Aplikacje mobilne

Aplikacja Spritz pomoże nam czytać znacznie szybciej

przeczytasz w 1 min.

500 słów na minutę? Czemu nie.

Spritz aplikacja szybkie czytanie

Mniej lub więcej, ale czytamy każdego dnia. Ogromna popularność smartfonów sprawia, że wiele słów trafia do nas właśnie za ich pośrednictwem. Aplikacja Spritz ma ten proces znacznie przyśpieszyć.

Wedle jej twórców podczas czytania ludzie tracą bardzo dużo czasu na czynności zupełnie zbędne. Chodzi o to, iż jedynie 20% czasu wykorzystywane jest na przyswajanie treści, a 80% na przesuwanie wzroku pomiędzy kolejnymi linijkami tekstu. Eliminując tę drugą czynność zyskać mamy zatem spory bonus.

A zadanie to wydaje się całkiem proste. Spritz wyświetlać będzie bowiem tekst w postaci pojedynczych słów, które zmieniać będą się stosunkowo szybko. Nasze oczy skupione będą tylko na jednym punkcie, dzięki czemu tekst przyswajać będzie można zdecydowanie szybciej niż podczas tradycyjnego czytania.

"Nieefektywne ruchy oczu związane z tradycyjnym czytaniem są eliminowane, co sprawia, że przeczytanie 500 słów na minutę staje się wyzwaniem bardzo prostym i jak najbardziej możliwym."

Spritz działać będzie w jednym z 5 trybów różniących się prędkością wyświetlanego tekstu - 250, 300, 350, 400 lub 500 słów na minutę. Jak myślicie, który byłby dla Was najbardziej odpowiedni? Możecie sprawdzić to na oficjalnej stronie projektu.

Aplikacja Spritz zadebiutuje na Samsungu Galaxy S5 oraz Gear 2, ale nie wiemy, czy będzie ona preinstalowana czy trzeba będzie ją dodatkowo pobierać. W późniejszym czasie prawdopodobnie udostępniona zostanie na kolejne urządzenia.

Źródło: spritzinc, androidpolice

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  AndreoKomp
  3
  Rewelacja! o.O :) Chce coś takiego, ale z polskim językiem :)
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Przeczytałem Striptiz... ehh niedziela
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Fajna aplikacja.

    http://www.spritzinc.com/blog/#

    Ludzie ogólnie sylabizują, fonetyzują słowa w głowie, przez co przyswajanie treści trwa dużo dłużej. Ciekaw jak wygląda analiza czytania pisma obrazkowego (logograficznego) jak chiński czy japoński. Może dlatego te państwa się tak dobrze rozwijają, bo umysł azjatów lepiej przyswaja treść.

    Swego czasu interesowałem się kwestią szybkiego czytania, ale byłem za leniwy by wyrobić sobie nowe umiejętności, pozbyć złych nawyków i systematycznie ćwiczyć. Niestety przyzwyczajenie to druga natura człowieka ;)
    • avatar
     kerry_sd
     2
     fajny pomysł z tym że mając widok na cały akapit tekstu można czytać jeszcze szybciej po prostu "patrząc" na słowa i zbiory słów bez wypowiadania ich w głowi, przy odrobinie wprawy można przyswajać coraz większe fragmenty tekstu... czytanie przyśpiesza też koncentrowanie się wyłącznie na górnych połowach wyrazów - najlepiej sprawdzić to samemu :)
     to takie dwie proste techniki z wielu innych
     • avatar
      Kershav
      1
      Tylko ciekawi mnie, że napisano o debiucie na galaxy s5 i gear a na ich stronie tekst wyświetla się na HTC?
      • avatar
       jeomax.co.uk
       0
       Juz widze to jako "wynalazek dla topornych". Synu, nie chcesz czytac ksiazki ? Przywiaze Ci glowe paskiem do lozka, powieki podniose zapalkami, przed nos dam smartfona ze Spritz i Panem Wolodyjowskim i w 2 godziny bedzie zalatwione ;-)
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Jestem pod ogromnym wrażeniem. Przeczytałem jedną z ich stron wykorzystując tą metodę i po zakończeniu byłem zaskoczony, że przyswojenie takiej ilości tekstu zajęło mi tak niewiele czasu. REWELACJA!
        • avatar
         Konto usunięte
         -1
         No to teraz już totalnie wzrok będzie się ludziom rozleniwiał i psuł, przy tej metodzie jest zero ruchu gałek ocznych i nauka niezdrowego nawyku "wpatrywania w jeden punkt". Technologia sprawia, że powoli ludzie stają się roślinami, nie muszą robić prawie nic, bo wszystko ułatwia technologia.
         • avatar
          Dragonik
          -1
          Co to za radość kiedy coś nam narzuca z jaką prędkością mam czytać dany tekst? Jak dla mnie minus
          • avatar
           Rebal
           -2
           Czytanie czytaniem ale co kiedy chcę coś przeczytać 3 razy pod rząd by zrozumieć albo ogarnąć z tym co przedtem przeczytałem ?
           I tu pojawia się szkopuł. W tradycyjnej książce cofnę się wzrokiem 2,3,4 czy 5 linijek wyżej i mam... a co kiedy przyjdzie mi stosować ten animator wyrazów który i tak jest za szybki ? Nie życzę nawet powodzenia. A jeśli mi ktoś da za to minusa to niech nie robi to ukradkiem tylko powie to z odwagą w twarz.


           • avatar
            ADiS_
            -6
            Późno ten news. Wczoraj o tym Lekkostronniczy mówili i mieli dosyć ciekawe przemyślenia na temat tej apki, z resztą sami zobaczcie:
            http://www.youtube.com/watch?v=AqQSXLfj48s&list=UU8JbbaZ_jgdsoUqrZ2bXtQQ&feature=c4-overview
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Wow,
             udało mi się zrozumieć tekst przy 600 z wokalizacją (niestety przy angielskim tekście potrzebuję chwili, żeby się jej pozbyć), wydaje mi się że w naturalnym czytaniu czytam jeszcze szybciej.
             Wynalazek super, ale rzeczywiście jej problem z mruganiem zwłaszcza jak mrugniesz przy krótszym wyrazie - to wymaga dopracowania powinno zwalniać w niektórych momentach. To samo brak ruchu oczu, niby ok ale kark zaczyna mi cierpnąć. Pewnie całość wymaga treningu.

             Co do braku ruchu gałek ocznych to mam spore doświadczenie z pracy, naprawdę "nie fajnie " robi oczom.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Jest przynajmniej jeden identyczny odpowiednik od jakiegoś czasu na Google Markecie. Nie wiem na czym polega problem z językami powyżej (wnioskuje z komentarzy), ale nie powinien być żaden i ta apka go nie ma.