Internet

TikTok jako podatny grunt dla fake newsów o wojnie w Ukrainie

przeczytasz w 2 min.

Już po kilkudziesięciu minutach od wejścia na platformę TikTok, zaczyna ona pokazywać użytkownikom fake newsy o wojnie Rosji z Ukrainą, wynika z badania przeprowadzonego przez NewsGuard, narzędzia do oceny wiarygodności informacji i śledzenia dezinformacji w sieci.

TikTok ponoć rozpoczął walkę z dezinformacją, między innymi oznaczając rosyjskie media kontrolowane przez państwo i usuwając treści zawierające szkodliwe informacje. Zwiększenie środków bezpieczeństwa ma miejsce z uwagi na pojawiające się fake newsy o trwającej w Ukrainie agresji rosyjskiej. Jednak, jak ustalił w swoim dochodzeniu serwis NewsGuard, TikTok podaje użytkownikom fałszywe oraz wprowadzające w błąd treści już po 40 minutach od zarejestrowania się w aplikacji.

Fake newsy na TikToku mieszają się z prawdą

Sześciu analityków NewsGuard utworzyło nowe konta na platformie TikTok przeprowadziło dwa eksperymenty. W pierwszym z nich zostali poinstruowani, aby przewijać spersonalizowany kanał "Dla Ciebie" przez 45 minut, oglądając w całości filmy związane z wojną w Ukrainie, nie śledząc przy tym żadnych kont, ani nie wyszukując haseł. W ciągu 40 minut TikTok zaczął pokazywać fałszywe lub wprowadzające w błąd treści dotyczące konfliktu. Co ciekawe, znalazły się tam fake newsy prorosyjskie oraz proukraińskie.

Są to między innymi twierdzenia, że:

 • materiał filmowy z wojny w Ukrainie jest fałszywy,
 • Ukraina jest kierowana przez neonazistów,
 • USA mają laboratoria broni biologicznej w Ukrainie,
 • siły amerykańskie są „w drodze” na Ukrainę,
 • Putin został „przerobiony” na materiale filmowym z konferencji prasowej, którą wygłosił 5 marca 2022 r., aby ukryć fakt, że nie było go w Moskwie,
 • prawdziwe jest nagranie przedstawiające Zełeńskiego „walczącego za swój kraj”, które w rzeczywistości zostało nakręcone w 2021 r.

Pod koniec 45-minutowego eksperymentu kanały analityków były prawie wyłącznie wypełnione zarówno prawdziwymi, jak i fałszywymi treściami związanymi z wojną w Ukrainie. Żaden z nich nie zawierał informacji o wiarygodności źródła, ostrzeżeń czy weryfikacji faktów.

W ciągu 29 minut od dołączenia do TikToka, francuskojęzycznemu analitykowi pokazało się nagranie wideo z przemówieniem Władimira Putina, w którym twierdził, że >>dzisiejsi neonaziści przejęli władzę na Ukrainie<< i że odpowiedzialność za rozlew krwi w kraju spoczywa na rządzących w kraju.

NewsGuard twierdzi, że do dnia 14 marca 2022 r. ten film obejrzano 1,7 miliona razy i udostępniono ponad 15 000 razy.

Przy wyszukiwaniu haseł też jest nieciekawie

Drugi eksperyment polegał na wyszukiwaniu przez analityków ogólnych terminów, które mogliby wpisywać użytkownicy TikToka, szukający informacji o konflikcie, np. Ukraina, Rosja, Kijów, Donbas. Platforma zasugerowała filmy, które zawierały fake newsy wśród 20 najlepszych wyników.

Poszukiwanie hasła >>Donbas<< spowodowało, że TikTok zapełnił wyniki amerykańskiego analityka filmem błędnie twierdzącym, że neonaziści są >>wszędzie<< w Ukrainie i że >>rząd ukraiński wykorzystuje neonazistowską milicję do utrzymania kontroli nad Ukrainą<<. Wideo było piątym sugerowanym rezultatem.

Chociaż wiarygodne źródła są zwykle „weryfikowane” w TikTok za pomocą niebieskiego haczyka, ich treść nadal pojawia się obok innych filmów zawierających twierdzenia propagandowe, bez żadnego innego rozróżnienia między nimi.

TikTok zawiesił transmisje na żywo z Rosji oraz nowe treści, jednak najwyraźniej to nie wystarczyło, aby zapobiec pojawianiu się fałszywych filmów na platformie.

Źródło: newsguardtech.com

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Fiona
  1
  A TVN, TVP1 to rzetelne informacje o tej wojnie ??? Nawet moj chomik woli BBC. O ile rozumiem rosjan - są sprawcą i stroną tej wojny. Ale my powinniśmy mieć uczciwe informacje.
  A co do T/T tam albo blondyny pupą kręcą , albo ja silna bo z ukrainy. Nawet jak pacjentka jest z dziada pradziada z Otwocka ;P
  • avatar
   zbiszu
   0
   Propaganda jest i tam i tu ...