Tak Toyota chce poprawić koncentrację kierowców

przeczytasz w 1 min.

Pomysł Japończyków polega na instalowaniu wyświetlaczy HUD, dzięki którym wszystkie ważne informacje wyświetlane będą na przedniej szybie auta.

Toyota HUD

Wśród trzech najbardziej rozpraszających czynników podczas prowadzenia samochodu na pewno znalazłyby się: telefon komórkowy, pasażerowie oraz deska rozdzielcza. O ile z pasażerami i złymi nawykami żaden producent nic zrobić nie może, to niektóre „rozpraszacze” faktycznie można wyeliminować. W tym kierunku ze swoim nowym projektem celuje firma Toyota.

Wyświetlacze HUD, a więc te przedstawiające informacje bezpośrednio na szybie, nie są niczym nowym. Firma Toyota chce jednak, by stały się one standardem w naszych samochodach. Japoński producent chce jednak pójść także o krok dalej – wyświetlany obraz miałby podążać za wzrokiem kierowcy – w taki sposób, by zawsze być w centrum jego pola widzenia.

Toyota HUD patent

Jak ma to zostać zrealizowane? Wewnątrz kabiny umieszczone byłyby kamery monitorujące położenie głowy kierowcy, a dane te byłyby uzupełniane przez informacje wynikające z analizy prędkości auta, skrętu kierownicy, pasa ruchu itd. W efekcie punkt na szybie miałby być w stu procentach optymalny.

Co konkretnie pojawiałoby się na takim wyświetlaczu? Przede wszystkim prędkość samochodu. Mogłyby być przedstawiane również dane z systemu nawigacyjnego. Niewykluczone są też powiadomienia oraz „kontrolki”. 

Toyota HUD pokaz

Początkowo wyświetlacz trafi do samochodów Lexus, a z czasem pojawi się też w nowych modelach Toyoty. Myślicie, że to się przyjmie?

Źródło: Toyota, Paultan

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  raffal81
  4
  Bardzo mi się podoba takie rozwiązanie, nie trzeba oczu odwracać tam gdzie powinien być, czyli na drodze.

  Pamiętam jak bawiłem się HUD'em z telefonu, na zasadzie położony na desce i odbijający się obraz w szybie ;] w nocy to nawet dawało radę, używałem GPS w trasie ;]
  • avatar
   Konto usunięte
   -1
   W BMW jest już coś takiego chyba od 2004 roku, nic nowego nie wymyślili :D
   • avatar
    Konto usunięte
    -2
    A ja uważam, że to kompletnie niepotrzebne gadżety.

    Jeśli naprawdę chcą wyeliminować wypadki z dróg, niech wprowadzą limity prędkości na podstawie odczytu GPS i problem się skończy.

    Wszystkie inne rozwiązania to marketingowy bełkot.

    Pzdr
    • avatar
     Snack3rS7X
     0
     Już myślałem, że to będzie coś wbrew woli kierowcy, całe szczęście nie...
     • avatar
      wojtek_pl
      0
      A co to za g.wno jest zamiast obrotomierza ?
      Takie ruchome cyferki to dopiero będą rozpraszać. Przecież ruch przyciąga wzrok i kierowcy zamiast koncentrować się na widoku za szybą będą widzieć tylko HUD. Bo się rusza...