Gadżety

Sony SmartEyeGlass - tymi okularami Japończycy mogą zagrozić Google

przeczytasz w 2 min.

Sony nie kopiuje rozwiązań Google, lecz ma własny pomysł na okulary rzeczywistości rozszerzonej. Czy mają one szanse na sukces?

Sony SmartEyeGlass

Firma Sony prezentowała swoje okulary rzeczywistości rozszerzonej – SmartEyeGlass – już podczas tegorocznych targów CES i IFA. Teraz Japończycy ogłosili, że zamierzają mocniej skoncentrować się na tym projekcie i ostatecznie wyjść poza fazę koncepcji. Pierwszym krokiem jest wypuszczenie pakietu oprogramowania SDK (Software Development Kit), aby programiści już teraz mogli zaznajomić się z tym rozwiązaniem i rozpocząć tworzenie kompatybilnych aplikacji.

Okulary SmartEyeGlass z pierwszych zdjęć (które możecie także oglądać w tym newsie) przedstawiają wczesny prototyp i prawie na pewno ostateczna konstrukcja będzie wyglądać nieco inaczej. Przynajmniej można mieć taką nadzieję, bo przy Google Glass wypadają raczej słabo. Pozytywnym aspektem może być natomiast fakt, że Sony nie tylko w kwestii wyglądu podąża innym niż gigant z Mountain View kierunku, ale też wykorzystanej technologii. Będziemy zatem mieli nie kopię, a – na co liczymy – realną konkurencję.

Podstawową różnicą pomiędzy okularami Google Glass a Sony SmartEyeGlass jest to, że zamiast pojedynczego pryzmatu, obie soczewki tych drugich działają jak ekrany, wyświetlając odpowiedni, monochromatyczny obraz. Jest on jednak na tyle przezroczysty, by nie blokować widoczności, a jednocześnie na tyle wyraźny, by… po prostu miał sens. Japoński producent obiecuje dobrą czytelność także przy dużym nasłonecznieniu (z czym spore problemy ma rozwiązanie Google). Zastosowanie czarno-białego rozwiązania może także wpłynąć na wydłużenie czasu pracy.

Sony SmartEyeGlass wygląd

SmartEyeGlass będą łączyć się ze smartfonem z systemem Google Android. Podobnie jak w innych urządzeniach z serii Sony SmartWear, tutaj też nie zabraknie między innymi kompatybilności z aplikacją Lifelog. Możemy też liczyć na narzędzia nawigacyjne w czasie rzeczywistym, bezdotykowe przeglądanie stron internetowych czy szybkie powiadomienia. Pełna funkcjonalność zostanie ujawniona nieco później.

Sony wyposażyło swoje okulary także w standardową gamę czujników, jak również w mikrofon oraz kamerkę o rozdzielczości 3 Mpix. O tym, jak SmartEyeGlass mają działać możecie dowiedzieć się z poniższego filmiku:

I co myślicie? Jeśli zainteresował was ten temat, to możecie już wyczekiwać początku przyszłego roku. Wtedy to demonstracyjna wersja urządzenia ma zostać ukończona.

Źródło: DigitalTrends

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Antiax
  4
  Właśnie na żywo jest konferencja Oculusa na temat technologii VR teraz i w przyszłości - plany są obiecujące, liczę na jakiś artykuł, w którym zostaną zebrane wszystkie informacje.
  W skrócie Oculus Research chce stworzyć wirtualny świat i to nie żart.
  Co do okularów od Sony to widać, że przed tym projektem jeszcze długa droga.
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   Rozdzielczość VGA? I co później z tym zrobić, chyba na VHSy zgrywać i w szafie trzymać.
   • avatar
    Qpers
    2
    Więc ktoś wpadł na pomysł, żeby stworzyć okulary z kamerą i nagle mamy wielkie halo, przełom, trend i supernowoczesny, ultraprzydatny gadżet.
    • avatar
     cura666
     1
     Też toporne.
     • avatar
      Fiona
      1
      Ja nie zazdroszczę młodzieży.
      Np. Idzie taki łepek na pierwszą randkę, trafia na złą dziewczynę ta go podkręca i później wpuszcza film do sieci.

      A to tylko przykład, młodzież nie raz udowodni iż jej pomysłowość i często okrucieństwo nie zna granic...

      Oj słabsze osobniki pójdą do piachu....
      • avatar
       piccardo
       0
       Ciekawe że to jest "slim" raczej slim przed odchudzaniem... Obecnie projekt jak ma wyglądać google glass wygrywa jak i tym co oferuje też, ALE i tak wszystko przegrywa z czasem pracy na baterii :) Chyba już dawno czas na nowe ogniwa...
       • avatar
        Fiona
        0
        P.S. A okularki chętnie kupię - fajny bajer