Ciekawostki

Tani egzoszkielet pomaga niepełnosprawnym

przeczytasz w 1 min.

Sparaliżowany od 2007 roku Austin Whitney dzięki zautomatyzowanemu egzoszkieletowi ponownie zyskał szansę na przemieszczanie się o własnych siłach.

Absolwent kalifornijskiego uniwersytetu od czasu wypadkowi samochodowego, któremu uległ, pozostawał przykuty do wózka inwalidzkiego. W ubiegłą sobotę po czterech latach unieruchomienia miał szansę na uczynienie kilku niemal samodzielnych kroków i odebranie dyplomu ukończenia uczelni.
 


 

Było to możliwe dzięki wynalazkowi jednego z profesorów UC Berkeley - Homayoon Kazerooni. Stworzona przez niego i jego zespół technologia jest uproszczona, w porównaniu do innych egzoszkieletów, ale umożliwia chodzenie, zatrzymywanie się, siadanie i wstawanie. Jednakże dzięki temu jest też tańsza - średnio o 80 tysięcy dolarów (jej koszt to 15 000 $). Urządzenie kontroluje się przy pomocy przycisków (sterowanie ruchami nóg, zmianą pozycji). Jest do niego dołączony plecak, w którym znajduje się system zasilający.
 


 

Egzoszkielet Austin (nazwany od imienia Whitney'a) z powodzeniem zastępuje wózek inwalidzki. Choć nie daje szans na wykonywanie bardziej skomplikowanych czynności, sprawia iż chodzenie staje się wykonalne. Jest to bez wątpienia wielka nadzieja dla tych, dla których ta najbardziej podstawowa czynność jest niedostępna.
 

Więcej o egzoszkieletach:

 
Źródło: engadget

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Tani jak barszcz
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Zdecydowanie wózek jest bardziej mobilny niż ten wynalazek. Wprawni ludzie na wózku potrafią czynić cuda i brać udział w zawodach. To jest niewykonalne z tym egzoszkieletem.

   Druga sprawa, to zasilanie. Dopóki naukowcy nie wymyślą lekkich i bardzo wydajnych baterii, to wszystko co opiera się na elektronice będzie zawsze ograniczane przez mało wydajny układ zasilający. Dlatego producenci kładą tak duży nacisk na energooszczędność. Dla mnie to jest dziwne.... wszystko idzie do przodu prócz akumulatorów.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    MAXIMUM STRENGHT!
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Hehe, wózek mało tego, że bardziej mobilny, to jeszcze nim szybciej się przedostanie, niż z pomocą egzo. Jak na razie to tylko nowinka, ale nic niezastąpionego.