Bezpieczeństwo

To nie oszuści, to faktycznie Play

przeczytasz w 1 min.

Link w ostatniej wiadomości SMS od PlayFinanse wygląda bardzo podejrzanie. Okazuje się jednak, że wcale nie ma powodów do niepokoju.

Na świecie wielu jest przestępców, którzy próbują wykorzystać nieświadomość i niewiedzę użytkowników. Dlatego często przestrzegamy przed bezgraniczną wiarą w treść powiadomień wysyłanych mailowo lub przez SMS. Często wskazujemy przy tym na pewne elementy, które mogą świadczyć o tym, że coś jest nie tak. Niestety niektóre firmy czasem nie pomagają – tak jak ostatnio Play.

Na łamach serwisu Niebezpiecznik można przeczytać historię pewnego użytkownika, który do końca był przekonany, że ktoś podszywa się pod jego operatora komórkowego. Zaledwie kilka dni po opłaceniu faktury otrzymał bowiem wiadomość, w której czytał: „Uwaga! Zmieniliśmy Twój numer konta do wpłat. Na koncie [x] wystawiliśmy nową fakturę [x] na kwotę 1.50 zł. Jej termin płatności mija: 26/10/2018” i że może skorzystać w tym celu z aplikacji Play24 pod adresem… „https://play24app.page.link/tVQ8”.

Co wzbudziło (słuszne zresztą) podejrzenie, że może to być oszustwo? Oprócz tego, że informacja o konieczności opłacenia faktury pojawiła się 5 dni po opłaceniu poprzedniej (co jest jednak teraz drugorzędną sprawą), nagłe doniesienie o zmianie numeru konta do wpłat, zmiana treści komunikatu w porównaniu do poprzednich i – przede wszystkim – link, który wygląda bardzo podejrzanie. 

Link ma formę, która w żadnym wypadku nie zachęca do kliknięcia, a to pozwala wątpić w prawdziwość całego SMS-a. Ten jest jednak prawdziwy. Innymi słowy: Play w tej sytuacji zdecydowanie się nie popisał. Tym bardziej namawiamy do tego, byście pozostawali czujni.

Źródło: Niebezpiecznik. Ilustracja: qimono/Pixabay (CC0)

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PITUCH3
  3
  Play to banda zdzierców i oszustów, zasadą nr 1 jest:
  Nie zmienia się reguł gry w trakcie trwania gry",
  dotyczy umowy.
  Nagle za połączenia wychodzące za granice jest około 2PLN, (było 50gr) .
  Niestety nikt nie raczył poinformować :(
  Roaming, w pLEJ teoretycznie nie istnieje, po 2 tygodniach za granicą :(
  Zasięg , kto ma to wie ...

  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/play-najwieksze-spadki-gieldowe-gpw-gielda,52,0,2417972.html


  https://www.spidersweb.pl/2018/04/play-stracil-klientow-2018.html
  • avatar
   Beldin
   1
   "numera konta"??
   • avatar
    tarzinio
    0
    No play niezłe jaja sobie robi. Ostatni rok jestem z nimi :) Najpierw internet, teraz mam opłacić ich zachcianki. Tak to mogą wyciągać nas miliony. Chwalą zasięgiem, a tak na prawdę tak chujowy że obłęd. Internet to samo.

    Tej firmie podziękuje.