Technologie i Firma

Ubuntu uruchomione na Samsung DeX

przeczytasz w 1 min.

Firma Samsung pokazała, że jej DeX Station może być wykorzystany do uruchomienia Ubuntu (i innych linuksowych dystrybucji).

Samsung DeX Station to niepozorny gadżet, który pozwala zamienić smartfona w komputer. Aktualnie możliwe jest jednak wyłącznie korzystanie z (dostosowanego wprawdzie do dużego ekranu, ale wciąż tylko) Androida. Niewykluczone, że wkrótce w ten sam sposób uruchomimy… Ubuntu. A to oznacza, że akcesorium to może stać się praktycznym sprzętem dla profesjonalistów.

Koreański producent pochwalił się filmikiem, na którym prezentowana jest (udana!) próba uruchomienia systemu Ubuntu w wersji 16.04 LTS kompatybilnej z procesorami ARM. Po uruchomieniu Linux on Galaxy oczom użytkownika ukazuje się typowe środowisko graficzne. Nie wiadomo niestety na razie jak szeroka będzie funkcjonalność tego rozwiązania.

To, co wiadomo, to że Linux on Galaxy będzie można wykorzystać do uruchomienia Eclipse w celu tworzenia nowych aplikacji na smartfony. Stąd też stwierdzenie, że Samsung DeX może stać się interesującą opcją dla profesjonalistów. Dopóki jednak nie znamy szczegółów, musimy zadowolić się tym krótki pokazem w formie wideo.

Samsung DeX - Linux on Galaxy (wideo):

Dodajmy jeszcze, że Ubuntu nie będzie jedyną dystrybucją obsługiwaną przez DeX – tak samo zadziałać mają inne, które są kompatybilne z procesorami ARM.

Źródło: Samsung, TheRegister

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Damian Szymański
  3
  To w zasadzie z grubsza to samo co proponowało Canonical w swoim UBuntu Touch. Zdaje się nawet, że Canonical pomaga przy tym projekcie Galaxy on Linux.
  Docelowo mamy mieć możliwość uruchomienia pełnej dystrybucji Linuksowej działającej na wspólnym kernelu - co już w Ubuntu Touch działało dobrze.
  Aplikacje? Te domyślnie dostarczane z Ubuntu są kompilowane na aarch64 i działają bez zarzutu - a przynajmniej powinny.
  Ot ciekawy dodatek, zarówno do pracy jak i w razie potrzeby zamienić swój telefonik w komputer aby napisać coś czy sprawdzić. Ogólnie na plus, ale zobaczymy jak to wyjdzie w praniu.
  • avatar
   baca130
   -3
   Otwieram latop i mam gotowy do pracy. A przy tym ile jest zachodu, po za tym z telefonu robić stacjonarny? Gdzie mobilność?
   • avatar
    venom32
    0
    Fajnie, tylko, że bez aplikacji napisanych pod ARM możemy sobie popatrzeć na pulpit, albo odpalić kompilator przedstawiony na filmiku - trochę droga zabawa. Poza tym widać, że filmik został dość mocno przyspieszony, jestem ciekawy jak by wyglądała responsywność systemu w rzeczywistości.