Ciekawostki

Kiedy komputery będą mogły symulować cały ludzki mózg?

Karol Żebruń | Redaktor serwisu benchmark.pl
53 komentarze Dyskutuj z nami

Japoński superkomputer K pomógł w symulacji funkcjonowania 1% ludzkiego mózgu. Biologiczna sekunda wymagała aż 40 minut obliczeń.

Mózg symulacja komputerowa

Komputery tak wydajne, że w końcu zyskują własną świadomość. I uznają człowieka za zagrożenie. Ta ostatnia reakcja brzmi apokaliptycznie i raczej nie zaprzątajmy sobie nią teraz myśli. Zrobili to za nas holywoodzcy producenci. I to nie raz. Co jednak ze świadomością? Kiedy komputery będą na tyle wydajne, by choć w ograniczonym stopniu odzwierciedlać działanie ludzkiego mózgu. Czy za naszych czasów usłyszymy z komputerowych głośników „Good Morning Dave?” wypowiedziane z pełną świadomością?

Od samych myśli na ten temat głowa może rozboleć, podobnie jak od rozmyślania nad koncepcją ducha w maszynie. Odpowiedź na powyższe pytania poznamy zapewne wtedy, gdy takie maszyny powstaną.

Spójrzmy się jednak na ten problem pragmatycznie i w dość dużym przybliżeniu. Jak dużo pamięci i jak duża wydajność obliczeniowa jest potrzebna, by odwzorować działanie prawie dwustu miliardów komórek nerwowych? Tyle bowiem mniej więcej mieści się w mózgu przeciętnego czytelnika tego newsa.

Japońsko-niemiecki zespół naukowców wykorzystał otwarto-źródłowy program NEST, który symulował działanie sieci 1,73 miliarda neuronów, w których komunikacji pośredniczyło 10,4 biliona synaps. To tylko około 1% mózgu, ale na więcej naukowcy nie mogli sobie pozwolić. Symulacja jednej sekundy czasu biologicznego wymagała aż 40 minut obliczeń na jednym z najmocniejszych komputerów na świecie. Japoński superkomputer K użyczył na ten cel swoje 82944 procesory i 1 petabajt pamięci. Każda synapsa (połączenie pomiędzy komórkami nerwowymi) była reprezentowana przez 24 bajty pamięci. To największa jak dotychczas symulacja ludzkiego mózgu.

Fujitsu K superkomputer

Skoro wiemy jak dużo mocy potrzeba by symulować 1% mózgu, to ile trzeba by symulować cały mózg. Trywialne było, by myślenie, że da się to łatwo przeskalować, mnożąc przez 100. Z pewnością problem jest bardziej skomplikowany, a nam trudno jest powiedzieć jak dokładna była symulacja. Inaczej mówiąc, jakie procesy zachodzące w ludzkim mózgu brane były pod uwagę. Zakładając jednak, że dla całego mózgu potrzeba 100 razy szybszy komputer i 100 razy więcej pamięci, to odzwierciedlenie działania sieci neuronowej skomplikowanej podobnie jak ludzki mózg powinno być w zasięgu komputerów o wydajności liczonej w exaflopsach. Nadal jednak czas obliczeniowy byłby znacznie dłuższy niż odwzorowywany czas biologiczny. Czyli, jeszcze sobie poczekamy.

Jednak już za dekadę lub dwie, gdy komputery exaskalowe powstaną, poznanie ludzkiego mózgu da się wynieść na nowy poziom. To bardzo ważna dla nas wiedza, zwłaszcza z medycznego punktu widzenia, o czym świadczy na przykład realizacja projektów takich jak Human Brain Project.

W tej informacji mowa była o symulowaniu mózgu skomplikowanego tak jak ludzki. Nie ulega jednak wątpliwości, że inteligentne maszyny uda się opracować za pomocą znacznie mniej skomplikowanych sieci neuronowych. Japoński K to komputer o różnorodnym przeznaczeniu. Dedykowana elektronika daje szanse uzyskania podobnych efektów przy mniejszych nakładach. Niemniej aż strach pomyśleć, co w ciągu sekundy wyprawia się w naszym mózgu.

Źródło: TGDaily, Human Brain Project

Komentarze

53
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sampras
  39
  Bardzo fajny i ciekawy artykuł, ciesze się że w gąszczu nowoczesnych smartfonów i gier mogłem poczytać sobie taką ciekawostkę :) Pozdrowionka
 • avatar
  Konto usunięte
  13
  czyli na mózgu poszedlby crysis 3 na ultra w full HD i to bez spadków w fps
  nieźle
 • avatar
  davidoff
  5
  Good morning BLASZAKU!
 • avatar
  4
  Żeby coś w pełni symulować to trzeba to najpierw dokładnie poznać. Niestety mózg jest organem nie do końca zbadanym i nie wszystko jest jasne.
 • avatar
  mjwhite
  4
  Przy niektórych użytkownikach komputery symulujące mózg nie będą miały za wiele pracy :)
 • avatar
  Kieresz
  2
  tya...biorac pod uwage ze do dzis nikt nei wie jak naprawde dziala mozg....(obecna wiedza tak naprawde jest bardzo powierzchowna)....to art raczej scifi....
 • avatar
  mjwhite
  2
  "Niemniej aż strach pomyśleć, co w ciągu sekundy wyprawia się w naszym mózgu."

  szczególnie na widok fajnej laski :)
 • avatar
  Maxdamage
  1
  Dobry artykul, od razu poznalem VIKI z filmu Ja,Robot w miniaturce :D
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  kiedyś słyszałem jak Penrose mówił, ze nie da się symulować ludzkiego mózgu ponieważ działa nie algorytmicznie
 • avatar
  Rebal
  1
  A nie lepiej pójść na skróty i zrobić adapter do naszych mózgów ?
  Kto oglądał Raport Mniejszości ? Przecież nawet jeśli teoretycznie uda nam się to poskładać do kupy to nie mamy technologi aby podrobić miliardową ilość neuronów aby działała w takim celu. Ponad to kto stworzy inteligentny program który będzie tam "żył" i wypełni "przysłowiowego blaszaka ?
  Chociaż taki super inteligenty GMX mógłby sam wynajdywać wiele nowych wynalazków.


  PS. I tak hakerzy nie myślcie sobie, że nawet 100 mózgów złamie bez problemu hasło choćby 8 znakowe brute forcem na którego i tak są proste zabezpieczenia.
 • avatar
  marcin1ja1
  0
  Wydaje mi się, że do zastąpienia niektórych mózgów wystarczy góra jedna bramka logiczna :)
 • avatar
  Konto usunięte
  -1
  Najpierw to trzeba by pomyśleć o nowej i wydajnej architekturze procesorów symulujących mózg, bo ów eksperyment to tylko marnowanie czasu. Nie wiem po co i na co to komu takie eksperymenty skoro nawet stary kalkulator policzy szybciej niż mózg, ale i nie zrobi nic ponad to.
 • avatar
  Nietrol
  -1
  Niestety, nawet jeśli w końcu uda się zbudować taką sztuczną sieć neuronową przypominającą ludzki mózg, to i tak nie będzie w nim świadomości. Będzie warzywem z możliwością uczenia się, przerośniętym komputerkiem - symbolem ludzkiej pychy. Jak ludzkość która uznała swoją autonomiczność, wyjątkowość i fizyczną samowystarczalność.
 • avatar
  jkbrenna
  -2
  kobiecy, chyba bedzie duzo latwiej skopiowac...
 • avatar
  piccardo
  -3
  Wydaje mi się że dopóki ludzie nie nauczą się wykorzystywać mózgu w tych 100% to takie pytania w ogóle nie mają sensu...
 • avatar
  Konto usunięte
  -7
  To może naukowcy niech nie srają wyżej jak dupy mają i zaczną celować w symulację mózgu szczura, którego tak chętnie wykorzystują w badaniach? Ponoć, to inteligentne stworzenia z niezwykłymi zdolnościami poznawczymi. Jeśli uda się tyn panom stworzyć komputer z takimi możliwościami, wtedy takie ich paplanie 3 po 3 będzie miało głębszy sens.
 • avatar
  wdowa94
  0
  A kiedy zaczną chociaż część mózgu pobudzać oprócz strefy sensorycznej?
 • avatar
  Mulciber
  0
  Poprostu algorytm człowieka to obejmuje. Nie mówię tu o prostym programie typu "jak powie żart to się śmiej". Tylko o cholernie złożonej zależności dane-reakcja opartej co ten twór przeżył, jak go ktoś wychował . akie bodźce odbiera z otoczenia. Bo skąd możemy wiedzieć co taki program ma w głowie. Nie możemy tego w żadensposób zbadać ani zmierzyć. Skoro będzie się zachowywał, reagował, i rozwijał jak człowiek to skąd wiadomo że nie ma dokładnie takiej świadomości jak my? Przecież dzieci na początku też widzą do góry nogami, nie potrafią się ruszać i dopiero pitem to wrzucają do podświadomości. Więc dlaczego program nie mógł by taj samo. w końcu zostawiając tylko "świadomość" będącą nadal rozbudowanym samo rozwijającym się algorytmem.