Systemy operacyjne

Ubuntu przystosuje się do procesorów ARM

przeczytasz w 1 min.

Sponsorowany przez fundację Canonical system Ubuntu już niebawem będzie w pełni przystosowany do współpracy z komputerami opartymi o procesory wykonane w architekturze ARM.

Zamiarem programistów dystrybucji Ubuntu jest chęć przygotowania się do nagłego wzrostu popularności architektury ARM w netbookach, komputerach typu UMPC czy innych urządzeniach przenośnych. Twórcy pragną uczynić system przeznaczony dla procesorów ARM tak samo a przynajmniej podobnie funkcjonalnym jak ten dla procesorów x86, zachowując przy tym znacznie mniejsze wymagania sprzętowe.

Na ten cel programiści przygotowują specjalny interfejs 2D UI który został oparty na interfejsie EFL (Enlightenment Foundation Libraries). Nowy interfejs jest zapożyczony z systemu Ubuntu Netbook Remix w nowej wersji.
Twórcy przekonują, że system będzie bardzo dobrze pracował na platformach nie wyposażonych w sprzętowe akceleratory grafiki 3D, mimo tego nie jest to oznacznikiem, iż jeżeli nasza platforma jest wyposażona w akcelerator 3D to system z niego nie będzie korzystał. Jeżeli system wykryje zainstalowany w komputerze sprzętowy akcelerator grafiki trójwymiarowej to zostanie on wykorzystany. 

Projektowany interfejs ma być w możliwie najlepszy sposób przystosowany do obsługi ekranów dotykowych, każdy z jego elementów ma być łatwo dostępny. Nowe odsłony systemu Linux Ubuntu w wersji 10.04 dla procesorów x86 jak i ARM swoją oficjalną premię będą miały w kwietniu br.

Źródło: Pcinpact

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Ubuntu, ubuntu... Coś mi to mówi.

  Jestem ciekawy, kiedy będzie z Ubuntu będzie można korzystać jak z prawdziwego OS, tj. z licznych aplikacji pozwalających zrobić to na co mam ochotę, a nie ślęczeć przy kompilacji czegokolwiek, lub naprawiając problemy spowodowane upgradem do nowej wersji, lub naprawianiem czegoś co roz... jakaś zależność... Jednym słowem, kiedy system będzie podstawą dla aplikacji a nie sam w sobie będzie pochłaniał 80% uwagi użytkownika?

  No i kiedy wreszcie zagram na Linuksie?
  • avatar
   jewgienij
   0
   Ostatnio uzywalem GNU/linux ok. 2004r. i i widze ze nic sie nie zmienilo.
   • avatar
    jewgienij
    0
    A przy okazji polprzezroczyste wszystko a la AERO mialem juz jakos w 2003r. i chodzilo bardzo plynnie nawet na duron 1GHz/GF2MX/256MBram
    • avatar
     jonny2003
     0
     Może wreszcie linuks w komórkach zamiast WM 6.5 z 65tys kolorów?
     • avatar
      tomiga
      0
      Troche pozno sie za to zabrali... no ale lepiej pozno niz wcale.