Ciekawostki

Technologia pogarsza naszą koncentrację - spadliśmy w rankingu za złotą rybkę

przeczytasz w 1 min.

Ludzie zaczynają mieć problem z koncentracją na jednej czynności przez dłuższy czas. Ale są też plusy.

Microsoft attention span

Czy uważasz, że wszechobecność technologii w naszym życiu sprawia, że ludzie zaczynają mieć problem z koncentracją na jednej czynności przez dłuższy czas? Badacze z Microsoft Research się z tobą zgadzają i mają nawet dowody na poparcie twojej teorii. 

Naukowcy przeprowadzili niedawno badania, wykorzystując zarówno ankiety, jak i diagnostykę EEG. Ich wyniki sugerują, że średnia długość tzw. attention span, czyli pełnego skupienia na jednym zadaniu, gwałtownie zmalała od początku XX wieku. 

W 2000 roku człowiek potrafił w pełni skoncentrować się na czynności przez średnio 12 sekund. Dziś długość ta zmalała do zaledwie 8 sekund. Żeby było śmieszniej, to o jedną sekundę mniej niż przeciętna… złota rybka.

Rezultaty swoją drogą, ale jaki jest powód takiego stanu rzeczy? Według naukowców wiąże się to przede wszystkim z obecnością mnóstwa urządzeń wokół nas, które skutecznie rozpraszają naszą uwagę.

Dzisiejsze urządzenia mobilne mają dostęp do Internetu. Użytkownik jest zatem atakowany gradem informacji w każdej sekundzie i wraz z tym zwiększyła się nasza potrzeba na ich otrzymywanie. Coraz więcej (głównie młodych) ludzi kompulsywnie sprawdza swoje smartfony dosłownie co moment.

Choć wszechobecność technologii zmniejszyła naszą zdolność koncentracji, ma ona też swoje plusy. Wygląda bowiem na to, że ludzie znacząco poprawili swoją umiejętność wielozadaniowości. W wielu przypadkach, choć na krócej, potrafimy też skupić się mocniej.

Potrafimy także lepiej filtrować informacje, co pomaga nam w szybszej decyzji czy coś zasługuje na uwagę, czy też nie. Cóż, wszystko ma swoje zalety i wady – każdy jednak musi sam zdecydować co jest dla niego dobre.

Źródło: Engadget, Microsoft

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  9
  Bo kiedyś nie było tylu bodźców jak teraz. Teraz wystarczy, że włączysz na chwilę TV i pierdzielone reklamy w 5 minut wysmażą ci mózg. Nie ma nic w życiu bardziej inwazyjnego jak reklamy.
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Próbowałem doczytać do końca, ale ta reklama Infiniti Q50 wyglądała tak kusząco...
   :D
   • avatar
    plmnb
    0
    Nie zupełnie się z tym zgadzam...
    Wiele bodźców,a podczas gry jedyne co mnie rozprasza to mój własny mózg.
    Grając ciągle o czymś myślę próbuje się koncentrować na czymś ,a tu móżg pcha mi swoją teorię.
    Gram ,gram gram, i o ile nie jestem skupiony na tym aby nie myśleć to dostaje TP do świata myśli.
    Podczas grania : dość ,że gram to czuje się jakbym oglądał film i do tego rozmyślał na temat tego filmu i to wszystko jednocześnie.