Tablety

Tablet Nook: konkurent Kindle Fire

przeczytasz w 2 min.

Kolejna wielka premiera, kolejnego tabletu, który chce zawojować rynek wydawniczy. Tym razem do walki o mobilnego klienta włącza się amerykańska sieć księgarni Barnes and Noble. Jej produkt, tablet Nook, w  swoim najnowszym wcieleniu ma stawić czoła produktowi Amazona.

Nook, który waży niespełna 400 gramów, do sprzedaży trafić ma już 17 listopada, czyli prawie jednocześnie z produktem Amazon. Cena została ustalona na 249 dolarów, czyli o 50 dolarów więcej niż Kindle Fire. Do premiery zostało jednak jeszcze kilka dni i nie wiadomo czy Barnes and Noble nie zdecyduje się obniżyć ceny do identycznego poziomu co Amazon.

tablet nook
Nook wygląda z zewnątrz identycznie jak Nook Color. Podobnie jak w przypadku Kindle Fire, chciałoby się powiedzieć, że jest to podrasowana wersja poprzednika. Cechą wyróżniającą spośród konkurencji ma być wysokiej jakości obraz.

Analitycy przewidują, że Barnes and Noble będzie mógł sprzedać do końca roku nawet 2,5 miliona tabletów Nook, czyli o połowę mniej niż wyniesie przewidywany popyt na Kindle Fire.

Tablet wyposażono w procesor OMAP Texas Instruments (1 GHz), pamięć RAM 1 GB i  flash 16 GB oraz system Android 2.3 (Gingerbread). Wrażenie robi czas pracy na akumulatorze, który wynosi około 11,5 godziny, a przy oglądaniu wideo 9,5 godziny.

nook tablet

CEO Barnes and Noble, William Lynch, nie ukrywa swojego zachwytu nad nowym produktem. Określa Nook jako najlepszy bezprzewodowy tablet w klasie urządzeń z 7-calowym ekranem. To odważne słowa, zważywszy że pod względem wartości rynkowej Barnes and Noble jest mimo wszystko bardzo małym graczem. Dla porównania, jego wartość wynosi 0,7 miliarda dolarów  przy prawie 98 miliardach Amazona i 368 miliardach na jakie wyceniane jest Apple.

Decyzja o wprowadzeniu tabletu Nook podyktowana jest przez rynek, który coraz chętniej spogląda się na cyfrową dystrybucję multimediów i książek. Wśród funkcji, które mogą zainteresować klientów, jest opcja nagrywania własnej narracji do cyfrowych książek.

nook tablet

Nowy tablet ma oferować dostęp do sieciowych platform wideo Netflix, Hulu Plus oraz Pandora, a także do filmów HD ze stajni Time Warner. Z kolei usługi muzyczne, takie jak Rhapsody, Groove shark i MOG, dostępne będą w  wersji próbnej.

Marka Nook to nie tylko zaprezentowany właśnie tablet. W ofercie sklepu znajduje się także wspomniany Nook Color oraz Nook Simple Touch, starsze i uproszczone wersje flagowego tabletu. Podobnie jak Amazon niedawno, także Barnes and Noble zdecydował się na obniżenie cen tych tabletów do poziomu (odpowiednio) 199 i 99 dolarów.

Źródło: CNN Money, Engadget

Art. zamieszczony za zgodą serwisu Techbyte.pl

techbyte

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    agnus
    0

    Ale to już nie jest E-Ink, tak? Zwykłe LCD? To przecież nie będzie się na tym dalo komfortowo czytac.. Chyba że o czymś nie wiem.