Komputery

Sprzęt dla graczy warty 20 mld dol.

przeczytasz w 2 min.

Często mówi się, że rynek gier PC ma się coraz gorzej i po prostu umiera. Jeśli tak jest, dlaczego komputery dla graczy sprzedają się tak dobrze? Jon Peddie, analityk rynkowy, poinformował że sprzęt komputerowy dla graczy jest obecnie warty 20 mld dol., a do roku 2012 jego wartość wzrośnie do 34 mld. Peddie to również dyrektor firmy analitycznej Jon Peddie Research.

Najnowsze badania jego firmy dowodzą, że tak wysoka sprzedaż sprzętu komputerowego pociąga za sobą kupowanie dodatkowych produktów – oprogramowania i odpowiednich serwisów/usług, których wartość wynosi 6 mld dol. – Detaliczna sprzedaż oprogramowania nie jest odpowiednim wyznacznikiem kondycji branży gier PC – wyjaśnia w raporcie współautor badań Ted Pollak. – Dane przedstawiane w raportach związanych ze sprzedażą detaliczną gier nie zawierają wszystkich potrzebnych informacji, by móc określić stan zdrowia tego przemysłu – dodaje.


Pecet dla gracza (Fot. Materiały prasowe)

Co ciekawe, Pollak twierdzi, że gracze PC nie kupują zbyt wielu gier. Jego zdaniem nabywają jedną lub dwie gry, które oferują świetny tryb wieloosobowy, i grają weń przez lata. Najwięcej pieniędzy wydaje się natomiast na sprzęt komputerowy. Jak wynika z badań, ogromnym zainteresowaniem cieszą się wymieniane dość często karty graficzne, jak również komputery typu DIY (Do It Yourself). Lubimy składać i modernizować pecety. Analiza przewiduje także słabnące wyniki sprzedaży konsol do gier i pogorszenie sytuacji właśnie na tym rynku. Klienci nie będą bowiem mogli inwestować w osprzęt potrzebny do komfortowego użytkowania konsol, czyli – przede wszystkim – duże telewizory HDTV, zapewniające wespół z konsolą najlepsze wrażenia wizualne. Ma to mieć związek z kiepską gospodarką.

W tym miejscu warto dodać, że obecna sytuacja na rynku konsol jest bardzo zadowalająca. Na terenie Stanów Zjednoczonych w październiku sprzedano o 18 proc. więcej konsol do gier, akcesoriów i samych gier, niż w tym samym miesiącu w poprzednim roku. Amerykanie wydali na ten cel nieco ponad 1,31 mld dol. Największym powodzeniem cieszyła się konsola Nintendo Wii (830 tys. sprzedanych egzemplarzy).

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Szymon331
  0
  Czemuż tu się dziwić. Kupując konsolę oczekujemy maszyny do gier. (pomijam fakt multimedialnego centrum rozrywki) Kupując komputer nabywamy wszechstronną maszynę do rozrywki, nauki i pracy (a przynajmniej zawsze można tak powiedzieć licząc na dofinansowanie;) Zgadzam się także z powyższym tekstem. "Lubimy składać i modernizować" ja przynajmniej bardzo lubię.
  • avatar
   deel77
   0
   To jest jasne. Komputery PC to nie tylko gry. Prosta kalkulacja może wiele wyjaśnić. Topowe karty graficzne kosztują tyle co dobra konsola (a to tylko jeden z z elementów komputera do gier). Więc może lepiej kupić tańszy PC i konsolę - można pograć w fajne gry i w miarę znośnie popracować na PC. Taki zestaw PC + konsola dodatkowo nie zestarzeje się tak szybko jak sam komputer do gier.
   • avatar
    SoundsGreat
    0
    Jedyną rozsądną konsolą na dzień dzisiejszy wydaje mi się Nintendo WII, bo to jest coś nowego, przy czym można spędzić czas z kilkoma osobami przy piwku:) Jednak w przypadku "prawdziwych gier" najlepszy okazuję się PC. Jest wydajniejszy od konsol, po za tym znacznie bardziej funkcjonalny. Do tego PC można sobie rozbudować. O ile xbox360 jest raczej tani, to cena PS3 jest wysoce nieadekwatna do jego możliwość. Piece górą, i oby szybko nie przeminęły:)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Konsole sa tanie i sa do du....:) kup PS3 za 1500zl + kazda giere za 200zl przegiecie. Zarabistego kompa kupisz za 3-4k sli 4gb ram procek 3Ghz z OC do 4Ghz i nie wiem po co tu narzekac taki zestaw spokojnie starczy na 2 lata w grach na full detalach
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      no właśnie 2 lata...czymże są 2 lata? 2 lata temu kupiłem świetny zestaw odrazy jak pojawiło się Core2 Duo oraz nowe karty graficzne a dzisiaj gdybym grafiki w tym czasie nie zmienił i nie dołożył pamięci byłby dość kiepski..gdybym wtedy kupił ps3 to nie musiałbym dokładać a ps3 na 5 lat starczy jeszcze spokojnie. Wada - na pc zdecydowanie grafika szybciej zostaje kierowana w stronę bardziej realistycznej chociaż w obecnym momencie stoi to w miejscu ze względu na brak odpowiednich układów.

      Koszt gier - zaczynaja się od 80, nowe tytuły może są droższe, ale warto wziąć pod Uwagę ze w innych krajach istnieje coś takiego jak wypożyczalnie gier także...o konsolach dyskutować długo można.
      PC jest zdecydowanie lepiej rozwinięta platformą ale nie o to tu chodzi.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       PC czy konsola? Dla mnie pytanie jest proste PC