Ciekawostki

Szkodzi bardziej niż spaliny. Jest w prawie każdym domu

przeczytasz w 2 min.

Naukowcy z Purdue University w Stanach Zjednoczonych odkryli, że gotowanie z wykorzystaniem kuchenek gazowych może wiązać się z emisją większej liczby nanocząsteczek do powietrza, niż ma to miejsce w przypadku spalin z silników spalinowych.

Gotowanie na kuchence gazowej może być pod pewnymi względami bardziej szkodliwe niż spaliny z samochodów napędzanych silnikami benzynowymi lub silnikami diesla. Jak czytamy w serwisie earth.com, wynika to z faktu, że kuchenki emitują większą liczbę nanocząsteczek, które potencjalnie mogą zwiększać ryzyko rozwoju astmy lub innych chorób układu oddechowego.

Odkrycie to podkreśla rolę zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach, co do tej pory bywało marginalizowane. Na szczęście przed skutkami zanieczyszczeń wewnątrz budynku można się łatwo bronić. Wskazane jest korzystanie wyciągów kuchennych, które odprowadzą szkodliwe cząsteczki z pomieszczenia.

- Spalanie pozostaje źródłem zanieczyszczania powietrza na świecie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Odkryliśmy, że gotowanie na kuchence gazowej powoduje powstawanie dużych ilości nanocząsteczek, które przedostają się do układu oddechowego i skutecznie się w nim osadzają – mówi profesor Brandon Boor z Lyles School of Civil Engineering w Purdue.

Kuchenka gazowa może szkodzić dzieciom

Naukowcy zauważyli, że nanocząsteczki o średnicy 1-3 nanometrów mogą wpływać negatywnie na zdrowie dzieci. Z badań wynika, że podnoszą one ryzyko zachorowania na astmę.

- Te "supermałe" nanocząsteczki są tak małe, że nie da się ich zobaczyć. Nie są jak cząstki pyłu, które widzimy unoszące się w powietrzu – mówi Boor. – Po zaobserwowaniu tak dużego stężenia aerozolu nanoklastrów podczas gotowania na kuchence gazowej, nie możemy już ignorować tych nanocząstek – dodaje.

Z badań przeprowadzonych w laboratorium typu "mały dom" wynika, że kilogram spalonego paliwa w kuchence gazowej prowadzi do emisji 10 biliardów cząstek nanoklastrów aerozolu, co stanowi liczbę równą lub przekraczającą cząstek ze spalin pojazdów. Z porównania tego wynika, że w niektórych przypadkach możliwe jest wdychanie 10-100 razy więcej aerozolu podczas gotowania na kuchence gazowej niż ma to miejsce w przypadku spaceru przy ruchliwej ulicy.

Naukowcy zaznaczają, że modele wykazują znaczną emisję w ciągu 20 minut od czasu czynności związanych z gotowaniem. Od 10 miliardów do 1 biliona cząstek może osadzić się w drogach oddechowych osoby dorosłej, a u dzieci dawki te mogą być jeszcze bardziej skoncentrowane. Według profesora Boora dobrym pomysłem byłoby korzystanie z automatycznych okapów kuchennych.

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  trollhunter
  19
  Niestety problem polega na tym, że ludzie coraz mniej wierzą w różnego rodzaju rewelacje. Bo z jednej strony dowiadujemy się, że to i to szkodzi i np. wszyscy o nas tak dbają, a z drugiej ponad 500 firm bez problemu stosowało zboże z Ukrainy i nikt się zdrowiem nie przejmował. UE pozwoliła, żeby to zboże od oligarchów z Ukrainy trafiło do Europy i też było ok. Ale za to złącze lighting w iPhonie już nam tak zaszkodzi, że planeta umrze od elektrośmieci a my razem z nią. Tak samo jak super oszczędny i bezpieczny silnik spalinowy, od niego też umrzemy, ale od chińskich akumulatorów nic nam nie będzie. W końcu chińczycy są mega dobrymi nosicielami pokoju i prawdy i nigdy nie zrobiliby nic przeciwko europejczykom. Im więcej takich głupot, tym potem nikt już nie uwierzy, jak zagrożenie będzie prawdziwe. Wszędzie niestety grupy wielkich interesów, a blogerzy, influencerzy i "dziennikarze" łapią jak pelikany i przepisują tą samą informację z jednego źródła. Bez zastanowienia, liczy się click, treść jest drugorzędna.
  • avatar
   jozek23
   16
   Że gaz szkodzi to już hitler wiedział i dlatego go stosował .
   • avatar
    sabaru
    14
    Gaz już niedobry tak jak samochody spalinowe czy disle to trzeba jakoś zniechęcać pomału użytkowników do tego wytworu.
    • avatar
     Kenjiro
     10
     Tylko, że chodzi o USA, a tam w zależności od miejsca mogą używać bardzo podłego gazu do zasilania kuchenek, dużo gorszego niż u nas.
     • avatar
      xCzarnyx
      4
      Czytanie lewackich eko wypocin na pewno szkodzi zdrowiu.
      • avatar
       xxx.514
       3
       Czyli trzeba wrócić do starych, opalanych drewnem i węglem "fajerek" prababci...
       • avatar
        antytalent
        2
        Jprd człowieku skończ te brednie. Chcesz wykończyć ludzi kuchenkami na prąd, wam też płacą za te bzdety klimatyczne?? Już niedługo będziecie dostawać takie rachunki za prąd że zatęsknicie za gazem. Ale już będzie za późno a swojej głupoty nie naprawicie.
        • avatar
         piomiq
         1
         "większą liczbę nanocząsteczek"
         ale czego? dwutlenek węgla, tlenku siarki, tlenku węgla czy może tlenku azotu?
         W źródło nie było czy co?
         A tu lektura dla autora (trochę rozwlekle):
         https://www.ewe.pl/spalanie-gazu-ziemnego-co-powstaje-w-jego-wyniku#
         • avatar
          wojtek_pl
          0
          Tylko kuchnia indukcyjna. Nigdy więcej gazowej...
          • avatar
           piomiq
           -4
           Po poziomie komentarzy widać kto jest czytelnikiem tego pudelka.
           • avatar
            Veritatis
            0
            Kolejne pseudo naukowe brednie.
            • avatar
             pawluto
             0
             Alemega bzdury - nie sądziłem że ten portal upadnie aż tak nisko...promowanie pseudo ekologii...
             A teraz rozwiązanie i odp. dla tych pseudo naukowców...
             Robimy dwa takie same pokoje - w jednym stoi kuchenka gazowa i coś się na nim gotuje...
             W drugim stoi samochód z włączonym silnikiem...
             Oba pokoje szczelnie zamykamy...
             W obu wsadzamy po jednym naukowcu...
             Jak myślicie w którym pokoju pierwszy zejdzie z tego świata ???