Komputery

Superkomputer IBM wystąpił w teleturnieju

przeczytasz w 2 min.

IBM wystawiło swój superkomputer przeciwko dwóm mistrzom amerykańskiego odpowiednika teleturnieju Va banque. Zapraszamy do obejrzenia filmiku przedstawiającego testową rundę.

Zapewne wszyscy pamiętają pojedynek Garrego Kasparova z superkomputerem Deep Blue, a właściwie dwa pojedynki. Pierwszy wygrany przez mistrza, drugi - przez sztuczną inteligencję. Tym razem będziemy mieli okazję obserwować podobne spotkanie, choć w przeciwieństwie do szachów wymagające więcej refleksu. Superkomputer IBM, nazwany Watsonem, zmierzył się z dwójką uczestników w amerykańskim teleturnieju Jeopardy. W Polsce znany jest on pod nazwą Va banque i prowadzony był swego czasu przez Kazimierza Kaczora.

Warto przeczytać:
Superkomputer chłodzony wodą

Ten specjalny odcinek nagrano już teraz, jednak emisja odbędzie się dopiero w lutym i wtedy też poznamy oficjalne wyniki. Możemy już jednak pochwalić się tym, co zdarzyło się podczas testowej rundy (którą możecie obejrzeć w filmiku poniżej). W roli mistrzów gry wystapili Ken Jennings oraz Brad Rutter, którzy mogą poszczycić się sporymi wygranymi w Jeopardy.

Próbną potyczkę wygrał Watson z wynikiem 4400 dolarów, Ken wygrał 3400 dolarów, a Brad 1200 dolarów. Tak, Watson nie zgarnął całej puli, ale nie zadecydowała o tym niewiedza, a ograniczony czas przeznaczony na przeanalizowanie pytania. Jednak to tylko jedna testowa runda. Standardowa gra to dwie rundy oraz część finałowa, w której uczestnicy, po poznaniu dziedziny z jakiej są pytania, określają za ile chcą zagrać, a następnie mają 30 sekund na odpowiedź. Uczestnik z największą liczbą punktów wygrywa.

Testy rozpoczęły się od dominacji Watsona, jednak w porę Ken i Brad rozgryźli system. Zauważyli, że muszą być szybsi od zawodnika IBM podczas zgłaszania gotowości. System potrzebuje bowiem 3 sekund na przeanalizowanie pytania, a następnie dopasowanie najlepszej odpowiedzi. Czas jest liczony od momentu otrzymania pytania w formie elektronicznej do zgłoszenia gotowości. Podczas nagrania programu publiczność miała podgląd na pracę Watsona - widziała trzy najbardziej prawdopodobne odpowiedzi oraz ich stosunek procentowy. Pozwalało to choć trochę poznać system dochodzenia do odpowiedzi.

Watson (nazwany także DeepQA) to tak naprawdę program komputerowy oraz superkomputer stworzony w oparciu o inny superkomputer IBM - Blue Gene/P. W skład całego systemu wchodzi ogromna baza danych, do której autorzy projektu pod przewodnictwem Davida Ferrucciego wprowadzili różne encyklopedie, powieści, słowniki, artykuły oraz związki między słowami. Prócz ogromnej bazy danych, Watson to około 100 różnych algorytmów przeszukujących i analizujących bazę danych. Dzięki ogromnej mocy obliczeniowej superkomputera IBM algorytmy nie są wykonywane jeden po drugim, a wszystkie naraz. Pozwala to znacząco skrócić czas reakcji komputera i sprawić, że ma jakiekolwiek szanse z ludźmi w tym dość szybkim konkursie. Jeśli kilka algorytmów przedstawia te same wyniki, są one przedstawiane wyżej w specjalnym rankingu. Jeśli żadna z odpowiedzi nie przekracza ustalonego przez IBM pułapu procentowego, Watson wstrzyma się od odpowiedzi by nie stracić punktów. Warto zaznaczyć, że system w żaden sposób nie jest podłączony do internetu, korzysta jedynie ze swoich baz danych.

W trakcie programu Watson przedstawiany jest jako monitor z awatarem zmieniającym kolor w zależności od procentowego stopnia poprawności odpowiedzi. Co jednak siedzi w jego wnętrzu? Wiemy jedynie o 15 TB pamięci RAM oraz 2,880 rdzeniach procesorów. Takie osiągi pozwalają na wykonanie 80 bilionów operacji na sekundę. Według magazynu Wired Watson ma wielkość 10 lodówek.

Tym co interesuje najbardziej jest fakt, że w Va banque nie odpowiada się na pytania. Tutaj prowadzący przedstawia wskazówkę naprowadzającą uczestników na odpowiedź. Zadaniem osoby jest odpowiednie zinterpretowanie podpowiedzi i rozgryzienie różnych zagadek słownych. Następnie odpowiednie skonstruowanie pytania zawierającego odpowiedź. Mając na uwadze te zasady szybkość Watsona robi jeszcze większe wrażenie

Aktualizacja:

Wyniki teleturnieju zostały oficjalnie ogłoszone. Wygrał ... Watson. Szczegóły dotyczące przebiegu rozgrywki znajdziecie w tym newsie.
 

Źródło: Endgadget

Polecamy artykuły:  
Optymalne karty graficzne do NFS: Hot Pursuit
Wyścig trwa - 2x GF GTX 460 vs 2x Radeon 6850
TOP-10: Dyski twarde i SSD

 

Komentarze

39
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Warmonger
  0
  Wiedziałem, że zapisanie się na kurs ze sztucznej inteligencji to dobry pomysł :D Kto wie, może za kilka lat taki system będzie mieścił się nie w dziesięciu lodówkach, a w każdej?
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   "The machine is the size of 10 refrigerators."
   Ta maszyna ma rozmiary dziesięciu lodówek.
   Tekst źródłowy mówi o przestrzeni trójwymiarowej, a nie o płaszczyźnie. :)
   • avatar
    Promilus
    0
    No pięknie, żeby emulować zaledwie cząstkę ludzkich możliwości trzeba konkret superkomputera. A jak z przetwarzaniem obrazu z oka, rozpoznawaniem wzorców (przykład bardzo prosty - parę kresek, parę kółek i mamy "ludzika" - my to zinterpretujemy, komputer niezbyt... tak samo jak przy goleniu zanucimy sobie piosenkę... my to zinterpretujemy i dopasujemy, komputer będzie mieć cholerny problem), syntezą i analizą mowy (tutaj np. symulowanie złości, smutki czy analizowanie zdań pod względem wykrywania stanu emocjonalnego), itp. itd. ? Brakłoby mocy wszystkich kompów na świecie chyba. Tak, tak... jesteśmy naprawdę piekielnie potężną maszyną. Może od perfekcji daleką, ale tak cholernie skomplikowaną że jeszcze dłuuuuuuuuugo żaden nasz wynalazek nie zbliży się nawet do tego.
    • avatar
     Stork
     0
     Czego komputer nie zrobi, czy też zrobi - zawsze bedzie dziełem człowieka ;)
     I to człowiek zgarnie laury, nie maszyna.
     • avatar
      jogin211
      0
      ciekawe czy crysis by ruszył na maxa
      :P
      • avatar
       Chiny_X
       0
       Promilus - masz racje, tylko ze człowiek jest "sprzętowo/hardwer-owo" przystosowany do odbierania bodźców, to tal jak dekoder do szyfracji\deszyfracji danych jezeli jest sprzętowy a nie programowy to wiadomo, jest stworzony tylko do tego i róznica w wydajności jest.
       Co do samego przetwarzania danych czyli 100 algorytmow przetwarzania danych, na 2880 rdzeniach cziekawe jak to sie przekłada na ludzki mózg, tz czy np takie połączenie między neuronami to tak jak jeden rdzeń procesora? Ciekawe jaka jest analogia, no i wiadomo pamiec człowieka to ram zasilany glukozą i tlenem a nie prądem, w razie zaniku zasilania...
       Ale ciekawe jaką pojemność moze miec ludzki mózg..
       • avatar
        Chiny_X
        0
        Edt: 100 algorytmow działa na raz- windows niezliczona ilosc algorytmow działa na raz, szkoda tylko że:
        -nie wiadomo po co
        -w kolejce na jednym rdzeniu nie zależnie ile ich masz...
        • avatar
         czapelka21
         0
         A może by tak zrobic pojedynek superkomputer vs superkomputer albo AMD vs INTER bądź AMD vs INTEL vs NVIDIA ;]
         • avatar
          raffal81
          0
          Komputer tak naprawde jest glupi ;))) 1 lub 0 ;] plynie prad albo nie ;))) gdyby nie czlowiek to komputer nadal byl by glupi ;))


          Oby nie doszlo do powtorki z terminatora "skynet" ;))))))
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Nie podali najważniejszej rzeczy, jak program uzyskiwał dane na temat pytania. Jakoś nie chwalą się czy potrafi rozpoznawać mowe prowadzacego.

           Bo może potrafi, a może nie.

           Poza tym, po to komputery stworzono, by liczyły, w końcu szybciej potrafią namalować obrazek w każdej grze niż człowiek ;)
           • avatar
            hideo
            0
            ciekawe czy superkomp prosił o telefon do przyjaciela? XD
            • avatar
             sebastianzola
             0
             świat się zmienia maszyny coraz lepsze, na szczęście wszystko ma Nam służyć