Tesla zapowiada Model Y, wieńczący plan S-3-X-Y

przeczytasz w 1 min.

Po Modelu 3 będącego tańszą wersją Modelu S firma Tesla Motors przygotowuje się do premiery Modelu Y, będącego pomniejszonym Modelem X.

O firmie Tesla Motors zrobiło się naprawdę głośno dzięki Modelowi S i Modelowi X. Amerykanie udowodnili, że są w stanie zaproponować elektryczne samochody na bardzo wysokim poziomie. Ba, stały się one nawet marzeniem wielu ludzi na całym świecie. Aby doprowadzić do motoryzacyjnej rewolucji konieczne są jednak „auta dla ludu”, a więc takie, na które pozwolić sobie mogą nie tylko najbogatsi. Pierwszym takim pojazdem będzie Model 3, będący wariacją na temat „eSki”, który spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem. Okazuje się, że kolejną „tanią” Teslą będzie Model Y – pomniejszony „iks”.

Tesla Model Y będzie niewielkim SUV-em, który dostępny ma być w zdecydowanie niższej cenie niż Model X (a ten kosztuje około 300 tysięcy złotych), ale najpewniej wyższej niż 35 000 dolarów (cena Modelu 3). Elon Musk, szef Tesla Motors, twierdzi, że nowy samochód będzie na tyle atrakcyjny, że każdego roku swojego właściciela znajdzie od 500 tysięcy do nawet 1 miliona egzemplarzy. Niestety szczegóły nie są znane.

Wraz z modelem Y, firma Tesla Motors zwieńczy swój projekt S-3-X-Y. Co dalej? Jak mogliśmy przeczytać w ostatnim Master Planie Elona Muska, po osobówkach przyjdzie czas na samochody ciężarowe, półciężarówki, busy oraz minibusy. Już w połowie przyszłego roku powinna odbyć się prezentacja nowych modeli, między innymi auta będącego konkurencją dla Volkswagena Transportera.

Źródło: Business Insider, Electrek. Na wejściowej grafice widnieje nieoficjalny projekt auta (autor: Remco Meulendijk)

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kojot321
  3
  I see what you did there (͡° ͜ʖ ͡°)
  • avatar
   Ladros
   0
   Ciekawe czy oznaczenia modeli były głównie po to tak dobrane :D
   • avatar
    mastah84
    0
    Idąc chronologicznie powinno być raczej RSX3Y...