Routery

Pokazali router do kopania kryptowalut. Sprzęt wygląda podejrzanie

przeczytasz w 2 min.

Kryptowaluty nadal cieszą się sporym zainteresowaniem. Postanowiła to wykorzystać firma TP-Link ASIC, która opracowała router z funkcją koparki kryptowalut… a przynajmniej tak ma on wyglądać na pierwszy rzut oka.

Chodzi o model TP-Link ASIC NX31, który ma być pierwszym na świecie routerem Wi-Fi 7 z funkcja kopania kryptowalut. Urządzenie wygląda innowacyjnie, więc na pewno zainteresuje entuzjastów. Warto przyjrzeć mu się bliżej.

Czego możemy się spodziewać? W informacji prasowej producent chwali się zgodnością ze standardem Wi-Fi 7 z obsługą czterech zakresów i dodatkowymi funkcjami poprawiającymi bezpieczeństwo. W środku podobno znalazło się aż 12 anten, które będą poprawiać zasięg w dużych pomieszczeniach.

TP-Link ASIC NX31

Głównym atutem modelu TP-Link ASIC NX31 ma być jednak wbudowana koparka kryptowalut, która oferuje wydajność 31,2 TH/s przy kopaniu kryptowaluty Kadena (czyli lepszą nawet niż topowa karta graficzna GeForce RTX 4090). Producent chwali się, że to osiągi porównywalne do topowych koparek ASIC.

TP-Link ASIC NX31 w pierwszych partiach będzie wyceniony na 1440 dolarów, ale producent będzie ograniczać sprzedaż urządzenia do 3 szt. na głowę. Później sprzęt będzie sprzedawany za 1990 dolarów - zakup urządzenia podobno zwróci się w ciągu 5 – 7 miesięcy.

Router do kopania kryptowalut to oszustwo

TP-Link ASIC NX31 najprawdopodobniej jest oszustwem. Zdjęcie przedstawiające router wyglądają bardzo podobnie do modelu TP-Link Archer BE900, ale to tylko przykrywka. Redakcja Tom’s Hardware skontaktowała się z firmą TP-Link, która zaprzeczyła jakoby TP-Link ASIC NX31 był ich produktem.

TP-Link Archer BE900
TP-Link Archer BE900

Co więcej, wydajność koparki jest nietypowo wysoka jak na rozmiary urządzenia, bo w rzeczywistości trudno byłoby zmieścić tak wydajny sprzęt do tak małej obudowy (cała koparka ma pobierać aż 1200 W mocy).

Nieścisłości pojawiają się także przy wyliczaniu zarobków. Zakładając, że wydajność 31,2 TH/s jest prawdziwa, kopanie kryptowaluty Kadena dałoby zarobki w wysokości około 1,4 dolara dziennie (po odliczeniu kosztów energii). W takiej sytuacji zakup urządzenia zwróci się mniej więcej w 3 lata (a nie 5-7 miesięcy jak twierdzi producent).

Źródło: Tom’s Hardware

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  5
  Scam, jak nic. Dane administratora domeny tp-linkasic.com:
  Admin Street: Kalkofnsvegur 2
  Admin City: Reykjavik
  Admin State/Province: Capital Region
  Admin Postal Code: 101
  Admin Country: IS
  Admin Phone: +354.4212434
  • avatar
   Janisz
   2
   Słyszę "krypto" i już WIEM że to jakiś szwindel. Gdyby nie to, że na 100% krypto jest wykorzystywanie również przez służby rożnych krajów pokroju USA w celach operacyjnych, to to guano było by już pewnie dawno zlikwidowane... Jak ktoś ma choć kroplę oleju w głowie, to trzyma się od tego spekulacyjnego śmiecia jak najdalej... To się powinno nazywać Bandycki Środek Rozliczeniowo-wyłudzeniowy, bo inne zastosowania są MARGINALNE.
   • avatar
    vacotivus
    1
    Czyli firma nazywa się "TP-Link ASIC" w odróżnieniu od realnego TP-Link? Scam od razu, nie trzeba patrzeć dalej.
    • avatar
     Kasuja Wpisy Automatem
     0
     te 5 czy 7 miechów pewnie sobie "wyliczyli" gdyby prąd był za darmo.

     router do kopania kryptowalut. czekamy na sedes z funkcją prania firanek :)