Sprzęt AGD

Nie piekarnik i nie lodówka. Które urządzenie pochłania najwięcej energii?

przeczytasz w 1 min.

W Ogólnopolskim EkoTeście Wirtualnej Polski zapytano Polaków, czy wiedzą, jakie urządzenie w gospodarstwie domowym zużywa najwięcej prądu. Większość badanych podała niewłaściwą odpowiedź.

Respondenci podejrzewali, że chodzi o suszarkę do prania. Wskazało ją 55 proc. ankietowanych. Natomiast w grupie wiekowej 55+ taką odpowiedź podało aż 60 proc. badanych. Okazało się, że jest to błędny typ.

Najbardziej prądożerne urządzenie AGD/RTV

Prawidłową odpowiedzią jest bowiem płyta indukcyjna. Wskazał ją jeden na trzech ankietowanych. Sprzęt ten pochłania trzy razy więcej energii niż zmywarka czy lodówka i aż pięć razy więcej niż pralka. Tak wynika z analizy PGNiG.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wskazało, że płyta indukcyjna korzysta średnio z 748 kWh na rok. Pod tym względem pewnie wysuwa się na prowadzenie w niechlubnym rankingu: elektryczny piekarnik, który znalazł się na drugim miejscu, zużywa niecałe 500 kWh rocznie, a lodówka (która jest trzecia) – 270 kWh rocznie. Są to oczywiście jedynie średnie wartości – w każdym gospodarstwie wyniki mogą się różnić.

Rodzaj urządzeniaRoczne zużycie energii elektrycznej (kWh)
Płyta indukcyjna748,25
Piekarnik elektryczny496,4
Lodówka270
Czajnik elektryczny240
Zmywarka237
Komputer stacjonarny197,1
Odkurzacz156
Pralka143
Laptop138,7
Telewizor128
Kuchenka mikrofalowa51,1
Żelazko26
Telefon komórkowy2,48

Nie ma zbyt wielu alternatyw dla płyty indukcyjnej. Co więc zrobić, by oszczędzać prąd? Chyba pozostaje jedynie próba ograniczenia użycia sprzętu. Na pewno przy zakupie elektroniki warto też zwracać uwagę na etykietę energetyczną i wybrać urządzenie oznaczone literą z początku alfabetu.

źródło: benchmark.pl, WP, PGNiG

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  10
  "Nie ma zbyt wielu alternatyw dla płyty indukcyjnej."

  Płyta gazowa :)
  • avatar
   gerax
   7
   Jak zwykle niektóre dane są zawyżone indukcja 748kwh rocznie, dziennie daje nam to 2kwh przy założeniu, że posiadamy indukcję o mocy przyłączeniowej 3,6kw, trzeba by z niej korzystać na wszystkich 4 palnikach na maksymalnych ustawieniach codziennie przez 30 minut - wydaje się to nie realne przy normalnym użytkowaniu. To samo tyczy się odkurzacza i 156kwh - odkurzacz do użytku domowego ma silnik o mocy 1kw, więc rachunek jest prosty przysłowiowy Kowalski odkurza codziennie swój dom/mieszkanie przez ok 25minut.
   • avatar
    piterk2006
    2
    Indukcja żre tyle co ceramika. ale nowe ceramiki są ok. Sam byłem świadkiem wymiany 15 letniej kuchenki na nową płytę electroluxa i byłem w szoku, że woda w garnku już nie gotuje się 25 minut, a 8.
    Co do lodówki - stara 7 letnia lodówka z prawdopodobnie wadliwym chłodzeniem (prawie w ogóle się nie wyłączała, ciągle próbowała chłodzić, jakieś 20 godzin na dobę) żarła rocznie 792kwh. Na nowej wyszło bodajże 350, zobaczymy jak będzie z czasem.
    • avatar
     gormar
     2
     Najbardziej dziwi mnie w jaki sposób policzono, że stacjonarny PC zużyje jedynie 44% energii więcej. Mam nadzieję, że nie zapomnieli o doliczeniu monitora, z których niektóre potrafią pobierać ponad 30W, ale zazwyczaj jest to w okolicach 15-20W.
     • avatar
      PaniAsia8
      0
      Jestem ciekawa który u mnie sprzęt pochłania najwięcej energii a mam tego dużo od zmywarki po mikrofalę, roombe, lodówkę, ekspres do kawy czy czajnik elektryczny.

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login