Ciekawostki

Tablet i czytnik e-booków dla niewidomych

przeczytasz w 1 min.

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan pracują nad rozwiązaniem, które pozwoli stworzyć funkcjonalny tablet za mniej niż tysiąc dolarów.

tablet Braille

Tabletyczytniki e-booków to świetne gadżety, z których jednak niewidomi  z wiadomych względów nie są w stanie z powodzeniem korzystać. To może się jednak wkrótce zmienić. Profesor Sile O’Modhrain opracowała bowiem projekt urządzenia dotykowego, które zamiast typowego wyświetlacza, byłoby wyposażone w panel, na którym tworzyłyby się wypukłości imitujące znaki alfabetu Braille’a. Tę ciekawą propozycję próbują zamienić w rzeczywistość naukowcy z Uniwersytetu Michigan.

Oczywiście sam pomysł nie jest zupełnie nowy, już teraz na rynku dostępne są cyfrowe urządzenia brajlowskie. Profesor wyjaśnia jednak, że większość z nich wyświetla tylko jeden wiersz, a ich ceny wynoszą około 4 tysięcy dolarów. Wraz z inżynierami z Uniwersytetu Michigan pracuje ona teraz nad zupełnie nową technologią, która pozwolić ma na stworzenie przystępnego cenowo tabletu brajlowskiego. Kluczem do sukcesu ma być nowy typ wyświetlacza – panel zawierałby drobne pęcherzyki, które następnie wypełniane byłyby powietrzem lub cieczą i w efekcie tworzyłyby się znaki alfabetu Braille’a.

„Jedną z zalet naszego wyświetlacza jest to, że jest on w pełni pneumatyczny, a więc może być wypełniany powietrzem lub cieczą. To oznacza, że jesteśmy w stanie stworzyć panel, który jest o wiele tańszy niż te używane obecnie, opierające się na elektronice” – komentuje profesor O’Modhrain. O jak dużej różnicy w cenie jest tutaj mowa? Sporej – funkcjonalny tablet miałby bowiem kosztować mniej niż tysiąc dolarów.

Obecnie najpopularniejszym oprogramowaniem ułatwiającym niewidomym komunikację ze światem jest to konwertujące tekst na mowę. Brajlowski tablet mógłby jednak otworzyć przed tymi osobami jeszcze większe możliwości. O’Modhrain twierdzi, że gotowe urządzenie pozwoli niewidomym uzyskać dostęp do wielu dodatkowych informacji oraz umożliwi im poszerzanie swojej wiedzy w nieosiągalnym do tej pory zakresie. Użytkownicy będą w stanie wykorzystywać wykresy i arkusze kalkulacyjne – ten tablet ma być czymś znacznie więcej niż zwykłym czytnikiem.

Źródło: Digital Trends

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Snack3rS7X
    6
    To teraz będzie kosztował jedyne 4000 ale złotych :P Przepraszam 3999 zł :D A tak na poważnie, to fajnie że są takie inicjatywy, widać wtedy że niektórzy także myślą o innych w tym wyścigu szczurów na najlepszy aspekt własnego życia, słowem klucz jest właśnie - JA. JA JA JA JA i ciągle tylko JA...A tak zupełnie szczerze - kibicuje z całego serca, bo wiem, że to chyba najbardziej dokuczliwa niepełnosprawność z możliwych, nikt nie chciałby być niewidomy, ale jest też taki podział na tych co są niewidomi od urodzenia, dla nich świat jest zupełnie inny poprzez to że mają bardzo dobrze rozwinięty inne zmysły, a tymi którzy utracili wzrok np. w wyniku wypadku - Ci mogą tego żałować i nigdy się z tym nie pogodzić, sam nie wiem co byłbym zrobił w takiej sytuacji, to by mnie chyba przerosło, ale nie wiem czy bym się całkiem poddał...