Telewizory

Sony ma na 2018 rok nowe telewizory 4K HDR, na czele z OLED-em

przeczytasz w 2 min.

Podczas CES 2018 poznaliśmy serie telewizorów obsługujących jakość 4K HDR, jakie w tym roku Sony wprowadzi do sprzedaży.

Podobnie jak inni producenci, Sony w tym roku stawia na 4KHDR. Japończycy pokazali swoje nowe telewizory podczas CES 2018 i trzeba przyznać, że prezentują się one naprawdę interesująco. 

Sony AF8 - nowy telewizor OLED 

Pokazem możliwości Sony będzie nowy telewizor OLED o nazwie AF8 (będący naturalnie następcą ubiegłorocznego A1). Inżynierowie raz jeszcze postawili na dający radę układ przetwarzania obrazu 4K HDR Processor X1 Extreme oraz technologię Acoustic Surface, dzięki której „dźwięk dobiega wprost z powierzchni ekranu”.

Dzięki technologii 4K X-Reality Pro obraz na ekranie ma się prezentować doskonale, niezależnie od źródła obrazu, a o odpowiedni kontrast i kolorystykę zadbać mają trzy formaty HDR: HDR10, HLG i Dolby Vision. Producent nie zapomniał też oczywiście o systemie Smart TV (jak to u Sony – spod znaku Android TV), a całość ma przykuwać wzrok minimalistycznym wzornictwem. 

Sony AF8
Sony AF8

„Modele z serii AF8 odznaczają się szczegółowością obrazu, głębią czerni, bogactwem i realizmem barw oraz wyjątkowo szerokim kątem widzenia - cechami charakterystycznymi dla wyświetlaczy OLED. Firma Sony zdobywa doświadczenie w przetwarzaniu obrazu już od ponad pół wieku. Dziś owocuje ono precyzyjnym sterowaniem ośmioma milionami pikseli OLED w celu zapewnienia niezrównanego obrazu 4K HDR” – zachwala producent. Dodajmy, że planowane wersje to 55 i 65 cali.

Wysyp nowych telewizorów 4K HDR od Sony

LED-owym odpowiednikiem AF8 będzie seria XF90. Cechy wspólne to między innymi procesor X1 Extreme, technologia 4K X-Reality Pro, trzy formaty HDR i Android TV. Producent wspomina też o technologiach X-Motion Clarity i X-tended Dynamic Range Pro, które mają zapewniać odpowiednio: wysoką ostrość obrazów ruchomych i bardzo wysoki kontrast. Jak tłumaczy producent… 

„Aby wyeliminować ten problem [zamazywania się obrazu], w serii XF90 wprowadzono technologię X-Motion Clarity, która służy do zapewnienia płynnego i wyraźnego obrazu dynamicznych akcji. Technologia ta wykorzystuje firmowe algorytmy lokalnego przyciemniania i zwiększania jasności diod LED w systemie podświetlenia, dzięki czemu steruje poziomem luminancji i optymalizuje czas emisji światła. W rezultacie obraz pozostaje płynny i wyraźny, a jego jasność praktycznie nie ulega zmniejszeniu”.

Sony XF90
Sony XF90

Dla tych, którzy chcą cieszyć się jakością 4K HDR gwarantowaną przez technologię 4K X-Reality Pro oraz pełną funkcjonalnością systemu Android TV, ale nie chcą wydawać fortuny na telewizor, przygotowane zostały serie XF85 i XF80. Ta pierwsza ma dodatkowo zaawansowany procesor 4K HDR Processor X1, który zapewniać ma bardziej naturalne barwy.

Telewizory Sony 4K HDR na rok 2018 - porównanie

 AF8XF90XF85XF80
PanelOLEDLEDLEDLED
Rozdzielczość4K4K4K4K
HDRtak (HDR10, HLG, DV)tak (HDR10, HLG, DV)taktak
ProcesorX1 ExtremeX1 ExtremeX1(?)
4K X-Reality Protaktaktaktak
Triluminos Displaytaktaktaktak
Android TVtaktaktaktak
Acoustic Surfacetaknienienie
Przekątne55, 65 cali49, 55, 65, 75 cali43, 49, 55, 65, 75, 85 cali43, 49, 55 cali

Źródło: Sony

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  benzene
  1
  Wczoraj w MedExp stanąłem vis a vis telewizora 55 cali OLED SONY a obok stał SONY LED z wyższej półki. Na obu ten sam materiał. Różnica obrazu mnie zszokowała.
  • avatar
   Kenjiro
   0
   Będą szybsze niż ubiegłoroczne TV od Sony z Androidem, w których zmianę kanału poprzedzało 0.5s laga, a przy wyświetlaniu filmów 4K z pendrive lagi sięgały momentami ponad 5s?
   Tak, wiem, że wspomniane przeze mnie TV to niższe modele, ale produkuje je firma Sony i dopuszcza do wydania takich bubli, więc wcale się nie zdziwię, jak nowe modele nie będą wiele lepsze od poprzednich.
   A szkoda, bo miałem kiedyś trochę sprzętu Sony i jeszcze w latach 90 to były naprawdę dobre produkty.
   • avatar
    Gatts-25
    0
    Z OLEDEM i podświetleniem LED do LCD jest tak jak tortem.
    Nie każdemu może smakować ten pierwszy chociaż z pewnością ma więcej atutów od drugiego tortu.
    Właśnie czerń i kolory mają na to wpływ.
    W tej chwili pozostaje czekać na drugą połowę tego roku i rozpoczęcie sprzedaży TV z technologią MicroLED od SAMSUNGA i będzie co porównywać bo jest to na chwilę obecną jedyna technologia ,która przynajmniej jeżeli chodzi o czerń i kolory osiągnie takie same rezultaty a z powodu nie organicznej struktury może przebić pod kątem maksymalnej jasności.
    Tylko ,że OLED jest już dopracowany niesamowicie przez LG i coś czuję ,że na przyszły rok znajdzie się w nich ten patent na maksymalną jasność pewnie do 4tys. nitów co w tamtym roku ujawniła inna firma Koreańska z Południa i jak ulał pasuje skorzystać z tego przez firmę LG.
    Nowe PREMIUM OLED na przyszły rok od LG może mieć od razu wszystko to co każdej osobie z zasobnym portfelem brakowało do tej pory czyli wyróżnienie się na tle innych rozwiązań.Będzie 8k rozdzielczość , HFR przynajmniej 100Hz odświeżanie matrycy i być może właśnie ten nowy patent gdzie w najwyższej serii HDR osiągnie 4tysiące nitów.Oczywiście to oznacza także jeszcze lepszą jakość odwzorowania kolorów z pewnością przekraczającą 100% w DCI-P3.
    Przynajmniej UHD zajmą teraz miejsce FULL HD ,które już jest przeżytkiem.
    Z miłą chęcią także zobaczę na oczy porównanie jakości obrazu w modelach SAMSUNGA ,które będą dostawały sygnał jakości HD i przerabiały go w locie na lepszą jakość obrazu do rozdzielczości 8k bo to może być przełom gdzie nie potrzebne będzie dobrej jakości sygnał wideo gdyż sam układ AI tym się zajmie.
    SONY będzie miało sporą konkurencję na tym polu i fajnie byłoby jakby ten prototypowy TV z rozdzielczością 8k i 10tysiącami nitów jednak się pojawił.
    • avatar
     Lucy45
     0
     Ja się tam teraz przerzuciłam na TV w internecie - https://www.inea.pl/superdodatki/dla-ciebie/online-tv o wiele wygodniej mi się ogląda :D nawet z łóżka nie trzeba się ruszać bo normalnie telewizor mam w innym pokoju