Ciekawostki

Technologia Bluetooth coraz popularniejsza

przeczytasz w 1 min.

Postępujący wzrost liczby użytkowników korzystający z urządzeń bezprzewodowych będzie wpływał pozytywnie na rozwój technologii takich jak Bluetooth.

Amerykańska firma analityczna, ABI Research, prognozuje, że w roku 2014 do sprzedaży trafi około 2 miliardy chipsetów Bluetooth. Układów, które umożliwiają bezprzewodowy transfer danych na małe odległości. Technologia używana jest m.in. w telefonach komórkowych, laptopach, nawigacjach GPS.

Ponadto według analiz sprzedać ma się około 1.5 miliarda chipów Wi-Fi, które zostaną zintegrowane w laptopach, telefonach komórkowych i innych wykorzystujących je urządzeniach mobilnych.

- Kilku producentów odnotowało duży wzrost sprzedaży tych dwóch technologii - powiedział Philip Solis z ABI Research.

- Średnie ceny zarówno chipów WiFi, jak i Bluetooth spadają i utrzymają tą tendencję. WiFi sprzedawać będzie się jeszcze lepiej po wdrożeniu technologii WiFi Direct, pozwalającej na komunikację typu p2p między dwoma urządzeniami na niewielkim dystansie. Ponadto wszechobecny Bluetooth już dziś zapewnia wykorzystanie go w połączeniu z technologiami GPS, WiFi, czy też FM (radio)."

Najnowszy Bluetooth - wersja 3.0 - wykorzystuje protokół radiowy IEEE 802.11 i pozwala na transfer danych z prędkością do 24 Mbps (3MB/s).


Źródło: TechConnect

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    19arek93
    0
    Kiedy to jest wolne. Prawdę mówiąc to myślałem że będzie się od tego odchodzić na rzecz jakiejś energo-osczędnej wersji Wi-Fi.