Ciekawostki

Tim Cook przeznaczy cały swój majątek na cele charytatywne

przeczytasz w 1 min.

„Chcę być jak kamyczek w stawie, który daje początek fali zmian” – powiedział Tim Cook.

Tim Cook
foto: Joe Pugliese / Fortune

Dyrektor generalny firmy Apple – Tim Cook – podzielił się na łamach magazynu Fortune planami dotyczącymi jego majątku. Amerykanin postanowił przekazać wszystkie swoje pieniądze na cele charytatywne. Zrobi to zaraz po opłaceniu studiów swojego 10-letniego obecnie siostrzeńca.

Tim Cook dysponuje obecnie akcjami wartymi około 120 milionów dolarów. Jeśli spieniężyłby także pozostałe opcje, moglibyśmy doliczyć kolejne 665 milionów. Łącznie zatem mówimy o 785 milionach dolarów, które miałyby w całości zostać przekazane na cele charytatywne.

Jakie? To nie zostało ujawnione. Cook przyznał jednak, że już teraz przekazuje pieniądze na różne cele – 50 milionów dolarów otrzymały szpitale w Stanford i tyle samo trafiło na program profilaktyki zdrowotnej Product RED. Są też datki, którymi nie zamierza się chwalić.

W rozmowie z Fortune Tim Cook przyznał, że planuje także wypracować „systematyczne podejście” do filantropii. Zdaniem CEO firmy Apple wystawianie czeków nie jest jedynym sposobem, w jaki chce wspomagać fundacje, szpitale i inne tego typu organizacje.

Cook nie jest zresztą jedynym bogaczem w światku technologii, który decyduje się na takie kroki. Bill Gates, na przykład, przekazał w 2012 roku 750 milionów dolarów na światowy fundusz walki z AIDS. Mark Zuckerberg natomiast w 2010 roku zobowiązał się do oddania większości sowich pieniędzy na szczytne cele.

„Chcę być jak kamyczek w stawie, który daje początek fali zmian” – powiedział Tim Cook.

Źródło: Fortune, CNET, Neowin

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  domi675
  26
  To jest ten moment, gdzie masz tak dużo pieniędzy, że nie masz pojęcie na co je wydawać. Jednak dobrze, że są to cele charytatywne, a nie budowanie sztucznych wysp :)
  • avatar
   Michur
   11
   Moim zdaniem ci wszyscy bogacze zamiast ciągle przeznaczać ogromne sumy na nieudolną służbę zdrowia i chory system który nią kieruje powinni skupić się na finansowaniu badań które dadzą możliwość wyleczenia nawet najcięższych chorób, ewentualnie kupować licencje firm farmaceutycznych tak by określone leki z cenami z kosmosu były dostępne dla każdego. W głowie się nie mieści że ludzie schodzą z tego świata bo nie mają pieniędzy na leki.
   • avatar
    kitamo
    6
    Ja co miesiac oddaje sporo kasy na cele charytatywne - nazywa sie to ZUS i NFZ. I tu nie ma sie czym chwalic bo dzis to jest wstyd.
    • avatar
     hideo
     3
     i nie zostawi sobie choćby 1 miliona ot tak na wszelki wypadek? ciężko uwierzyć, moim zdaniem czegoś nie wiemy
     • avatar
      JAZ99
      2
      Kto rozsiewa te bzdury o celach charytatywnych?

      To zabezpieczenie majątku przed nacjonalizacją i drastycznymi podatkami spadkowymi w USA. Ta fundacja zabezpieczy byt rodzinie na wieki i uchroni kapitał przed skretynieniem potomków (jak w przypadku DuPonta - film Foxcatcher) czy szalbierzami jak u Bettencourt z Loreal. Chroni przed łowcami posagów jak nasza Piasecka-Johnson czy brakiem intercyzy jak u McCartneya, co go cwana kaleka modelka obdarła z połowy kasy. To był najdroższy sex na świecie! che, che, che

      To jest nie dla MIŚów i nawet Grubych Ryb.
      To rozwinięcie modelu jaki przyjęli Rotszyldowie.
      • avatar
       wdowa94
       1
       Czym są sowie pieniądze?
       • avatar
        MarTum
        1
        Panie Cook , rzuć Pan parę drobnych na Titan X :)
        • avatar
         Michur
         0
         Fajna inicjatywa tylko te" wszystkie swoje pieniądze" to trochę na wyrost. Podejrzewam że jak je odda to i zostanie mu całe nic nadal będzie miał więcej kasy niż nie jeden majętny człowiek.
         • avatar
          Konto usunięte
          -1
          Ja też jestem w potrzebie i niech część kasy mi da!!! Tak sto tysięcy dolarów mi wystarczy!!!
          • avatar
           Konto usunięte
           -2
           Tak, tak odda wszystko na cele charytatywne a sam pójdzie z torbami. Akurat.
           • avatar
            usuniety_b274873f01f4
            -2
            Polacy to naprawdę chory naród, każdego zgn…, nawet kiedy mówi, że rozda majątek na cele charytatywne. Pewnie wrzuciliście 2 zł to puszki Owsiaka i czujecie się spełnieni :)
            • avatar
             stalkerpl
             -4
             to informacja dla ciemnoty która będzie sie nią jarała przez chwilę, siostrzeniec ma 10 lat wiec zanim zacznie studia to co najmniej trzeba poczekać 8 lat, doliczyć pare latek studiów a za 10 lat kto będzie pamiętał co ten koleś chciał zrobić, czym tu się ekscytować skoro mieszkacie w polandi, nie , nie w usa
             • avatar
              miedzianek
              0
              Niezła reklama dla Apple, czyżby spadały zyski?