacji walczących o wolność słowa. Prawnicy wskazują zaś na niezgodność ustawy z pierwszą poprawką do Konstytucji USA, gwarantującej wolność słowa.
 

Więcej o grach:

Źródło: egmnow, polskathetimes, anonymous

produkt roku 2011/12

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  9
  Ale była już przecież akcja, ze Anonimowi udupili na cały miesiąc Playstation Network. Sony ladnie dostalo wowczas po dupie. Wiec moze Sony troche sie ich jednak obawia.
  • avatar
   michael85
   5
   My tu gadu, gadu o USA, a tymczasem Tusek po cichu chce podpisać ACTA!!!
   • avatar
    michael85
    4
    Jesteś pewien? Niedawno (pod koniec grudnia) podawano informacje, że dopiero ma być podpisana.
    • avatar
     hideo
     3
     i dobrze :) wycofywać się bo to zła ustawa
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      Czysty PR. Te wszystkie firmy po prostu zauważyły, że bycie przeciw SOPA jest kóól. Ale wciąż większość z tych firm jest w organizacji, która popiera SOPĘ...
      • avatar
       Konto usunięte
       2
       raczej zauwazyli ze moga stracic wiecej niz na tym zyskac i nie chodzi tu o ataki anonymouse
       • avatar
        hex3n
        1
        Na przykładzie tego newsa można wywnioskować, że nie tylko Polski Sejm tworzy absurdalne przepisy. Z drugiej strony w Stanach próbują ograniczyć wolność słowa a w naszym kraju próbują nas wykończyć np: chorymi ustawami przez które nie możemy dostać leku na receptę. Wniosek jest taki, że to my Polacy ciągle jesteśmy w czarnej dupie. Może stwórzmy zbiorową petycje do *anonimowych by sformatowali wszystkie serwery Rządowe ;) Zaczniemy od Zera jak w 89. Może tym razem będzie lepiej ;)
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         SOPA Cabana
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          ACTA obowiązuje w całej Unii Europejskiej od kilku dobrych lat....
          • avatar
           Konto usunięte
           -2
           To ja ich zachęciłem do tego !
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            tyle jest zamieszania wokół prawa patentowego, że gdybym sam coś wymyślił, to chyba bym opublikował to anonimowo albo schował projekt głęboko w szufladzie. Inaczej pewnie celem ochrony mojego prawa własności intelektualnej, po prostu ograniczono by moją wolność na wszelki wypadek...

            Prawo patentowe wymaga pomysłu, prawdziwej inwencji. Zamiast tego dostajemy pomysły powielające rozwiązania stosowane w więziennictwie.

            Nigdy nie słyszałem o publikacji traktującej o prawie przyszłości. O technologii przyszłości to wszędzie piszą: książki fabularne, artykuły popularno-naukowe. Dziwne... To tak jakby pewne dziedziny nie były stworzone do rozwoju.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Nie żebym coś mówił ale ten news... to bzdura?

             http://www.techdirt.com/articles/20120103/00304017255/no-sony-electronics-nintendo-ea-have-not-publicly-changed-their-position-sopa.shtml
             • avatar
              projectdarkstar
              0
              USA zaczyna coraz bardziej przypominać pewien faszystowski kraj, z którym walczyło zaciekle na jakieś 70 lat temu.