Technologie i Firma

UE stawia sprawę jasno: Uber to firma transportowa

przeczytasz w 1 min.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił raz na zawsze zakończyć spór i stwierdził, że Uber to firma transportowa.

Uber od dawna upiera się, że należy traktować go jak aplikację do łączenia pasażerów z kierowcami działającymi niezależnie, ale Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest innego zdania. Wydał on jasny wyrok: to firma transportowa.

Taki wyrok oznacza, że kraje członkowskie mają prawo żądać od Ubera dostosowania swojego funkcjonowania do przepisów obejmujących firmy transportowe. W pewnym sensie zrównuje więc amerykańskie przedsiębiorstwo z taksówkami.

Choć brzmi to jak poważny cios dla Ubera, ten twierdzi, że wyrok nie zmieni zbyt wiele w jego funkcjonowaniu. Przepisy obowiązujące w naszym kraju pozwalają bowiem kierowcom oferować przejazdy w ramach tzw. transportu okazjonalnego. 

Równocześnie Uber zwraca uwagę na to, że wyrok jest dobrą podstawą do prowadzenia rozmów o regulacjach prawnych. Realia transportowe bowiem się zmieniają, a to wymaga dostosowania przepisów przez Ministerstwo Infrastruktury.

Uber to bardzo popularna usługa w Polsce. Statystyki pokazują, że korzysta z niej około 1,5 miliarda pasażerów i kilka tysięcy kierowców. Wprawdzie i w naszym kraju zdarzają się protesty, ale jak dotąd nie przeszkodziły specjalnie w funkcjonowaniu amerykańskiej firmy.

Źródło: CNBC, Money. Foto: Uber

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  hex3n
  3
  Absurdem na skalę światową jest fakt że wiele krajów próbuje walczyć z Uberem. Najpierw usługa się pojawia a później zaczyna się marudzenie że coś jest nie tak. Ja nie wyobrażam sobie już powrotu do taxi. Uber pokazał że klient jest najważniejszy i trzeba dać mu jasną i tanią alternatywę.
  • avatar
   krzychopata
   -3
   Dla mnie to za mało! Uber to wróg numer 1 Unii i powinien być jak najszybciej zakazany! Prez Ubera TYSIĄCE NASZYCH TAKSÓWKARZY STRACI PRACĘ!!! Dlatego Unia Europejska musi bronić taksókwarzy wszelkimi możliwymi sposobami!!!
   • avatar
    netkret
    0
    Uber ...cenowo np: w Krakowie jest coraz mniej konkurencyjny.