Ciekawostki

Sprawiedliwość dosięga Pobieraczek.pl

z dnia
Jakub Kralka | Redaktor serwisu benchmark.pl
26 komentarzy Dyskutuj z nami

Jedna z największych manipulacji w historii polskiego internetu ukarana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sprawiedliwość zatriumfowała!

Pobierzaczek.pl czyli polska odpowiedź na RapidShare kusił klientów ofertą "dziesięciu dni pobierania za darmo". Niestety regulamin zawierał także rozmaite klauzule dodatkowe, tzw. "mały druczek" w związku z którymi użytkownik podający swoje pełne dane osobowe zawierał z portalem nawet roczną umowę zobowiązującą go do uiszczania opłat abonamentowych po upływie dziesięciu dni promocji.

Wydawca serwisu, Eller Service z Gdańska, w dość bezpardonowy sposób zmuszało swoich użytkowników do płacenia kwot, do których się zobowiązali, łącznie z perspektywą zawodowej windykacji. Prezes UOKiK zakwestionowała jednak tego typu metody działania. "Zdaniem Urzędu taka praktyka jest nieuczciwa i wprowadza konsumentów w błąd. Wielu z nich na podstawie haseł reklamowych i informacji na stronie internetowej portalu mogło sądzić, że usługa jest bezpłatna w  ciągu 10 dni od zawarcia umowy. W związku z tym konsumenci mogli zdecydować się na usługę, czego nie zrobiliby, gdyby nie zostali wprowadzeni w błąd."

Wydawca musi zapłacić karę w wysokości niemal 240 000 złotych. Ponadto spółka musi zmienić regulamin oraz zaprzestać egzekwowania swoich praw natychmiast po otrzymaniu decyzji. Rygor natychmiastowej wykonalności chroni użytkowników nawet w przypadku odwołań na drodze sądowej w Sądzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ponadto każdy konsument, który został wprowadzony w błąd może skorzystać z dochodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej.

Patrząc na ostatnie działania UOKiKu można zaryzykować stwierdzenie, że to dobrze wydane pieniądze z podatków!

Źródło: UOKiK

Komentarze

26
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  O lol, to jeszcze są naiwniaki co to nie czytają regulaminów ?? faktycznie mamy nadal ciemnogród i pewnie jeszcze tak zostanie przez kolejne 100 lat. Ja zanim cokolwiek podpiszę, czy podam jakiekolwiek dane to pięć razy się zastanowię i przeczytam wszelkie regulaminy ;)
 • avatar
  A ja dla jaj się tam zarejestrowałem, nawet więzieniem mnie w ostatnich mailach straszyli :))
 • avatar
  No i dobrze im tak. Modlę się o to żeby wszystkie takie portale zniszczyć!!!
 • avatar
  Wojnę z pobieraczkiem zaczęliśmy na F IDG, wątek już zamknięty, ale poczytać archiwalne wypowiedzi można (o ile nowa rewolucyjna administracja tego nie pokasowała). Szczerze to nie liczyłem na rozwiązanie tej sprawy, choć marzeniem było by całkowite zamknięcie serwisu.

  BTW@ "to jeszcze są naiwniaki co to nie czytają regulaminów" jak byś znał sprawę, to nie gadał byś bzdur. regulamin był tak napisany, że nie tylko bardzo łatwo wprowadzał w błąd, ale nawet po jego wnikliwej lekturze nie wiadomo było o co chodzi. Dlatego z całym szacunkiem, ale swoje uszczypliwe uwagi zachowaj dla siebie. BTW@ o nie uczciwości serwisu świadczy chociażby wyrok UOKiK.
 • avatar
  Było już o tym, jaki idiota loguje się podając Swoje prawdziwe dane na niepewne strony, tym bardziej dotyczące pobierania plików... Widać Nie dla Idiotów, ta strona.

  Nie dziwie się, że zaczęli robić co trzeba, w końcu twórca pobieraczka się nachapał, wprowadzając w błąd. Rzadko kiedy czytam regulaminy, ale wiem czego nie robić. Pozdrawiam.
 • avatar
  tzw ultra mały druczek ,który możemy przeczytać pod lupą :P
 • avatar
  W 10 dni ile to można GB zassać.....Pyz moim necie 6MB 200MB paczka ściąga się 6 minut.....

  Wynik: ~288GB Liczyłem na więcej :D
 • avatar
  artykuł z serii "Sprawiedliwość dosięga..." ile jeszcze będzie takich ? :P
 • avatar
  Pierwszy raz słyszę o tej stronie :D
 • avatar
  Zaraz zaraz.. szanowni autorzy - byk aż się patrzy.. Pobieraczek to nie Rapidshare tylko bramka USENETowa.. Diametralna różnica ;)
 • avatar
  na 6Mb można ściągnąć 60GB na dzień czyli przez 10 dni 600GB - jak widać matma szwankuje.
  Nawet przy zakładanych 200MB w 6min, to daje 2000MB na godzinę czyli 48.000MB na dzień * 10 to 480.000MB - no ale nie każdy musi umieć liczyć :)
 • avatar
  Chyba jestem do tyłu, bo pierwszy raz słyszę o takim serwisie :)
 • avatar
  achh fakt yoshi :P
 • avatar
  Windows - kto czytał licencje tego systemu przed zainstalowaniem, ten tego systemu nigdy by nie zainstalował, wiec i na takie kwiatki jak pobieraczek.pl wiec potencjalnie 99,5% ludzi jest na to narażonych;-)
 • avatar
  nawet jeśli się wyrejetrowałeś w ciągu tych niby 10 dni :\ to i tak będą cię straszyć sądem i komornikiem . BARDZO DOBRZE ZROBILI , ŻE ICH UKARALI . ZŁODZIEJE .