Uwaga na fałszywe antywirusy dla Androida

przeczytasz w 1 min.

Firma Symantec wykryła zagrożenie bezpieczeństwa dla systemu Android. Szkodnik podszywa się pod antywirusa i blokuje instalację aplikacji.

symantec logo fałszywy antywirus atakuje androida

Cyberprzestępcy od dawna próbują atakować komputery PC za pomocą oprogramowania udającego programy antywirusowe. Zwykle ma ono za zadanie wyświetlić fałszywy status dotyczący bezpieczeństwa na ekranie komputera ofiary, co ma ją skłonić do zakupu pełnej wersji programu. Natarczywe komunikaty pojawiają się na ekranie tak długo, aż użytkownik nie dokona zakupu albo usunie wywołujące je złośliwe oprogramowanie. Z tego rodzaju oszustwami mamy do czynienia już od kilku lat, a obecnie takie ataki mają miejsce na urządzeniach mobilnych z systemem Android.

Firma Symantec, producent oprogramowania zabezpieczającego Norton, zidentyfikowała aplikację Android.Fakedefender. Jej działanie polega na blokowaniu urządzenia, podobnie jak dzieje się to w przypadku ataków oprogramowaniem ransomware na komputery PC – najczęściej blokuje ono ekran komputera lub dostęp do plików, dopóki ofiara nie uiści opłaty na rzecz atakującego.

Po zainstalowaniu złośliwej aplikacji użytkownik może napotkać różne problemy w zależności od tego, jakiego urządzenia używa. Wspólnym problemem dla większości ofiar jest jednak brak możliwości usunięcia kłopotliwego programu, ponieważ zapobiega on uruchamianiu innych aplikacji na urządzeniu. Potrafi również zmienić ustawienia systemowe telefonu – w niektórych przypadkach użytkownik nie może nawet dokonać przywrócenia ustawień fabrycznych zaatakowanego urządzenia, a jedynym wyjściem jest wykonanie „twardego resetu”, co może wymagać znajomości skomplikowanej procedury wciskania przycisków na urządzeniu w określonej kolejności i/lub podłączenia go do komputera w celu użycia oprogramowania dostarczonego przez producenta.

norton fałszywy antywirus

Eksperci Norton uważają, że wkrótce zagrożenie typu FakeAV na platformie Android może stać się poważnym i powszechnym problemem, podobnie jak ma to miejsce w przypadku komputerów PC. Ponieważ pozbycie się aplikacji z zainfekowanego urządzenia może być kłopotliwe, zalecają oni podjęcie środków zaradczych. Użytkownicy urządzeń z systemem Android powinni posiadać zainstalowane aplikacje zabezpieczające, takie jak Norton Mobile Security. Należy również pamiętać, by instalować aplikacje wyłącznie z zaufanych źródeł.

Źródło: Symantec, inf. prasowa

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  7
  "jedynym wyjściem jest wykonanie „twardego resetu”, co może wymagać znajomości skomplikowanej procedury wciskania przycisków na urządzeniu w określonej kolejności"

  :DDDDD
  no tak, informacja prasowa wiec mala "drama" jest potrzebna
  faktycznie wielce skomplikowana jest ta procedura ;)

  no i oczywiscie "Użytkownicy urządzeń z systemem Android powinni posiadać zainstalowane aplikacje zabezpieczające, takie jak Norton Mobile Security"

  no to ja powiem, ze polecam Dr. Web Light, nie ma wplywu na dzialanie telefonu/baterie i jest za darmo

  ech... maja Ci marketingowcy fantazje
  • avatar
   bullseye
   6
   Ja nie używam nic, i nigdy nikt mnie nie zmusi bym używał Antywirusa bo jak na razie z moją głową wszystko w porządku.
   • avatar
    Dragonik
    0
    A kto ci co zrobi jak masz pakiet danych wyłączony jak i wi-fi z resztą możesz wszystko wywalić i ani do neta się nie dostaniesz ani do pakietu danych
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Telefon z antywirusem :D Takich jaj jeszcze nie było. Teraz tylko czekać na modele z wymiennymi podzespołami, coś na wzór PC :D
     • avatar
      Sakret
      0
      Używanie antywirusów na telefonach to bezsens..
      • avatar
       Dragonik
       0
       Oczywiście że bezsens ale przecież trzeba ludziom wcisnąć że antywirus potrzebny i ludzie łykną. Niedługo to będą antywirusy do pralki albo lodówki.