Monitory

Telewizor 3D bez okularów wkrótce dostępny

Paweł | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Paweł
10 komentarzy Dyskutuj z nami

Toshiba zaprezentowała na targach CEATEC 2010, swój pierwszy komercyjnie dostępny telewizor pozwalający na oglądanie obrazu 3D  bez użycia specjalnych okularów. 

Dwa modele, 12GL1 i 20GL1, z ekranami o przekątnych odpowiednio – 12”  (30,5 cm) i  20’’ (50,8 cm) umożliwiają oglądanie obrazów 3D bez użycia specjalnych okularów, wykorzystując zintegrowany system wizyjny. Pozwala on na uzyskanie dziewięciu różnych perspektyw (paralaksy) każdej klatki obrazu 2D, która przez mózg widza odbierana jest jako obraz trójwymiarowy.

  Warto przeczytać:
 

Toshiba zastosowała panel LCD z bezpośrednim podświetleniem LED specjalnie zaprojektowany na potrzeby wyświetlania obrazu 3D. Panel ten dysponuje rozdzielczością około cztery razy większą niż matryca Full HD – zbudowany jest z ok. 829 mln pikseli. Wraz ze specjalnie ukształtowaną macierzą soczewek pozwala on na wyświetlanie ostrego obrazu 3D wysokiej jakości, który nie wymaga używania przez widza specjalnych okularów. Technologia Toshiby jednocześnie wysyła na ekran LCD dziewięć obrazów o różnej paralaksie kontrolując i optymalizując emisję światła i kierunek prezentacji obrazów tak aby były widoczne pod szerokim kątem (finalna rozdzielczość to 1280x720 pikseli). Nowe telewizory pozwalają także na oglądanie obrazów 2D - przełączanie pomiędzy trybami 2D i 3D trwa kilka sekund.

Pierwsze telewizory 3D nie wymagające stosowania okularów dysponują niewielkimi przekątnymi ekranu i są kierowane do grupy konsumentów zainteresowanych najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi.

“Rozpoczęcie sprzedaży 12” i 20” telewizorów 3D nie wymagających użycia okularów jest dowodem, że telewizja 3D to przyszłościowe rozwiązanie, które wkracza w kolejną fazę rozwoju” mówi Sascha Lange, kierownik marketingu produktów konsumenckich Toshiba Europe. “Minie kilka lat zanim uda się opracować telewizory 3D nie wymagające użycia okularów, które dysponując dużymi przekątnymi ekranu 40” i większymi, będą dostępne w akceptowalnych przez klientów cenach”.

Modele te trafią do japońskich sklepów pod koniec grudnia 2010 roku, producent nie podał jeszcze ceny.

Źródło: Toshiba

Polecamy artykuły:    
Przegląd rynku: obudowy PC
5 x SSD i 1 x HDD - praktyczne testy dysków
100 porad do Windows 7

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Telewizor 3D bez okularów już dostępny

  nie bardzo dostepny, bo dopiero w grudniu jest przewidziana sprzedaż
 • avatar
  Konto usunięte
  Na to czekałem :D
 • avatar
  Irrlicht
  Jak już zrobią te 40", to jeszcze tylko trzeba wyrysować w pokoju linie na których efekt pseudo-3D będzie widoczny (będą się promieniście rozchodziły od TV) i niech każdy siedzi w bezpiecznej odległości od innych i się nie rusza za bardzo. A jak go plecy zabolą i będzie chciał się trochę na boku położyć, to mu się obrazy rozjadą ;-)
 • avatar
  jacy4
  Dopóki telewizor 3D kosztuje 4x tyle co zwykły telewizor i na dodatek prawie nie każda stacja nie nadaje w HD a co dopiero 3D taki telewizor jest po prostu nieopłacalny ...
 • avatar
  Lightning
  No w końcu - szkoda tylko, że jak na razie nie mają większych (a;le z czasem je pewnie wprowadzą)
 • avatar
  wildthink
  No to Toshiba ma wreszcie gdzie upchnąć procesory Cell, które pozostały po poległym formacie HD DVD. W końcu te 9 obrazów full hd trzeba przeliczyć.
 • avatar
  Darxis
  Do japońskich sklepów- tzn że u nas najwcześniej za rok
 • avatar
  projectdarkstar
  12 i 20 cali. To jest telewizor kieszonkowy czy jak? Na porządne rozmiary przyjdzie jeszcze poczekać