Otwarta wersja beta klienta Steam dla Linuksa

przeczytasz w 2 min.

Steam dla Linuksa dla wszystkich

steam valve beta ubuntu wygląd otwarte testy

Od czasu rozpoczęcia pracy przez Valve nad natywnym klientem cyfrowej dystrybucji gier Steam dla systemów Linux minęło już sporo czasu, dlatego po zakończeniu zamkniętych testów, klient dla Linuksa został udostępniony dla wszystkich w otwartych beta testach.

Klient Steam dla Linuksa przeszedł już dwie wersje beta: jedną wewnętrzną i drugą obecnie trwającą zamkniętą, do której publicznie ogłoszono nabór. Jak się okazało, nabór miał wytypować dla Valve około tysiąca odpowiednich kandydatów, natomiast sami twórcy nie przewidzieli zgłoszenia się tak ogromnej liczby osób.

Po pierwszej fazie naboru poinformowano, że zgłosiło się ponad 60 tysięcy osób, po drugiej zaś ponad 80 tys., a liczba wciąż rosła i rosła, a Valve przyjmowało kolejnych testerów. Dlatego Valve systematycznie zapraszało kolejne grupy zgłoszonych użytkowników do zamkniętych beta testów.

Po miesiącu intensywnych testów Valve postanowiło rozszerzyć testy na wszystkich chętnych, bowiem aplikacja kliencka została już dopracowana do tego stopnia, że mogą z niej korzystać mniej zaawansowani użytkownicy. Łącznie w zamkniętych testach Steam dla Linuksa udział wzięło 80 tysięcy osób. Niedawno na zamkniętej liście dyskusyjnej jeden z pracowników Valve potwierdził, że otwarta wersja beta pojawi się niebawem. Tak też się stało i od dzisiaj dostęp mają wszyscy zainteresowani.

Dostęp do niej jest ogólnodostępny, a więc dla każdego, kto dysponuje systemem z rodziny GNU/Linux. Oficjalnie obsługiwany jest system Ubuntu 12.04 LTS i 12.10, jednak już niedługo obsługa zostanie rozszerzona na inne dystrybucje Linuksa. Obecnie jednak klient Steam dla Linuksa można z powodzeniem uruchomić na prawie każdej dystrybucji, wymogiem jest jedynie spełnienie zależności odpowiednich bibliotek w systemie i posiadanie Glibc w wersji nie starszej niż 2.15 – chociaż i na to, tak jak z nieautoryzowanym dostępem do zamkniętej bety już znaleziono sposób.

W otwartej becie Steam dla Linuksa na testerów czekają za darmo wersje demonstracyjne niektórych gier oraz dostępna za darmo Team Fortress 2 oraz do kupienia kilkadziesiąt innych produkcji. Co ważne, katalog gier dla Linuksa wciąż nie jest kompletny i ciągle się powiększa o kolejne produkcje. Dołączają zarówno gry niezależne, jak i duże głośne produkcje.

Obecny katalog gier jest już większy niż katalog, z jakim debiutowała wersja Steam dla Mac OS X. Obecnie oficjalnie na listach jest kilkadziesiąt gier, a niemalże na pewno lista będzie poszerzona o inne produkty. Natomiast nie jest to zamknięty katalog i co jakiś czas dowiadujemy się o przygotowaniu kolejnych portów gier dla Linuksa, czy też kolejnej zapowiedzi gry w Greenlight, czy na Kickstarter.

Po otwarciu bety Steam dla wszystkich w usłudze zachodzą pewne zmiany, przede wszystkim na stronach sklepu oficjalnie pojawiła się kategoria Linux, powstaje strona z instrukcjami instalacji Steam, powstaje oficjalne repozytorium z aktualizacjami oraz pojawiają się statystki z biblioteki dla Linuksa.

Wygląda na to, że prace nad Steam dla Linuksa powoli zmierzają do końca i już niedługo doczekamy się finałowego wydania, do tego czasu będzie musiał nam wystarczyć dostęp do otwartej wersji beta.

Źródło: Valve, Steampowered, omg.ubuntu, greenlinux, marlamin.cdr, inf. własna

Nominacje w Plebiscycie Produkt Roku 2012

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  Jestem w zamkniętej becie i gry nie-Valve (np. Trine) nawet się nie chciały zainstalować. Ogólnie testy potrwają pewnie jeszcze długo, sporo jest drobnych błędów.
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   grałem na standardowych sterownikach intela (do zintegrowanej), i TF2, chodzi całkiem płynnie na średnich i wysokich ustawieniach, przy 1366X768. Muszę doinstalować sobie sterowniki do GF. :)
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Jestem w zamkniętych Beta testach na Ubuntu 12.10 z jajkiem 3.7. Jest całkiem nieźle, TF2 śmiga. Może to dlatego, że mam sprzęt idealny pod linuksa(GPU NV).
    • avatar
     mgkiler
     0
     Szkoda, że z tej "długiej" listy kojarzę jedynie 3-4 tytuły.

     Nie jestem przeciwnikiem, ale na razie za wcześnie by wróżyć sukces. Nie mniej gdyby się udało było by fajnie.


     Ciekawe co z grami, które mają renderer i w Direct3D i w OpenGL a i tak nie maja wersji pod Linuxa.
     Np gry Blizzarda. Pod Windowsem korzystaja z Direct3D9 a pod MacOS z OpenGL.

     A i tak klienta Linuxowego brak.

     Ciekawe
     • avatar
      Konto usunięte
      -1
      jak większość gier będzie na linuxa to by Win...
      • avatar
       Enkaliv
       0
       Próbował ktoś na najnowszym MINTcie? Działa?