Pamięć flash

Superszybkie pamięci Hybrid Memory Cube

przeczytasz w 1 min.

Owocna współpraca IBM i Micron

Droga do komercjalizacji technologii pamięci o strukturze 3D, mówiąc inaczej wielowarstwowych pamięci półprzewodnikowych, została otwarta. IBM ogłosił, że rozpoczyna produkcję modułów pamięci Hybryd Memory Cube, a w ciągu najbliższych lat spodziewa się upowszechnienia tej technologii na rynku konsumenckim.

O pamięciach Hybrid Memory Cube (HMC) pisaliśmy już kilkukrotnie. W lutym dotarły do nas pierwsze informacje o tym rozwiązaniu, a we wrześniu wspominaliśmy o nich przy okazji prezentacji pierwszych prototypów. Osiągnęły one przepustowość 128 GB/s, co pozostawia w pobitym polu nie tylko najszybsze interfejsy dyskowe, nawet pracujące w konfiguracji RAID, ale także tradycyjne pamięci.

Micron Hybrid Memory Cube

Pierwsze moduły pamięci HMC wyprodukowane zostaną prze IBM w jego fabryce w East Fishkill w stanie Nowy Jork, przy zastosowaniu powszechnego 32 nm procesu HKMG (high-K metal gate).

Pamięci HMC, ze względu na niezwykłą wydajność, będą w pierwszej kolejności skierowane na rynek sieciowy, obliczeń wielkoskalowych oraz do przemysłu. Plany przewidują także zastosowanie tych pamięci w produktach konsumenckich, zwłaszcza ze względu na 10 krotnie niższe zapotrzebowanie na energię. A ponieważ energooszczędność to temat, który jest obecnie na warsztacie wszystkich producentów urządzeń mobilnych, można być pewnym ich zainteresowania nową technologią.

Oprócz tej informacji, IBM pochwalił się sukcesami w integracji technologii pamięci Racetrack oraz grafenowej, z procesem CMOS wykorzystującym 200 mm wafle krzemowe. Dużym sukcesem jest także prezentacja pierwszych tranzystorów zbudowanych z nanorurek węglowych i z bramkami o średnicach mniejszych niż 10 nm.


Więcej o przełomowych technologiach pamięci:

Źródło: IBM

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  IBM jak zwykle zostawia w tyle innych:D w sumie to się nie dziwię jak mają kapitał 100 miliardów dolarów, czyli więcej niż 2 razy intel:D a podobno nie mogło być tranzystorów mniejszych niż 10 nm, a tu co innego.Jestem ciekaw kiedy zaczną robić wszystko w architekturze 3D, zaoszczędziliby miejsca na tranzystory.Ktoś studiuje nanotechnologię może?
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Szkoda tylko, iz wiekszosc tego typu rozwiazan nawet nie jest rozwazana jako kolejny logiczny krok rozwojowy architektury PC. Wszystkie nowinki gubia sie w zagmatwanej wojnie patentowej i licencyjnej, a tym czasem mamy chyba najwiekszy zastoj technologiczny w tym segmencie rynku od lat.
   • avatar
    Greg-M6
    1
    Zgodzę się z Tobą zerosoul, a zarazem dodam, że pewnie i tak informacjie i technologie które wychodzą na światło dzienne to tylko 1/5 z całości (technologi, możliwości etc.)
    • avatar
     Konto usunięte
     -2
     Mnie to potrzebne nie jest bo w grach i tak szybkość pamięci ma drugorzędne znaczenie może trzeciorzędne...>?
     • avatar
      wildthink
      0
      Wszystko fajne, tylko kiedy to trafi do domowych sprzętów - za 5lat - oby. Gorzej jeśli wogóle nie ujrzy światła dziennego, albo na prototypach się skończy. Takich przełomowych odkryć było już wiele, ale jakoś nic się nie dzieje.
      • avatar
       ProgShield
       0
       I jak zwykle postęp ma jedno imię IBM