Komputery

TSMC pozywa GlobalFoundries - afery na rynku półprzewodników ciąg dalszy

przeczytasz w 1 min.

Tajwański producent złożył pozwy w związku z naruszeniem 25 patentów. To odpowiedź na wcześniejsze pozwy konkurencji.

Miesiąc temu GlobalFoundries pozywało TSMC za naruszenie patentów wykorzystywanych przy produkcji układów scalonych. Co w takim razie zrobiło TSMC? Dobrze kombinujecie! Tajwańska firma nie zamierza odpuszczać i dla odmiany pozywała GlobalFoundries.

Według przekazanych informacji, firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited (TSMC) złożyła pozwy w związku z naruszeniem 25 patentów wykorzystywanych przy produkcji układów scalonych w technologii 40 nm, 28 nm, 22 nm, 14 nm i 12 nm.

"Patenty TSMC odzwierciedlają dziesięciolecia pracy i dziesiątki miliardów inwestycji w innowacje, które przełożyły się na znaczący wkład TSMC w postęp technologiczny produkcji półprzewodników” - powiedział Sylvia Fang, wiceprezes i główny radca prawny TSMC. "Sprawy sądowe TSMC mają na celu ochronę naszej reputacji, znaczących inwestycji, prawie 500 klientów i konsumentów na całym świecie, by wszystkim zapewnić korzyści z najbardziej zaawansowanych technologii półprzewodnikowych, stosowanych w szerokim zakresie zastosowań, takich jak: urządzenia mobilne, technologia 5G, AI, IoT, wysokowydajne systemy obliczeniowe, które mają kluczowe znaczenie dla publicznego interesu.”

TSMC złożyło pozwy w sądach w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Singapurze – tajwański producent żąda nakazu zaprzestania produkcji i sprzedaży produktów półprzewodnikowych GlobalFoundries. Ponadto będzie on dochodzić znaczących odszkodowań za sprzedaż produktów naruszających technologie opatentowane przez TSMC.

Wygląda więc na to, że sporu między TMSC a GlobalFoundries nie uda się zakończyć polubownie, a obydwaj producenci będą dochodzić swoich swoich racji przed sądem. Nie powinno jednak nas to dziwić, bo w grze są kontrakty warte miliardy dolarów. Miejmy nadzieję, że nie wpłynie to na konsumentów.

Źródło: Guru3D

Warto również zobaczyć:

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DragonRed
  0
  GF i tak już prawie nie istnieje.Najlepsi zwiewają do Intela ale co z tego jak brakuje tam tam wizjonerskich ludzi jak pracujący chociażby w TSMC i Samsung.
  GF pozostałe zlizywanie śmietanki jaka pozostała na filiżance.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Może kontr pozew skłoni obie strony do chwili zastanowienia, i ...... do odłożenia karabinów do kabur ..... o ile się tam zmieszczą :)

   na GF solidnie się mści oszzcędzanie na technologiach. Tak się też składa, że podstawowy zarzut czyli monopol na rynku idzie w łeb, bo TSMC jest daleko w tyle za Intelem i Samsungiem, raczej na równi z Micronem i jeszcze jakąś firmą która mi wyleciała z głowy.

   Jak dla mnie ratunkiem dla GF jest ........... sprzedaż do AMD :) oczywiście po odpowiednio niskiej cenie. Bazując na chiplecie, w GF pozostałaby produkcja modułów buforujących pomiędzy stykami CPU/GPU, oraz wewnętrznymi modułami w 7nm+ :)