Aparaty cyfrowe

Aparaty w obiektywie Sony QX10 i QX100: znamy już ceny

przeczytasz w 1 min.

Znamy kolejne detale na temat nowej grupy cyfrówek Sony Smart-shot. Wiemy na jakich kompaktach Sony bazują, a także spodziewane ceny QX10 i QX100.

Sony aparaty QX i odpowiedniki Cyber-shot

Sony QX10 i QX100 to dwie nowe cyfrówki japońskiego producenta, które mogą wprowadzić pewne zamieszanie do świata fotografii. Wspominaliśmy o nich w połowie sierpnia, a teraz na kilka dni przed targami IFA poznaliśmy ich spodziewane ceny. Sony QX10 ma kosztować około 250 dolarów, a Sony QX100 około 450 dolarów.

Oba aparaty bazują na znacznie droższych kompaktach, QX10 na kosztującym 400 dolarów Sony Cyber-shot WX150, a QX100 na topowym modelu Sony Cyber-shot RX100 II, który wyceniany jest na 750 dolarów. Jednakże QX10 i QX100 będą korzystały z pomocy smartfona jako ekranu podglądu i nie są w pełni samodzielnymi cyfrówkami. Dlatego też ceny są niższe niż wspomnianych aparatów Cyber-shot, mniej więcej około 40%). Niemniej nie będą to tanie akcesoria dla smartfona, ale i oczekiwania wobec nich są znacznie wyższe niż w stosunku do najbardziej zaawansowanej kamery w smartfonie.

Sony QX10
Sony Smart-shot QX10

Sony QX100
Sony Smart-shot QX100

Oprócz cen uściślone, o ile można tak mówić o przeciekach, zostały pewne szczegóły dotyczące QX10 i QX100. Oto co już wiemy dzięki informacjom sonyalpharumors.

 • choć na zdjęciach ewidentnie widać napis Cyber-shot, to grupa nowych aparatów ma zostać nazwana Smart-shot, co najlepiej oddaje ich charakter i konieczność współpracy ze smartfonem,
 • zastosowana zostanie stabilizacja typu optycznego,
 • komunikacja ze smartfonami z systemem Android i iOS będzie realizowana dzięki Wi-Fi i NFC,
 • rejestracja zdjęć odbywa się jednocześnie w pamięci aparatu Smart-shot, jak i pamięci smartfona,
 • z poziomu smartfona można sterować zoomem, parametrami ekspozycji, balansu bieli i ustawiać ostrość,
 • wideo rejestrowane będzie w rozdzielczości 1080/30p i zapisywane w formacie MP4.

Oba aparaty zapowiadają się bardzo ciekawie. Powstrzymujemy się od oceniania przydatności takich akcesoriów, bo na razie to tylko teoretyzowanie. Prawdziwym egzaminem będzie sprawdzian jakości zdjęć. Premiera Sony Smart-shot QX10 i QX100 planowana jest na 4 września.

Źródło: sonyalpharumors

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  HardCorak
  4
  Na Windows Phone z czesem powinno się pojawić. Ale że będzie na firefox OS albo Meego to możecie zapomnieć.
  • avatar
   Q'bot
   2
   Heh, nadchodzą czasy, gdy nawet zdjęcie z telefonu nie będzie odstraszało jakością...
   • avatar
    man13ck
    -2
    Co z Windows Phone? Firefox OS? Meego? Czy w dzisiejszym świecie liczy się tylko Android oraz iOS?...
    • avatar
     Damian_jo
     0
     Mnie się tam podoba - moze nie będę musiał zmieniać Galaxy S3 na coś nowszego tylko kupię taką "zabawkę"? ;)
     Ciekawe co z mikrofonami... fajnie gdyby nagrywał dźwięk w lepszej jakości niż 192kbps (po Modzie do S3 - standard to 128kbps)
     • avatar
      mat9v
      0
      Ze zdjęć wygląda na to, że wymagają specjalnego mocowania, nic takiego w dotychczasowych komórkach nie ma, więc to chyba tylko do wybranych modeli telefonów będzie pasowało (czytaj Sony). Ciekawi mnie jaka tam będzie bateria i na ile zdjęć wystarczy - brak ekranu da dłuższe działanie. Nie widać tam żadnego doświetlenia dla zdjęć, to nie nastraja pozytywnie do potencjalnej jakości zdjęć, tym bardziej za cenę 400$