Systemy operacyjne

Jest już Ubuntu 18.10 - co nowego?

przeczytasz w 1 min.

Oficjalnie udostępniona została już najnowsza wersja linuksowej dystrybucji cieszącej się całkiem dużym zainteresowaniem. Jakie nowości i zmiany pojawiły się w Ubuntu 18.10 „Cosmic Cuttlefish”?

Ubuntu 18.10 „Cosmic Cuttlefish” – nowa wersja popularnej linuksowej dystrybucji jest już oficjalnie dostępna. Po udanym wydaniu z wydłużonym wsparciem (18.04) zespół odpowiedzialny za ten projekt postarał się o wdrożenie kilku interesujących nowości.

Pobieranie Ubuntu 18.10 „Cosmic Cuttlefish” (download)

Szybkiej aktualizacji do Ubuntu 18.10 można dokonać z 18.04, na przykład z poziomu systemowego Menedżera aktualizacji. Jeśli jednak musisz lub chcesz pobrać instalator, to poniżej znajdziesz linki do poszczególnych wariantów najnowszego wydania:

Ubuntu 18.10 screen

Gdy wiemy już skąd pobrać nowe Ubuntu, to czas odpowiedzieć sobie na istotniejsze pytanie, mianowicie…

Czy warto zainstalować Ubuntu 18.10 - co nowego?

Ubuntu 18.10 nie jest rewolucyjnym wydaniem, a raczej kolejnym krokiem w kierunku ustalonym przez autorów. Zdają się wychodzić oni z założenia, że nie zmienia się tego, co dobre i zamiast tego koncentrują się przede wszystkim na eliminowaniu problemów. Stąd między innymi poprawiona wydajność (o jakiej donoszą testerzy).

Ubuntu 18.10 tapeta

Zastąpieniu bionicznego bobra przez kosmiczną mątwę towarzyszą między innymi poprawki interfejsu, dzięki czemu całość wygląda i działa jeszcze lepiej. Pojawił się też nowy zestaw ikon (o nazwie Suru), zainspirowany najwyraźniej tymi z systemów mobilnych.

Ubuntu 18.10 okno

Odświeżone zostały także podstawowe aplikacje, takie jak Kalendarz czy Ustawienia, a pakiet programów startowych (Firefox, Thunderbird, LibreOffice czy Rhythmbox) został zaktualizowany. Poprawione jest również korzystanie z pakietów snap. 

Dodajmy jeszcze, że „Cosmic Cuttlefish” wykorzystuje najnowszy stabilny kernel Linux 4.18, a więc też cechuje się pełną obsługą między innymi układów AMD Radeon RX Vega M oraz płytek Raspberry Pi 3B i 3B+. Poniżej możecie zobaczyć podsumowanie nowości (od OMG! Ubuntu):

Źródło: OMG! Ubuntu, Canonical

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  HardCorak
  1
  Pyta się czy zainstalować gruba przy instalacji obok windowsa czy dalej nie i po instalacji ujrzę pulpit windows?
  • avatar
   derunim
   1
   U mnie winda tylko do gier służy.
   Do niczego innego to narzędzie totalnej inwigilacji się nie nadaje.
   A wszystko poza grami(Z chlubnymi wyjątkami, m.in. Stellaris.) na Ubuntu.
   Ktoś kto nie ma pojęcia, czym jest linuks to tylko bajdurzy o temacie jak smarkacz o seksie ;)
   • avatar
    derunim
    1
    Z forum Benchmarka o windzie:

    http://forum.benchmark.pl/topic/274648-laptop-si%C4%99-nie-w%C5%82%C4%85cza-po-aktualizacji-windows-10/

    :D
    • avatar
     cyberant
     0
     od lat odnosze wrażenie ze głownymi zmianami w ubuntu z wersji na wersję są tapety i zestawy ikon... jądro zaciągnięte z debiana, a reszta leży i kwiczy.
     • avatar
      dariosata
      -1
      Ubuntu przez fatalne bledy Canocial staje sie juz niszowa linuksowa dystrybucja dlatego lepiej nie zawracac sobie tym systemem glowy i wybrac Manjaro dystrybucja ktora deklasuje Ubuntu i Minta razem w zietych!
      Nie bez powodu Manjaro jest juz numerem jeden na distrrowatch i zostawia daleko w tyle Minta i Ubuntu!

      https://distrowatch.com/
      • avatar
       Nazir50
       -5
       O czasu jak mam za free aktualizacje MS win10 do nowszej wersji to już zapomniałem że taki Ubuntu czy inne g*wno Linux istnieje na pc
       • avatar
        Nullmaruzero
        0
        Jaki jest sens pisania że "odświeżono" oprogramowanie typu Firefox. Przecież takie rzeczy się normalnie powinno aktualizować tak jak na Windowsie, nie trzeba do tego nowego systemu.