Ciekawostki

Budżetowy samochód elektryczny Tesla w 2015 roku

przeczytasz w 1 min.

Coś dla tych, dla których Model S był stanowczo za drogi.

Tesla Model S
Tesla Model S

Elektryczne samochody wydają się przyszłością motoryzacji – przede wszystkim ze względu na niskie koszty użytkowania i eksploatacji. Niestety zanim zaczniemy oszczędzać, sporo musimy wydać na sam pojazd – flagowy model Tesla S to dla przykładu wydatek rzędu 69 tysięcy dolarów, przez co niewielu może sobie na niego pozwolić. Producent zapowiedział jednak, że już wkrótce w jego ofercie pojawi się samochód tańszy przeszło o połowę – Model E.

Tesla Model E to samochód elektryczny, który zaprezentowany ma zostać w styczniu 2015 roku podczas Detroit Auto Show. Jak dotąd nie wiemy zbyt wiele na jego temat, mówi się jednak, że jedno naładowanie akumulatora umożliwiać ma przejechanie dystansu 200 mili, a więc około 320 kilometrów. Gabarytowo pojazd przypominać ma Model S, główny projektant firmy Franz von Holzhauen zapowiada jednak, że E otrzyma swój własny, charakterystyczny wygląd.

Cały czas mówimy, że Model E będzie tańszy. Według tego, co zostało już ujawnione nie ma tutaj mowy o stricte „budżetowym” samochodzie, ale w porównaniu do Modelu S cena jest naprawdę zachęcająca. Za nowy model Tesli przyjdzie nam bowiem zapłacić 30 tysięcy dolarów, co po przeliczeniu daje niecałe 100 tysięcy złotych.

Źródło: Ubergizmo, ExtremeTech

Komentarze

51
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  K8v8M
  6
  Jeden sensowny komentarz a reszta bzdury, bzdury, bzdury. Jeśli nie macie pojęcia to po co się wypowiadacie?
  Większość producentów w tym Tesla daje 7-8 lat gwarancji, gwarancja zwykle obejmuje spadek pojemności poniżej 70 procent. Po tym czasie akumulatorów się ani nie wyrzuca ani nawet nie utylizuje lecz nadal używa gdzie indziej. To ciągle bardzo drogi i użyteczny poza motoryzacją produkt. Do zastosowania n p. Do wsparcia w fotocolatice lub energetyce wiatrowej.
  Akumulatory wypożycza tylko jedna firma - Renault, a nie większość.
  W akumulatorach nie ma nic mniej ekologicznego niż w typowym samochodzie. To nie są akumulatory z ołowiem lecz litem.

  Sprężanie powietrza to nic innego jak naciaganie ludzi i opowiadanie bajek. Pneumatyka to najmniej efektywny sposób przechowywania energii a do tego bardzo ograniczony co do pojemności.

  Te brednie o naprawach to jak rozumiem dotyczyły aktualnie produkowanych spalinowych samochodów. Bo większości części które występują w tradycyjnych samochodach w elektryku po prostu nie ma.
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   Tylko co z zużytymi akumulatorami?
   • avatar
    mesjan
    3
    Więcej zalet mają auta na sprężone powietrze:
    -cena
    -waga
    -czas ładowania
    • avatar
     MasterBarti
     1
     Nie powiedziałbym, że koszta eksploatacji takiego samochodu są niskie.
     Akumulatory są kosmicznie drogie, nawet 75% ceny takiego auta, a przy takim normalnym użytkowaniu typu dojazd do pracy itp zużyją się po ok 2 latach. (co prawda siedziałem w tym temacie rok temu, ale myślę iż nie dużo się zmieniło) A kto w Polsce kupuje nowe auto z salonu co 2 lata...
     Jak kogoś stać na takie coś, to nie przejmuje się kosztami paliwa.
     No i kolejne problemy, zasięg i czas ładowania.

     Gdyby nie te 3 problemy, to było by super, a tak to tylko ciekawostka.
     • avatar
      miedzianek
      0
      Ciekawe co zima z takimi akumulatorami:)?
      • avatar
       michal0120
       -1
       za te pieniądze to wolał bym sobie kupić subaru z 2006r
       • avatar
        iras584
        -1
        Po przeczytaniu samego tytułu naszła mnie jedna myśl:
        "Skończy się jak zawsze..."

        Mało było już elektrycznych budżetówek, które w tajemniczy sposób zostały wycofane z rynku, a te już wyprodukowane poszczy na żyletki?
        Chociaż nie wiem czy auto za 100 tyś. można nazwać budżetowym, więc może żyletkowy los go nie spotka, bo ropowe Abdullahy nie odczują spadku zysków na pustyni.

        Współczuje tylko tym, którzy zdążyli kupić budżetowego elektryka (kiedyś) i zostali w czarnej d*pie ze zużytymi ogniwami (np. Nissan).

        • avatar
         Czarnoskrzydly
         -3
         Bioetanol mógłby być przyszłością , tani w produkcji i wystarczy do tego przystosowany zwykły silnik benzynowy. W Ameryce południowej już na tym jeżdżą , nawet Koenigsegga dostosowali na spalanie bioetanolu.
         Chyba że nie stał się popularny (szczególnie w krajach pasa wódki :P) z powodu że pijaczynki mogliby skorzystać jeśli bioetanol na stacji paliw stałby np za 5zł/litr (a pewnie mógłby być tańszy od benzyny)
         • avatar
          irondick
          -4
          "Elektryczne samochody wydają się przyszłością motoryzacji" Nic bardziej mylnego. Nie elektryczne a pneumatyczne. Lada moment wejdzie do salonów Peugeot Air. To hybryda z silnikiem pneumatycznym w 100% ekologicznym zamiast drogiego elektrycznego. Silnik pneumatyczny napędzany jest sprężonym powietrzem. Testy we Francji pokazały, że na jednym tankowaniu samym powietrzem przy prędkości ok 140km/h zasięg ok 400km. Najprościej mówiąc dla posiadaczy motorowerów z silnikiem dwusuwowym w miejsce świecy zawór otwierany przez tłok, podłączony ze zbiornikiem sprężonego powietrza. Gaźnik zaślepiony.
          Produkcja silników elektrycznych i akumulatorów to kat środowiska! Jest energochłonna i toksyczna. Problematyczna jest też utylizacja zużytych akumulatorów.
          Wyobraźcie sobie, że silnik pneumatyczny w czasie tankowania dodatkowo przepuszcza powietrze przez filtry, używa oleju roślinnego do smarowania a przebieg do wymiany szacuje się na 150000km ! Silnik się nie grzeje więc jego trwałość jest kilkunastokrotnie dłuższa. Łatwa jest adaptacja stacji LPG na O2 a tankowanie na takiej stacji trwa ok 7 s.
          • avatar
           0
           Przyszłością nie będą elektryczne pojazdy jeśli nie znajdziemy ekonomicznego i ekologicznego sposobu uzyskiwania energii elektrycznej. Poza tym te akumulatory....drogie i bardzo nieekologiczne.

           Samochód na sprężone powietrze ma raczej mały zasięg. Poza tym jakoś te powietrze trzeba sprężyć - czyżby energia elektryczna ? :)
           • avatar
            abukiewicz
            0
            przy okazji trzeba do ceny doliczyć 23% VAT bo to towar z USA plus jakąś marże dla sprzedawcy i wyjdzie bardziej 120 -130 tys zł, z samym VATem daje cenne ~112 000 pln
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Tesla
             • avatar
              DeRej
              0
              Noto teraz jeszcze poczekać jak jakieś lobby od ogniw słonecznych zacznie wciskać swoje 5gr w ECO zabawki w Unii Europejskiej.Już są kampanie "zwolnij prędkość zabija".Połączmy więc ECO i bezpieczeństwo i róbmy zabawki napędzane energią słoneczną jak już robią to studenci z całego świata....
              • avatar
               Nikod3m1
               0
               Kiedyś był reportaż o dziadku który zrobił auto na mieszankę chyba diesla i wodoru. Wodór był wytwarzany w rurce owiniętej wokół wydechu dzięki czemu po nagrzaniu się silnika można było rozpocząć wytwarzanie wodoru. Jednak wtedy wtrąciło się państwo oraz koncerny paliwowe i kazali we wszystkich autach w których gościu to podłączył zdemontować. Ubiegał się on o paten na tą rzecz ale dupa ;P
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                REVOLT już jest
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 albo Romet 4E