Technologie i Firma

Sześć trendów w 2017 roku, które w przyszłości zmienią świat

przeczytasz w 2 min.

Internet Rzeczy, sztuczna inteligencja, samokierujące się samochody - to kilka z najważniejszych trendów technologicznych w roku 2017.

Gdy przychodzi kolejny rok, analitycy z całego świata próbują wywróżyć, jakie technologie i trendy zmienią świat w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Czy zmienią? Pewnie nie, ale mogą rozpocząć rewolucję. Co konkretnie może mieć tak duży wpływ na świat w 2017 roku? Te trendy wydają się najbardziej prawdopodobne.

Internet Rzeczy zrobiony dobrze

Internet Rzeczy, czyli sieć urządzeń łączących się ze sobą, to nic nowego. Rok 2017 może jednak przynieść wyczekiwaną rewolucję, czyli możliwość połączenia sprzętów domowych w taki sposób, by współgrały we wspaniałej harmonii – każdy z każdym i bez większych przeszkód. 

Aby było to możliwe, producenci coraz częściej będą decydowali się na umożliwienie nawiązania łączności bezpośrednio między urządzeniami, a nie poprzez centralny hub. Żeby mogło się to dokonać, konieczne jest jednak postawienie wreszcie na jedną konkretną technologię – a jest z czego wybierać: Zigbee, Z-Wave, Bluetooth, Wi-Fi to tylko część z nich.

Sztuczna inteligencja do twojej dyspozycji

Rozwój sztucznej inteligencji dokonuje się niezwykle dynamicznie, ale na co dzień nie jesteśmy w stanie tego odczuć tak naprawdę. Rok 2017 może przynieść w tym zakresie poważne zmiany, kontynuując właściwie trendy, które rozpoczęły się już wiele miesięcy temu. 

O czym mowa? Przede wszystkim o chatbotach, które przejmą funkcje asystentów – dzięki temu będą oni wszechwiedzący i do dyspozycji 24 godziny na dobę. Innym przykładem wykorzystania sztucznej inteligencji na pewno będą domowi asystenci – w tym roku do Amazon Echo dołączy między innymi Google Home (a najpewniej znacznie więcej takich urządzeń). 

Plusy: komfort, spersonalizowane treści, usprawniony kontakt na linii klient-usługodawca. Są jednak również minusy: pogłębiający się zanik komunikacji międzyludzkiej oraz jeszcze większe pole do inwigilacji.

Syntetyczne jedzenie odpowiedzią na potrzeby świata

Na świecie żyje coraz więcej ludzi, świat musi więc znaleźć sposób na to, jak ich wszystkich wyżywić. Rozwiązaniem może być syntetyczne jedzenie. Jest to zresztą projekt rozwijany nie od dziś. Mniej więcej dwa lata temu powstał Solyent – puder odżywczy. W minionym roku naukowcom udało się w nim zawrzeć wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje przeciętny człowiek. Na drodze do rewolucji jest już tylko jedna przeszkoda – ten puder jest dość… niesmaczny.

Innym rozwiązaniem jest uprawianie syntetycznych roślin i tworzenie syntetycznego mięsa w warunkach laboratoryjnych. Wiele osób wciąż jednak ma spore opory przed jedzeniem produktów opartych na „chemii”.

Rzeczywistości: wirtualna, rozszerzona i mieszana

Rzeczywistość wirtualna była hitem roku 2016. Sukces Pokemon GO wyraźnie pokazuje jednak, że jest również miejsce na rzeczywistość rozszerzoną. Niemalejące zainteresowanie technologią HoloLens rozwijaną przez Microsoft to zaś najlepszy dowód na to, że i rzeczywistość mieszana może w przyszłości nieźle namieszać.

Nakładanie wirtualnych przedmiotów na obraz rzeczywisty ma ogromny potencjał – może zrewolucjonizować sposób, w jaki się uczymy, w jaki pracujemy, w jaki się bawimy i w jaki się ze sobą komunikujemy. To temat, któremu na pewno więc warto się przyglądać.

Drukowanie w 3D dla każdego

Jeśli coś w ostatnich latach zasługuje na miano rewolucyjnego narzędzia, to na pewno jest to drukarka 3D. W przyszłości może ona mieć ogromny wpływ na rozwój wielu rożnych sektorów, ale w roku 2017 technologia ta może też wreszcie zawitać do naszych domów.

Wprawdzie konsumenckie drukarki 3D są dostępne na rynku już od kilku lat, ale ich ceny wciąż są na takim poziomie, że niewiele osób może sobie na nie pozwolić. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku ulegnie to zmianie. Kilkaset złotych za urządzenie, które pozwala urzeczywistniać nasze projekty? Jesteśmy na tak!

Samokierujące się auta na drogach

Zestawienie kończymy trendem, który w 2017 roku na pewno nie zrewolucjonizuje świata. Z pewnością jednak w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy możemy doczekać się prezentacji technologii, które tę rewolucję umożliwią.

Wiele firm z różnych części świata pracuje obecnie nad technologiami jazdy autonomicznej, a dowody pokazywane przez Google, Uber czy Tesla Motors, pozwalają żywić nadzieję na dynamiczny rozwój takich systemów. O tym, dlaczego jest to takie ważne, pisaliśmy już nie raz, a najważniejsza z wszystkich zalet to bez wątpienia zwiększone bezpieczeństwo na drogach.

Źródło: Digital Trends, CNET, inf. własna

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Rav-X
  9
  Jak "chemiczne" jedzenie byłoby tak zdrowe jak naturalne to nikt by nie miał nic przeciwko. Niestety, ale żaden naukowiec nie da na to żadnej gwarancji, a zapewnienia korporacji nie budzą zaufania, więc strach to brać do ust.
  • avatar
   jarekzon
   3
   "Na świecie żyje coraz więcej ludzi, świat musi więc znaleźć sposób na to, jak ich wszystkich wyżywić. "

   Podoba mi się to stwierdzenie. Pytanie jest takie, dlaczego topi się w ocenie setki tysięcy ton zboża (dla podtrzymania ceny), po co są limity unijne ?
   • avatar
    jarekzon
    1
    "Na świecie żyje coraz więcej ludzi, świat musi więc znaleźć sposób na to, jak ich wszystkich wyżywić. "

    Podoba mi się to stwierdzenie. Pytanie jest takie, dlaczego topi się w ocenie setki tysięcy ton zboża (dla podtrzymania ceny), po co są limity unijne ?
    • avatar
     figer
     0
     Dziękuję, nie chcę żadnej z tych rzeczy.
     • avatar
      apuk666
      0
      Wszystko wygląda bardzo futurystycznie xD. Jakoś nie dawno w 2015r. zasnąłem i naprawdę wręcz mnie to przeraża, to jak ten świat przyspieszył. Czekam ciągle na wehikuł czasu :D.