Nauka

SpaceX prezentuje Dragon V2 - kapsułę załogową nowej generacji

przeczytasz w 1 min.

Na orbitę i z powrotem, z dokładnością helikoptera.

SpaceX Dragon V2

Firma SpaceX zaprezentowała Dragon V2 – załogową kapsułę kosmiczną nowej generacji. Pierwszy „Smok” powstał od zera w celu umożliwienia transportu astronautów na orbitę ziemską, a nawet poza nią. Ujawniona dziś zmodernizowana kapsuła jest podobno jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej niezawodnych pojazdów kosmicznych jakie kiedykolwiek powstały. 

Kapsuła SpaceX Dragon V2 została wyposażona w osiem silników o łącznym ciągu sięgającym 120 tysięcy funtów. Pojazd będzie w stanie przetransportować nawet 7 osób – na przykład na stację kosmiczną i z powrotem. Właściciel firmy, Elon Musk, zapewnia, że udało im się osiągnąć naprawdę wiele – drugi Dragon potrafi ponoć wylądować w wyznaczonym miejscu na Ziemi lub innej powierzchni z dokładnością helikoptera. To z kolei zapewnić ma możliwość prostych i bezpiecznych podróży międzyplanetarnych, nieograniczonych do lądowania na oceanie.

Podczas projektowania pojazdu Dragon V2 stawiano ponoć przede wszystkim na bezpieczeństwo i komfort astronautów. Environmental Control and Life Support System (ECLSS) zapewnia ponoć naprawdę komfortowe warunki dla członków załogi. Cała kapsuła ma też być znacznie lżejsza od swojej poprzedniczki.

Najbliższe lata upłyną firmie SpaceX pod znakiem bezzałogowych testów kapsuły Dragon V2. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – czego ekipie Muska i sobie życzymy – pierwsi astronauci udadzą się na Międzynarodową Stację Kosmiczną już w 2017 roku. A stąd już prosta droga do jednego z największych celów Elona Muska – komercyjnych podróży kosmicznych. Ale póki co zostańmy przy teraźniejszości – oto SpaceX Dragon V2:

Źródło: SpaceX

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  .Alx.
  8
  "Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi."

  Cytat przypisywany A. Einsteinowi, chyba najtrafniej opisuje Elona Musk'a.
  W ciągu 12-tu lat udało mu się stworzyć więcej, niż potęgom kosmicznym w ostatnich kilku dekadach.

  Nie działa an tylko na polu podboju kosmosu, inne jego projekty to : PayPal, SolarCity, Hyperloop i najbardziej słynna Tesla Motors.
  Niezwykły i wszechstronny geniusz !
  • avatar
   Konto usunięte
   7
   http://youtu.be/yEQrmDoIRO8

   Filmik z prezentacji Dragon V2.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    No dobra bardo mi się podoba, ale jak to ja maruda czekam na coś co weźmie spory ładunek w kosmos i nie będzie to kosmicznie drogie. Zastąpiło by te wycofane promy. Eh a gdyby tak dało się wytransportować coś masy lotniskowca :P Pewnie zaczęła by się wojna niczym z książek sci fi. Ktoś kto dysponowałby manewrowalnym lotniskowcem-pancernikiem-bombowcem w przestrzeni kosmicznej miałby przewagę nad każdym.
    • avatar
     guziel
     0
     Nie prawda...

     Dragon w wersji pierwszej był na poziomie ruskich sojuzów z przed 50 lat !
     Do wahadłowców amerykańskich to nawet nie ma co porównywać.
     Mimo że zostały wycofane ze służby to i tak były o wiele bardziej zaawansowane.
     Dopiero Dragon V2 jest wstanie pokazać klasę jeśli przejdzie testy.

     "W ciągu 12-tu lat udało mu się stworzyć więcej, niż potęgom kosmicznym w ostatnich kilku dekadach."

     Praktycznie przez okres konstruowania pierwszej wersji Dragon V1 odkrywali "koło na nowo" i nic takiego nie wnieśli innowacyjnego.
     • avatar
      krzysiek2768
      0
      I nawet fajnie wygląda, nie to co nowe skafandry NASA :)