Gry

Stacking - posiądź, wykorzystaj, porzuć

przeczytasz w 4 min.

» Strefa gier

  » poprzedni
Dead Space 2 - kosmos znów wypełnił strach
Groza i przerażenie mają nowe imie

PEGI
Ograniczenia wiekowe

 
Data premiery:
9 lutego 2011
 
Wymagania
sprzętowe:

• Xbox 360 (Xbox Live) / Playstation 3 (Playstation Network)


Rewolucja przemysłowa w matrioszkowym świecie

Fantastyczny, choć lekko szalony pomysł i świetne wykonanie – tak można podsumować najnowszą produkcje Tima Schafera i studia Double Fine. Stacking okazał się prawdziwie błyskotliwą kombinacją niezwykłego świata drewnianych, rosyjskich laleczek (znanych jako matrioszki) z elementami logiczno-zręcznościowymi i sporą dawką humoru. Pokonywanie kolejnych stawianych przez nami wyzwań dostarcza niesamowitej wręcz frajdy.

 Na co liczyliśmy:

mnóstwo świeżych pomysłów • niekonwencjonalne podejście do rozgrywki • ciekawe zagadki • dobrą oprawę audiowizualną • świetny klimat • humor, humor i jeszcze raz humor

 Czego się obawialiśmy:

eksperymentalnych rozwiązań Tima Schafera • zbytniego uproszczenia zabawy • krótkiej rozgrywki

 

 Pierwsze oceny z sieci:

 

„Stacking jest krótkie, ale to niewielki grzech jak na grę, która w tak rewelacyjny sposób łączy w sobie tyle przeróżnych elementów. Wolę grać w produkcje, które kondensują frajdę w kilku świetnych godzinach zabawy niż  takie, które sztucznie wydłużane są bezsensownymi zadaniami lub ich zagadki stają się zbyt mechaniczne. Stacking dowodzi, że żywy bohater i zdecydowane projekty, chwytliwa muzyka i błyskotliwy scenariusz są dużo ważniejsze w procesie tworzenia dobrych gier niż proste dodawanie wypełniaczy dla przedłużenia ilości godzin gry.”
100/100 - 1UP.com

„Stacking jest niezwykły, wręcz urzekający, czy to jego nietuzinkowym stylem filmu niemego czy sposobem w jaki lalki reagują na wszelkie bezsensowne sytuacje. Gra jest nieco krótka  i choć w jej końcówce znalazły się spore zmiany rozgrywki nie spodziewajcie się tu jakichkolwiek wielkich momentów. Wrażenia płynące z zabawy są rozsądnie dawkowane przez całą grę. (…) Stacking może i nie wprowadza nas w nowy wiek gier logiczno-przygodowych, ale jego unikalność, gładkie, swobodne i inteligentne wykonanie wymasuje Wasz mózg na wszelkie możliwe sposoby, a przecież tylko to się liczy.”
8.3/10 - Gametrailers.com

„Na koniec Stacking okazuje się być pogodnym i radosnym tytułem, który powinien wywołać uśmiech na twarzy każdego kto nie potrzebuje, aby ktoś w grze zginął, żeby dobrze się bawić. Przy minimalnym nacisku na gracza i mocnym skupieniem na kreatywnym myśleniu, produkcja ta stanowi idealną zabawę w większym gronie.”
8/10 - Destructoid.com 

Potęga wyobraźni

Studio Double Fine już nie raz udowodniło, że potrafi tworzyć nietuzinkowe produkcje. Po odjazdowym, choć nieco niedocenionym Brutal Legend oraz równie oryginalnym Costume Quest przyszedł czas na coś zupełnie nowego. Stacking to niecodzienna gra przygodowa, której akcja rozgrywa się w cudacznym świecie matrioszek czyli drewnianych lalek skrywających w swoim wnętrzu kilka mniejszych wersji samych siebie.  Mogłoby się wydawać, że zabawki te są całkowicie nie pasują do najnowszych gier, a ich walcowaty kształt nie daje zbyt wiele możliwości animacji. Zespół Tima Schafera udowadnia jednak jak bardzo pozory mogą mylić.

Stacking opowiada historię Charliego – najmłodszego i najmniejszego z rodzeństwa niezbyt majętnej rodziny Blackmore’ów. Nasz bohater musi udowodnić światu, że potrafi wyzwolić z opresji nie tylko swoje rodzeństwo, ale także odszukać zaginionego ojca. Sam nie jest może większy od kciuka, ale w tym tkwi właśnie jego siła. Dzięki swoim rozmiarom może przejmować kontrolę nad innymi większymi od siebie lalkami wskakując do ich środka. Musi jednak pamiętać o głównej regule rządzącej matrioszkami –każda kolejna przejmowana lalka powinna być nieznacznie większa od jego aktualnej postaci. Ta niezwykła umiejętność naszego bohatera stanowi istotę całej zabawy.

 

Posiądź, wykorzystaj, porzuć

Brzmi zaskakująco ;)... ale mniej więcej tak wygląda rozgrywka w Stacking. Wcielając się w kolejne lalki możemy wykorzystywać ich umiejętności do rozwiązania zagadek. Co istotne w danej chwili możemy posłużyć się zdolnością jedynie ostatniej przejętej przez nas lalki, a każda z nich ma tylko jedną, unikalną specjalność. Trzeba więc nieźle kombinować, aby znaleźć jedno z kilku rozwiązań łamigłówek przygotowanych dla nas przez twórców gry.

Świetnym tego przykładem może być jedno z wyzwań z jakimi zetkniemy się podczas zabawy. Naszym zadaniem jest uwolnienie dzieci zmuszanych do pracy na kolei w zastępstwie strajkujących robotników. Ich szefowie zamiast układać się z pracownikami odpoczywają w zamkniętej i dobrze pilnowanej poczekalni dla elit. Jednym ze sposobów na wygnanie popijających kawkę nierobów z ich ciepłego gniazdka jest przejęcie pana, który wcześniej zjadł nieco za dużo fasoli. Nietrudno więc domyślić się, że wiaterki jakie zdarzają się w jego najbliższym otoczeniu do najświeższych nie należą. Umiejętność puszczania jadowitych niespodzianek okazuje się jednak nieoceniona do zagazowania elitarnego saloniku kolejarza. Wystarczy dobrze ustawić się przed wywietrznikiem dostarczającym świeże powietrze do lokalu i popuścić…”wodze fantazji” :)

Takich sytuacji jest w Stacking całe mnóstwo. Co prawda humor jest tu dosadny, ale na tym właśnie polega urok tej gry. W zestawieniu ze stylem filmu niemego i historią osadzoną w trudnym okresie historycznym ten typ dowcipu okazuje się strzałem w dziesiątkę. Świetna zaś realizacja graficzna czyni z tej produkcji małe dzieło sztuki

Aż szkoda, że twórcom nie udało się wykrzesać nieco więcej z tak świetnego pomysłu. Niezbyt długa rozgrywka, dziwna praca kamery, męczące sterowania i spłycenie zabawy do wyszukiwania kilku ściśle określonych rozwiązań psują nieco absolutnie wyjątkowy wizerunek Stacking. Pomimo drobnych błędów produkcja ta warta jest uwagi. W dobie zalewu kolejnych odsłon znanych od lat marek i ciągłym powtarzaniu utartych już schematów oryginalność winna być doceniana. Tym bardziej gdy dostarcza kilku godzin naprawdę przyjemnej zabawy.

 

Polecamy artykuły:  
Test Drive Unlimited 2 - optymalne karty graficzneAndroid - najlepsze gry cz. 2Sony NGP, czyli Playstation Portable 2

 

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Widać tu ogromny wpływ konsolowców i ich ogromnego IQ.
  • avatar
   d i l
   0
   Chory schemat, koszmary z dzieciństwa odżyły, a tu noc się zbliża ;P