Systemy operacyjne

Ubuntu chce się podobać. I żebyśmy mogli na nim polegać

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
17 komentarzy Dyskutuj z nami

Wielkimi krokami zbliża się premiera kolejnej wersji Ubuntu – 20.04 „Focal Fossa”. Jedną ze zmian, jakie wprowadzi to wydanie, będzie odświeżony wygląd.

Gdy Windows 10 nie przestaje irytować problemami, a wsparcie dla Windows 7 wygasa, mityczny „Rok Linuksa” może wreszcie nadejść i Canonical zamierza dobrze tę okazję wykorzystać. Znamy już pierwsze nowości, jakie trafią do Ubuntu 20.04 „Focal Fossa”, a ich początku należy wypatrywać (tak, to dobre słowo!) w warstwie wizualnej.

Ubuntu 20.04 z odświeżonym wyglądem - oto jak zmieni się motyw Yaru 

Choć podstawą wyglądu Ubuntu jest środowisko graficzne GNOME, to duże znaczenie ma uzupełnienie w postaci motywu Yaru. W wersji oznaczonej numerem 20.04 zostanie on poważnie zmodyfikowany – tak, by w każdej sytuacji wyglądał lepiej i (przede wszystkim) spójnie. 

Ubuntu 20.04 przyciski

Stąd na przykład taka mała zmiana, jak wprowadzenie fioletowego koloru przełączników i przycisków w miejsce (dotychczasowych) zielonego i niebieskiego. Efekt widać na screenie powyżej.

Kolejne mniejsze zmiany są związane ze zwiększonym kontrastem i objawiają się na przykład bardziej wyraźnymi obramowaniami przycisków. Możemy też liczyć na odświeżony wygląd ikon folderów, a także na konkretne motywy ciemne i jasne oraz łatwe przełączanie się między nimi – z poziomu panelu Ustawień.

Ubuntu 20.04 ikony

Oczywiście to nie wszystko – co nowego w Ubuntu 20.04 „Focal Fossa”?

Ubuntu 20.04 nie będzie zawierał zbyt wielu nowości, ponieważ rozwijający tę dystrybucję zespół stawia przede wszystkim na stabilność. Aktualnie planowane zmiany to:

 • aktualizacja środowiska graficznego GNOME (3.36), 
 • aktualizacja jądra Linux (5.5), 
 • ulepszona obsługa ZFS, 
 • bardziej skompresowany obraz, 
 • obsługa wielu monitorów w GDM, 
 • skalowanie ułamkowe w Xorg, 
 • ulepszenia związane z grami,
 • nowe tapety
 • i wiele więcej. 

Ubuntu 20.04 LTS na ostatniej prostej – premiera odbędzie się w kwietniu

2 kwietnia 2020 roku udostępniona zostanie wersja beta, a 23 kwietnia odbędzie się premiera Ubuntu 20.04 „Focal Fossa” w stabilnym wydaniu. Będzie to LTS (czyli wersja z wydłużonym, pięcioletnim wsparciem technicznym).

Do tego czasu aktualną wersją będzie Ubuntu 19.10 „Eoan Ermine” – w podlinkowanym newsie znajdziesz komplet informacji o niej. 

Źródło: OMG! Ubuntu!, informacja własna

Zobacz również te newsy o Linuksie:

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zakius
  pierwszym krokiem w takim razie powinno być pozbycie się gnoma
 • avatar
  Barubar24
  Do tego czasu aktualną wersją będzie Ubuntu 19.10 „Eoan Ermine” – w podlinkowanym newsie znajdziesz komplet informacji o niej.

  Aktualną wersją LTS jest 18.04 !!! 19.10 to wersja rozwojowa, ogarniacie temat?
 • avatar
  Bywalec2
  Aby linux był popularny to programiści muszą mieć proste zintegrowane środowisko programistyczne tj. np. Visual Studio oraz proste przenoszenia ich do sklepu. Następna sprawa to problemy związane ze sterownikami muszą być rozwiązywane myszką a nie terminalem. Przydał by się też rozbudowany panel sterowania.
 • avatar
  Krypi
  Gry na Ubuntu zaczynają całkiem dobrze działać zobaczie wideo
  https://www.youtube.com/playlist?list=PLXNlK4bJMJ-fzGLHivdTKbbgVMqEueGUN
 • avatar
  pablo11
  Jak to jest, że tyle lat minęło od czasów, gdy Ubuntu był uznawany za jedną z gorszych darmowych dystrybucji. A oni po tylu wersjach i zmianie silnika graficznego na normalniejszy, nadal wydają jakieś dziwne te Linuxy. Pomijając juz grafikę i to, że pasek musi być zawsze w jakiejś dziwnej pozycji, to zawsze jak spróbuje, to mam jakiś problem z używaniem Ubuntu.

  Linux może niedługo stać się realną konkurencją dla Windowsa. Paradoksalnie dzięki Google. Bo to ich Stadia ma działać na Linuxie i Vulcanie. Przez co puszczenie gier na Linuxa nie będzie wiązało się z jakimiś wielkimi kosztami. Rockstar już wydaje gry z Vulcanem, CDPRED również planuje, pozostali giganci myślę pokażą też jakieś produkcje. W sumie największy problem stanowi to, że ktoś nie chce, by jego oprogramowania używali linuxiarze, jak np. Adobe.
 • avatar
  Torrentowy Pirat
  Windows 7 zdechł, to teraz ludzie będą rozważali nowy system. Jeśli przeglądają neta, wysyłają maile, mogą wybrać Ubuntu, jeśli do pracy i narzędzia to raczej tylko Windows.
  -9