Ciekawostki

Toshiba walczy o przetrwanie - jakie plany?

przeczytasz w 1 min.

Wyprzedawanie kolejnych działów, fuzje, licencjonowanie produktów - co jeszcze Japończycy mogą zrobić?

Toshiba

Trudno nie znać firmy Toshiba. Sam fakt, że jej portfolio jest niezwykle szerokie – znajdziemy w nim zarówno maleńkie akcesoria, moduły pamięci, laptopy, kamery, czujniki, jak i technologie związane z energetyką jądrową – nie oznacza jednak, że każdy z tych sektorów przynosi zyski i poprawia sytuację finansową giganta. Właściwie jest zupełnie odwrotnie – Japończycy mają spore problemy, które objawiają się między innymi zwolnieniami. Według ostatnich doniesień w Toshibie może wkrótce dojść do ogromnych zmian.

A właściwie zmiany te zaczęły się już na początku tego roku. Toshiba zrezygnowała z produkcji telewizorów i zdecydowała się na licencjonowanie swojej marki tajwańskiej firmie Compal. Zaledwie kilka dni temu natomiast firma Sony potwierdziła plotki z października – oficjalne jest już, że kupi ona dział sensorów foto Toshiby za 155 milionów dolarów. Transakcja zostanie sfinalizowana w pierwszym kwartale przyszłego roku. 

Wygląda na to, że firma Toshiba w najbliższych miesiącach może sprzedać jeszcze kilka swoich działów – tych, które nie przynoszą pożądanych zysków. Inaczej Japończycy mogą mieć problem z przetrwaniem na rynku. Wyprzedawanie działów to jednak nie jedyna możliwa taktyka…

Niedawno pojawiły się (nieoficjalne) doniesienia, że firma Toshiba może połączyć siły z Fujitsu i Vaio, czego owocem będzie ogromny (i posiadający spory zestaw patentów) biznes komputerowy. Wspólnymi siłami miałyby one produkować i sprzedawać pecety – taka fuzja może być bardzo dobrym pomysłem, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że rynek ten ostatnio zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych. 

Pytanie tylko czy nie jest już za późno na takie zmiany? Czy Toshiba zdoła się jeszcze odbić?

Źródło: The Verge, Wall Street Journal, WCCFTech, inf. własna

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Pietrrokov
  3
  Toshiba robiła fenomenalne laptopy, do dzisiaj mam jeszcze jednego. Oby się odbili. Fajnie gdyby robili sprzęt gamingowy, jest na to popyt.
  • avatar
   Q'bot
   2
   Dziwne czasy nastały, gdzie producenci elektroniki (której nomen omen jest coraz więcej) zwijają działalność...
   • avatar
    Fiona
    2
    Mam ich TV, kolorami nie ustępuje stojącemu w drugim pokoju Sony z wyższej półki...
    Lepsza od LG i bez porównania lepsza od szajsunga...

    Szkoda że padli.....
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     toshiba i qosimo. niem wiem czy to z biznesowego punktu widzenia miało sens.
     mogliby połączyć siły z amd. jak się rozejrzeć po rynku. to naprawdę ciężko kupić jakiś sprzęt z czipami amd. a powinny być tanie, bo chip amd to w praktyce SOC gdzie płyta główna w zasadzie pełni rolę WE/WY i nic więcej, czyli jest tania.
     • avatar
      rulax
      1
      Szkoda Tośki. Całkiem fajne produkty robią: dyski SSD, tablety, laptopy. Dobrze wyceniane, bezawaryjne....
      • avatar
       Konto usunięte
       -4
       Że Toshitsu ?
       • avatar
        filazaf
        0
        Przecie robili qosmio...
        • avatar
         pokey
         0
         Niestety jest to odzwierciedlenie stanu gospodarki Japonii, która zatrzymała się w rozwoju gdzieś na początku lat 90. Jak widać kraju, który zaczyna iść w biurokrację, długi i wysokie podatki nie udźwigną nawet korporacje o zasięgu globalnym. Kiedyś to była druga gospodarka na świecie, dzisiaj PKB na głowę porównywalne z Włochami czy Hiszpanią...