Nauka

Tablet dla pacjenta - skuteczny jak środki uspokajające

przeczytasz w 1 min.

Jeśli chodzi o zmniejszenie lęku przed znieczuleniem, tablet wywiązuje się równie dobrze co środki medyczne.

Operacja to nigdy nic przyjemnego. Najgorzej jednak, gdy konieczne jest zastosowanie znieczulenia ogólnego. Pacjenci często się wówczas stresują, co nie jest niczym dobrym. Obecnie, aby obniżyć poziom lęku, stosuje się środki uspokajające. Francuscy naukowcy odkryli jednak, że równie skutecznie z tego zadania mogą wywiązywać się tablety.

Naukowcy z francuskiego Hôpital Mère-Enfant, Hospices Civils de Lyon przeprowadzili badanie wśród pacjentów w wieku od 4 do 10 lat. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy: MDZ (którym podawano midazolam) oraz TAB (które grały w gry na tabletach). Poziom lęku został oceniony w czterech momentach: zaraz po przybyciu do szpitala, po rozłące z rodzicami, podczas indukcji oraz po wybudzeniu. 

Okazuje się, że elektronika może być równie skuteczna co konwencjonalne, medyczne środki. Poziom lęku został zmniejszony mniej więcej tak samo. Rodzice także byli spokojniejsi, a jakość indukcji znieczulenia została poprawiona. To na pewno świetna wiadomość, choć też nie do końca zaskakująca. Nie od dziś w końcu wiadomo, że ruchome obrazki wpływają uspokajająco na człowieka, prawda?

Źródło: EurekAlert

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  Nie tablety, ani wszelkie urzadzenia elektroniczne, tylko tresc jaka jest dostepna na nich i rzeczy, ktore mozna z nimi zrobic ma takie dzialanie.
  • avatar
   Konto usunięte
   -6
   Ja to już dawno wiedziałem jak boli ząb to żeby trochę znieczulić ból zawsze jakaś tableta, czy to Apap czy Nurofen ale coś łykam