Telewizory

Telewizja DVB-T: błąd Wiadomości w sprawie odbioru naziemnej telewizji cyfrowej

przeczytasz w 3 min.

TVP wprowadziło odbiorców w błąd

Chociaż o cyfrowej telewizji naziemnej wiemy coraz więcej, to ciąż pozostaje wiele osób, dla których sposób jej odbioru pozostaje dość trudnym zdaniem. To pozwala na łatwą manipulację głównie starszymi osobami niezaznajomionymi z tematem DVB-T i wyciąganie z ich portfeli dużych sum pieniędzy na specjalistyczny sprzęt niezbędny rzekomo do obierania cyfrowej telewizji naziemnej.

logo standardu dvb-tMimo prowadzonych kampanii społecznych i reklamowych przedstawiających czym jest cyfrowa telewizja naziemna, kiedy nastąpi wyłączenie analogowej i jak możemy ją odbierać to wciąż pojawiają się liczne zapytania, i niezbyt rzetelne reportarze - jak chociażby wyemitowany ostatnio w programie informacyjnym "Wiadomości" na kanale TVP1.

W programie padały wielokrotnie stwierdzenia, że do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej wymagany jest nowoczesny cyfrowy telewizor z modułem DVB-T, zapewniający ponadto obsługę kodeku MPEG-4. W tym stwierdzeniu nie ma nic błędnego, jednak w następnej kolejności słyszymy, że do odbioru potrzeba zakupić specjalnie przygotowane do tego celu anteny - co jest nieprawdą.

Od dłuższego czasu w kolejnych ośrodkach i centrach nadawczych jest uruchamiane nadawanie cyfrowego sygnału telewizji w ramach tzw. multipleksów. Ma on powoli zastępować tradycyjny sygnał analogowy. Do jego odbioru wystarczy kilka rzeczy: telewizor z tunerem DVB-T i kodekiem MPEG-4. Trzeba jednak uważać gdyż pomimo, że większość nowych telewizorów spełnia te kryteria to wciąż znajdują się zwykli naciągacze, wykorzystujący niewiedzę innych osób, zwyczajnie sprzedając urządzenia nienadające się do bezpośredniego odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Są to urządzenia bez wbudowanego tunera DVB-T, a nawet jeśli go wykorzystują to często wraz z kodekiem MPEG-2 - który nie nadaje się do tych zastosowań. Mimo wszystko pracownicy sklepów są obwarowani obowiązkiem informowania klienta w przypadku kiedy urządzenie które chce nabyć nie spełnia norm odbioru cyfrowej telewizji naziemnej. Tak jednak często się nie dzieje, dlatego pamiętajcie aby wybierać sprzęt z obsługą DVB-T i kodekiem MPEG-4. Telewizory tego typu spełniające normy naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T i MPEG-4 możecie znaleźć w naszym sklepie np. w postaci 43-calowego telewizora plazmowego Samsung PS43D450.

telewizor Samsung PS43D450 wygląd dvb-t mpeg-4 cyfrowa telewizja naziemna

Co jednak w przypadki kiedy posiadamy starszy typ telewizora albo zakupiliśmy już taki nowszy lecz bez DVB-T? Otóż wówczas wymagane jest zamontowanie specjalnego, zewnętrznego urządzenia "set top box". Urządzenie to należy podłączyć pomiędzy telewizorem, a anteną. W ten sposób uzyskamy możliwość odbioru naziemnej telewizji cyfrowej nawet na leciwych odbiornikach.

Do tego celu możemy nabyć zarówno tańsze urządzenia oferujące jedynie podstawową funkcjonalność, tunery satelitarne lub oferujące więcej możliwości tunery TV jak chociażby produkt WIWA HD-50 TV Tuner i nagrywarka PVR DVB-T/MPEG-4 USB 2.0 dostępny w naszym sklepie.

wiwa hd 50 tv tuner nagrywarka pvr dvb-t mpeg-4 usb 2.0 wygląd set the box pilot sklep zakup

W przypadku dodatkowych urządzeń podłączanych do starszych telewizorów tak samo musimy zwracać uwagę, czy spełniają one normy odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, wiec tradycyjnie DVB-T i kodek MPEG-4. Ostatnią kwestią, której należy się przyjrzeć są anteny do odbioru telewizji. Jak wspomniano w materiale Telewizji Polskiej do obioru naziemnej telewizji cyfrowej oprócz odpowiedniego telewizora lub podłączanego do niego urządzenia "set top box" wymagane jest zastosowanie odpowiedniej anteny.

Przede wszystkim w materiale TVP zabrakło tego, że nie wszystkie nowe telewizory są sprzedane wraz z tunerem DVB-T, a jeśli już są, to może w nich brakować obsługi standardu MPEG-4, którym zastąpiono leciwy MPEG-2, dlatego nie powinno kupować się urządzeń bez upewnienia się czy spełniają wspomniane dwa wymagane warunki odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Kolejna kwestia to anteny, w reportażu padały sformułowania, że do obioru sygnału cyfrowego wymagana jest specjalna antena, a tą z której korzystaliśmy dotychczas do obioru sygnału analogowego należy wyrzucić.

klasyczna antena siatkowa anlogowy odbiór cyfroy dvb-t mpeg-4
Klasyczna antena siatkowa. Za jej pośrednictwem również odbierzemy sygnał cyfrowy

Jest to jak podkreślam nieprawdą. Naziemną telewizję cyfrową możemy odbierać zarówno na specjalnych przystosowanych do tego celu cyfrowych antenach ale również i na starych, na których dotychczas odbierany był sygnał analogowy.

Sprawdzą się tu zarówno anteny kierunkowe, siatkowe czy też jeśli jesteśmy w niedalekim sąsiedztwie z Radiowo Telewizyjnym Centrum Nadawczym lub Ośrodkiem Nadawczym, wystarczy mała zewnętrzna pokojowa antena, a także niewielka wewnętrzna antena (montowana w urządzeniach) a nawet w wielu przypadkach kawałek przewodu miedzianego skierowanego w stronę stacji nadawczej.

Nieprawdą więc, jest, że do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej należy wymienić starą antenę z której dotychczas odbierany był sygnał analogowy na nową cyfrową. Możemy spokojnie korzystać z dotychczas posiadanych anten bez konieczności ich wymiany. Z moich obserwacji wynika, że za pomocą standardowej anteny siatkowej można odbierać cyfrową telewizję naziemną bezproblemowo zarówno z najbliższego RTCN oddalonego od anteny o około 20-30 km jak i dalszych około 70 km.

antena cyfrowa dvb-t wygląd przykład
Antena cyfrowa DVB-T - nie jest wymagana

Co zostało potwierdzone na stronie firmy Emitel zajmującej się wdrażaniem technologii naziemnej telewizji cyfrowej -"Do odbioru telewizji cyfrowej DVB-T stosuje się takie same anteny na pasmo UHF jak do odbioru telewizji analogowej".

Zaś na stronie Cyfryzacja.gov.pl powołanej przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC) możemy znaleźć kolejne stwierdzenie -"Odbiór telewizji cyfrowej nie wymaga instalowania nowych anten odbiorczych, ponieważ sygnał jest nadawany w tym samym paśmie co dotychczasowa telewizja analogowa i może być odbierany przy użyciu dotychczasowej instalacji antenowej".

Nie dajmy się więc naciągnąć na zakup drogich urządzeń oraz telewizorów nieoferujących możliwości odbioru DVB-T, ani też na niepotrzebne wydatki związane z wymianą anten.


Więcej o naziemnej telewizji cyfrowej:

Źródło: Inf. Własna, Emitel, Cyfryzacja, TVP1

Komentarze

56
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  19
  W Stanach przesiadka na cyfrową telewizję odbywała się jakiś rok... przez ten czas rząd rozdawał po dwa kupony $50 albo $25 dolarowe, które miały być użyte do kupna dekodera. dekodery zazwyczaj były droższe o jakiegoś dolara niż wartość kuponu (można było oczywiście kupić droższy dekoder)...


  Jak telewizja ma się tak w Polsce zmienić to też powinni zrobić podobną akcję.
  • avatar
   Konto usunięte
   7
   Oglądałem wczoraj wiadomości i zastanawiałem się czy to tylko ja zauważyłem że mówią brednie większe niż za zwyczaj!? Ale nie, inni też to podłapali. Dzisiaj pewnie będzie sprostowanie, ale co z tego jak część ludzi zobaczy tylko wczorajszy program?!
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    w spotach TVP Info mówią "zewnetrzny dekoder dvbt" a powinno byc tuner !!! raz w tv regionalnej wypowiadał się prezes Emitela i tez mówił dekoder, po prostu szkoda słów sam prezes nie wie o czym mówi
    btw tuner jest do odbioru a dekoder jest do odbioru i odkodowania zakodowanego sygnału np w C+, CP lub N-ce
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     @ mywebnet
     Nie jest prawdą to co napisałeś. Ja po prostu odpiąłem antenę od telewizora (odbierało tylko TVP1, TVP2 i słaby Polsat) podpiąłem do set-top-boxa i działa, bez wzmacniacza na zwykłej ok. 7 letniej siatce na odległości ok. 15km od nadajnika. Lepszym jest natomiast to, że kiedy musiałem inaczej poukładać przewody na strychu i odpiąłem antenę odbierało na samym przewodzie tak samo dobrze.
     • avatar
      jackas95
      1
      Nawet w tym reportażu jest błąd. Nie istnieje coś takiego jak "antena przystosowana do odbioru DVB-T" Może powstały nowsze konstrukcje o lepszych parametrach odbioru, ale to wciąż te same fale i częstotliwości ...
      • avatar
       Jozio
       1
       sam odbieram dzięki dekoderowi wiwa hd 50 cyfrowy ( 17 kanałów ) z Kielc ? ( ja z Pionek ) to ponad 100 km więc imho nie wiecie co mówicie :)
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Ja mieszkam około 10km w linii prostej od Chorągwicy w Krakowie, po drodze stoi kilka bloków, a sygnał z nadajnika jest tak silny, że do telewizora mam podłączony tylko kabel o długości około 1,5m, i sam kabel wystarczy aby siła i jakość sygnału wahała się w granicach 70% które w 100% wystarczają do oglądania. Sąsiadowi wystarczył nawet wetknięty 15cm przewód w telewizor, aby mógł oglądać! Jak słyszę że trzeba kupić specjalistyczną antenę do dvb-t to aż mnie skręca.
        • avatar
         Maks1410
         -3
         DVB-T to jest jeden wielki erreo czy ktoś w naszym pięknym kraju widział obraz w prawdziwym HD a nie w tym niby HD na platformie N co niby ma najwięcej kamałów w N-iby HD.
         • avatar
          Maks1410
          -3
          Prawdziwe kanały w HD w naszym kraju to są tylko daw "Trawel Chanel HD" i "BBC HD" reszta to marne psełdo HD.
          • avatar
           Konto usunięte
           -6
           Jest prawda taka, że potrzebna jest dobra antena, zwykłe anteny bez wzmacniaczy cienko pracują nawet w centrum miasta. Więc oczywiście bardzo drogich urządzeń nie ma potrzeby nabycia, ale jeżeli ludzie uważają że będą oglądać cyfrówkę na zwykłym drucie jak analogówka, to czeka ich niesmaczne rozczarowanie. Niestety, DVB-T potrzebuje dobrej anteny z wzmacniaczem, i czym dalej od nadajnika, tym lepszy musi być sprzęt. Oczywiście bez przesady.
           • avatar
            Konto usunięte
            -22
            Szanowny Panie Redaktorze,
            zarzuca Pan nieprawdę dziennikarzom TVP, zresztą słusznie jednak sam Pan nie prawdę przekazuje czytelnikom mówiąc, że antena siatkowa nadaje się do odbioru sygnału cyfrowego z nadajnika oddalonego około 70km. Proszę skorygować swoje doniesienia w oparciu o http://www.telewizja-cyfrowa.com/antena_dvb_t.html .
            Proszę również wspomnieć, że aby antena siatkowa była w stanie odbierać sygnał cyfrowy konieczne jest wprowadzenie pewnych zmian dokładniej opisanych na stronie UKE http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?news_cat_id=19&news_id=3640&layout=3&page=text&place=Lead01 .

            Pozdrawiam
            • avatar
             artexo336
             0
             Jest błąd w 2 zdaniu, powinno być dvb-t
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Nie wie ktoś czy planowane są kiedyś kanały w jakości HD na tych multiplexach ?
              • avatar
               Blackshmith
               0
               mam pytanie
               wie ktos jak chodzi odbior gdzie sygnal pobierany jest z odbicia?
               Mieszkam w gorach i nie widze nadajnika bo jest za gora...
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                Autor artykułu, tak samo jak państwo z TVP podaje nieścisłe informacje. Nie ma czegoś takiego, jak autor podaje, antena analogowa/cyfrowa. Antena to kawałek metalu i przy jej zakupie powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na zysk energetyczny/kierunkowy oraz impedancję (w celu dopasowania do koncentryka). Dotychczas używane anteny mogą pozostać na swoim miejscu.Popieram jednak autora za dobre chęci a TVP niech... a szkoda słów.
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 Dzięki za artykuł. Spróbuje starej anteny siatkowej. Kierunkowa ok 150 PLN.