Telewizory

Telewizor premium - co to tak właściwie znaczy?

przeczytasz w 2 min.

Telewizor to urządzenie stanowiące centrum domowej rozrywki. Przeciętny Polak spędza przed jego ekranem ponad 4,5 godziny każdego dnia. Warto więc zadbać o to, by czas ten przeżywać w jak najbardziej komfortowych warunkach. Na to pozwala telewizor premium.

Co to jest telewizor premium?

Telewizor premium to określenie, jakiego używa się w przypadku urządzeń oferujących ponadprzeciętnie wysoką jakość obrazu i dźwięku, ale też pozytywnie wyróżniających się pod względem funkcjonalności. Aktualnie do wyboru są dwa typy: OLED i QLED. Choć nazwy brzmią podobnie, są to zupełnie inne technologie.

Co oferuje telewizor OLED?

OLED to technologia, w której wykorzystane są organiczne diody LED. Takie panele nie wymagają dodatkowego podświetlenia, co sprawia, że na liście atutów tego rozwiązania znajdują się: głęboka czerń i jasna biel oraz niemal nieskończony kontrast. W przypadku telewizorów OLED można liczyć także na bardzo wysoką płynność obrazu (co docenią kibice), krótki czas reakcji (co docenią gracze) i dobrą widoczność pod kątem (co docenią osoby oglądające TV w gronie rodziny czy znajomych).

LG OLED55C9

Niedawno testowaliśmy na przykład telewizor LG OLED55C9, który wśród modeli premium plasuje się mniej więcej w środku stawki. Szybko doceniliśmy to, jak dobrze reprodukuje kolory, jak głęboką czerń oferuje i jak dobrze wyglądają treści HDR dzięki dużej jasności. Sprawdź pełną recenzję tego sprzętu.

A co do zaoferowania ma QLED TV?

QLED z kolei to technologia bazująca na panelach LCD, ale wyposażona dodatkowo w warstwę kropek kwantowych (Quantum Dot) – stąd „Q” w nazwie. Cechy charakterystyczne telewizorów QLED to przede wszystkim wierne odwzorowanie kolorów, bardzo wysoka jasność (sięgająca nawet 1500 nitów), brak problemów znanych z OLED-ów (takich jak wypalanie) oraz szerszy wybór przekątnych: od modeli poniżej 50 cali aż do prawdziwych olbrzymów.

Samsung QLED QE65Q80R

Kategorię tę reprezentuje między innymi Samsung QLED QE65Q80R, na którego liście cech charakterystycznych odnajdujemy na przykład 100% Natężenie Kolorów, Quantum HDR 1500 (HDR10+) czy Bezpośrednie Strefowe Podświetlenie 6X poprawiające kontrast. 

I OLED-y, i QLED-y mają swoje zalety

Fakty są takie, że obie technologie mają swoje plusy i minusy. OLED-y zachwycają głęboką czernią, kontrastem i brakiem degradacji kolorów pod kątem, QLED-y zaś – jasnością, żywotnością i rozpiętością oferty. 

Jakość obrazu to jedno, ale jedne i drugie to najlepiej wyposażone telewizory na rynku. Oferują na przykład dostęp do rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, dzięki którym treści na ekranie zawsze prezentują się właściwie, a obsługa jest intuicyjna i dziecinnie prosta, choćby za sprawą głosowego wyszukiwania.

Telewizory premium zapewniają też możliwość korzystania z rozmaitych usług, dzięki którym zawsze jest coś ciekawego, do obejrzenia – sprawdź co nowego na Netflixco nowego na HBO GO.

Jak kupić telewizor premium i przeżyć?

Faktem jest, że telewizory premium kosztują niemało – trudno jednak, żeby było inaczej. Ich zakup nie musi jednak wcale wiązać się z budżetową katastrofą. Jedną z możliwości są raty, ale warto też zwrócić uwagę na ofertę w sklepie Media Expert – telewizory OLED i QLED można kupić tam w taki sposób, że połowę ceny płacimy od razu, a resztę dopiero za pół roku. Jeśli jesteście zainteresowani, szczegóły znajdziecie na stronie.

Media Expert telewizory premium

Jesteście ciekawi jaki udział na rynku mają telewizory premium? Otóż (jak podaje IHS Markit) w 2018 roku na świecie sprzedało się łącznie prawie 221,5 miliona telewizorów. OLED-ów i QLED-ów wśród nich było natomiast tylko nieco ponad 5 milionów – 2,5 miliona tych pierwszych i 2,7 miliona drugich.

Informacja: benchmark.pl współpracuje z Media Expert w ramach afiliacji.

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BariGT
  9
  Tymczasem w sztabie duzej firmy RTV:
  - Szefie, nie ma jak sprzedawac nowych TV bo te sprzed roku maja te same parametry i jeszcze nie chca sie psuc. Co robic, jak zyc?
  - NP, nazwijcie te nowe jakos chwytliwie. TV gamingowe albo biznesowe i cyk cena 50% do gory za to samo.
  - TV gamingowe? przeciez to glupie. Moze TV Premium?
  • avatar
   piccardo
   7
   Premium, gaming itp kojarzy mi się tylko i wyłącznie niestety z wysoką ceną...
   • avatar
    mw_1975
    4
    Aby był sens kupowania premium TV, warto by jeszcze mieć premium dom. W moim 88 mkw każda ściana jest zastawiona. Na suficie go powieszę??? Jeśli dobrze zrozumiałem, minimum to 50 cali? Zresztą, mam starego Samsunga 32 cale z roku modelowego 2013 i z tym da się żyć. Może nie ma HDR i 4K, ale życie to nie tylko TV, do ****y!!!
    • avatar
     Fiona
     2
     To dokładnie jak z Fiatem 126p (staruszkowie pamiętają) Już tłumaczę i objaśniam: 1/2 samochodu 6-sześciokrotnie Przepłacona. Podobnie z TV. Szpan tez podobny...
     • avatar
      ManiakIT
      2
      Przy dobrym TV taki Warszawiak musi mieć i dobre dodatki. Dobre mocowanie by można było go na ścianie zawiesić i przydałby się montaż anteny w Warszawie by satelite sobie mógł odbierać.
      • avatar
       Brayanek
       0
       W 2016 roku kupiłem TV LG IPS UF950F55 SUPER UHD z segmentu premium, z którego został mi tylko niezły dźwięk bo matrycę szlag trafił 3 miesiące po upływie gwarancji co wpłynęło na moją opinię na temat produktów "premium" oraz marki LG.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        QLED i premium