Systemy operacyjne

Ubuntu - szybsza instalacja dzięki Facebookowi

przeczytasz w 1 min.

A właściwie dzięki algorytmowi kompresji zstd, który został stworzony przez jego specjalistów. Zostanie on wykorzystany w nadchodzących wersjach Ubuntu, dzięki czemu jego instalacja będzie przebiegać szybciej.

Może to nie sama instalacja Ubuntu zajmuje najwięcej czasu, lecz to, co robi się po niej, ale jeśli może odbywać się szybciej, to nikt też chyba nie będzie narzekać. Najlepsze zaś, że faktycznie nie tylko może, ale wręcz będzie – i to (w pewnym sensie) dzięki Facebookowi.

Zespół Facebooka stworzył bowiem swego czasu algorytm kompresji zstd (Zstandard). Ten oferuje szybką kompresję i dekompresję w czasie rzeczywistym, gdzie prędkości sięgają odpowiednio 430 i 1110 MB/s (co ma być znacznie lepszym wynikiem niż w przypadku xz, gzip i zlib – w przypadku tego ostatniego, dla porównania, liczby te wynoszą 110 i 400 MB/s).

Rezultat jest taki, że zstd zwiększa wprawdzie rozmiar paczki instalatora o około 6 proc., ale równocześnie skraca czas instalacji o 10 proc., a w skrajnych przypadkach przyspieszenie może sięgać nawet 40 proc., jak podaje Julian Andres Klode, developer Debiana i Ubuntu.

Efekt jest zauważalny, dlatego też firma Canonical nie zamierza zwlekać. Jako opcja dodatkowa, paczka, w której wykorzystany zostanie algorytm zstd, zostanie udostępniona już w nadchodzącym Ubuntu 18.04, którego premiera jest zaplanowana na 26 kwietnia. Jako domyślne rozwiązanie zadebiutuje zaś w jesiennej wersji 18.10.

Źródło: Softpedia. Ilustracja: Gustavo_Belemmi/Pixabay (CC0)

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  challey
  13
  Cytat z treści artykułu:
  "A właściwie dzięki algorytmowi kompresji zstd, który został stworzony przez jego specjalistów."

  Algorytm zstd, czyli ZStandard jest implementacją metody kodowania stworzonej przez polskiego naukowca z UJ - Jarosława Dudę i NIE jest oryginalnie wymyślony przez facebook.
  Jako polski portal moglibyście takie rzeczy wiedzieć i odpowiednio o nich informować!
  • avatar
   1
   Ktoś wspominał kiedyś że facebook wyskoczy nam niedługo z lodówki, ale tego się nie spodziewałem
   • avatar
    dariozpata
    -1
    Jedyne wersje Ubuntu jakie mają sens to Lubuntu i Xubuntu!
    • avatar
     zakius
     0
     a jak to się ma do 7z?