Monitory

Toshiba: telewizory z pasywną polaryzacją

przeczytasz w 2 min.

Nowa seria telewizorów Toshiby wykorzystuje filtr polaryzacyjny, dzięki czemu użytkownicy telewizorów serii VL863 mogą oglądać filmy 3D korzystając z lekkich i tanich okularów, nie wymagających zasilania i zintegrowanej elektroniki.

Warto przeczytać:
iiyama: 24-calowy monitor z matrycą VA
 Lenovo N5901: pilot, mysz i klawiatura w jednym

W skład serii VL863 wchodzą modele z ekranami o przekątnych 42 cali (107cm) i 47 cali (119cm). Telewizory serii VL863 wyposażone są w procesor wideo Active Vision M400 zapewniający dobrą płynność ruchu oraz układ Resolution+ zwiększający ostrość i szczegółowość obrazu.

Nowe wyświetlacze 3D Toshiby wyposażono w filtr nałożony na ekran LCD, który przepuszcza tylko fale świetlne o odpowiedniej polaryzacji. Widz korzystając z okularów z filtrem odpowiadającym polaryzacji ekranu LCD może oglądać obraz 3D przez długi czas nie odczuwając zmęczenia wzroku. Dołączane w zestawie z telewizorem okulary pochodzące z firmy RealD, nie wymagają zasilania bateryjnego.

Technologia polaryzacyjna pozwala na wyświetlanie obrazów dla lewego i prawego oka jednocześnie, co przekłada się na zminimalizowanie tak zwanego przesłuchu 3D (ang. cross-talk). Efekt ten, polegający na postrzeganiu przez lewe oko obrazu przeznaczonego dla prawego i na odwrót, w przypadku aktywnych migawkowych okularów znacznie trudniej kontrolować.

Dodatkową zaletą jest wysoka jasność obrazu 3D, który oglądany jest przez widza z pełną jasnością. Technologia polaryzacyjna pozwala także na oglądanie obrazu 3D bez migotania w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach.

Do każdego telewizora dołączone będą cztery pary okularów  polaryzacyjnych, a opcjonalne dodatkowe okulary mają być dostępne w  atrakcyjnych cenach.

Specyfikacja techniczna

 • Panel LCD Full HD 16:9 z krawędziowym podświetleniem LED, 1920 x 1080 pikseli

 • Technologia polaryzacyjna 3D

 • Active Vision M400 (ilość klatek/s: 400, częstotlwość odświeżania: 200Hz)

 • Przygotowany do WLAN (kontroler w kluczu USB)

 • Dostęp do Toshiba Places

 • Wbudowany tuner DVB-T, DVB-C, DVB-S, H.264

 • W komplecie cztery pary okularów polaryzacyjnych RealD

 • Rozmiary ekranu:

  • 42VL863: 107cm (42”)

  • 47VL863: 119cm (47”)


Telewizory z serii  VL863 pojawią się na rynku europejskim w drugim kwartale 2011 roku. Szczegółowe specyfikacje oraz ceny poszczególnych modeli poznamy wkrótce.
 

Źródło: Toshiba

Polecamy artykuły:  
Muzyka - z YouTube, MP3, do pobrania i na życzenie
Goog le Chrome - 20 świetnych wtyczek
Nvidia 3D Vision Surround - 3D na trzech monitorach

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  I to jest rozwiazanie! :)
  Nie mruga i mozna uzywac dlugo... oczywiscie pomijajac fakt ze przez dlugi czas to rozwiazanie do uzytko domowego bedzie obrzydliwie drogie... ale tak... to jest dobry kierunek :)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Czyli jeśli chcemy oglądać bez 3D to pewnie się nie da? Trochę bez sensu, żebym wszystko musiał oglądać w okularach...
   • avatar
    Irrlicht
    0
    Nie ma to jak pozmagać się ze skomplikowaną technologią, a potem wrócić do prostych i daleko mniej zawodnych rozwiązań. I tak w każdej matrycy LCD jest kilka warstw rozmaitych polaryzatorów (liniowych i kołowych), haczyk w tym, że trzeba dołożyć jeden niejednolity, tylko zmienny w szachownicę, albo co najmniej w paski.

    A jakby chcieć bez 3D, to powinna być opcja że na oba kanały polaryzacji ma polecieć to samo (lewy _albo_ prawy obraz). No chyba że z rok im zajmie wynajdowanie tego ;-)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     raz się skusiłem na TV od Tośki, nigdy więcej
     jakby ktoś chciał kupić z importu dużo tańszy to uwaga, w Polsce Toshiba Poland sprawdza po numerach seryjnych gdzie był zakupiony i nie honoruje innych gwarancji, niestety sklepy internetowe które same sprowadzają towar dość często nie raczą o tym poinformować
     a różnice w cenach są spore, za moją Regzę Z było blisko 1500zł
     inni producenci tak nie postępują, można kupić w UE i nie robią takich cyrków (np. Sony)
     • avatar
      wolak
      0
      KaNiOn
      "Czyli jeśli chcemy oglądać bez 3D to pewnie się nie da? Trochę bez sensu, żebym wszystko musiał oglądać w okularach..."
      Efekt 3D bez okularów jest mizerny. Jedyny dobry efekt to 2 obrazy 1 do jednego oka 2 do drugiego a zwykły obraz 2d będzie działał bez okularów proszę troszkę poczytać o szkłach polaroid to zrozumiecie zasadę działania tego systemu
      • avatar
       Warmonger
       0
       Wystarczy położyć się na boku, żeby odwrócić polaryzację? :P Patent w zasadzie banalny, ale przecież chodzi tylko o to, aby opchnąć więcej telewizorów.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        2d będzie działać bez binokli... a jak ktoś nie wie dlaczego, niech użyje mózgu.