Oprogramowanie

Ubuntu w smartfonach i tabletach - alternatywa dla Androida?

przeczytasz w 2 min.

Canonical nie odpuszcza

Niedawno informowaliśmy o deklaracji jaka padła z ust Marka Shuttlewortha podczas Ubuntu Developer Summit 2011. Przypominamy, iż chodziło o fakt szykowanej ekspansji Linuksa Ubuntu na rynek urządzeń przenośnych takich jak tablety i smartfony.

O ile działanie Ubuntu na tabletach nie jest żadnym zaskoczeniem, gdyż już nie raz byliśmy świadkami wprowadzenia na rynek (głównie przez mało znane firmy) tabletów z systemem Ubuntu. Co prawda można było mieć wiele zastrzeżeń czy to do szybkości działania systemu, dostosowania aplikacji czy też obsługi ekranów dotykowych, to jednak takie urządzenia się pojawiały.

Zgoła inaczej sprawa wygląda w przypadku popularnych smartfonów, o ile uruchomienie na obecnie sprzedawanych urządzeniach Ubuntu było jak najbardziej wykonalne, to już z wielu przyczyn całkowicie mijało się z celem. Teraz jednak ma się to zmienić, gdyż Ubuntu począwszy od wersji 14.04 ma być już w pełni dostosowane do tego typu urządzeń.

ubuntu dla smartfonów
Przykładowy wygląd Ubuntu na smartfonach

Canonical w ten sposób planuje wdrożyć w życie swoje szumne zapowiedzi osiągnięcia do 2015 roku, 200 milionów użytkowników Ubuntu. O tym, ze Ubuntu może osiągnąć wiele na tym polu, może być przykład innej dystrybucji systemu Linux, a mianowicie Androida, który dosłownie zdominował cały rynek.

Czy jednak Ubuntu ma na to szansę? Wiele wskazuje, że tak, nawet sami producenci smartfonów i tabletów zdają się to potwierdzać, powoli odwracając się od ogarniętego wojnami patentowymi Androida. Pikanterii sprawie dodaje fakt, ostatniego przejęcia przez Google, części Motoroli. W opinii wielu producentów sprzętu może to być preludium do powolnej utraty popularności "zielonego robocika". Wskazywać na to może również fakt, utraty zaufania wielu producentów do Google.

ubuntu w smartfonach screeny

Niewątpliwie przed deweloperami systemu Ubuntu jeszcze daleka droga, z pewnością dobrym krokiem było zastosowanie - co prawda krytykowanego, ale wciąż udoskonalanego i polepszanego interfejsu Unity. Wspomniany interfejs może stanowić solidną podstawę jako interfejs główny w urządzeniach przenośnych, rzecz jasna po stosownych modyfikacjach i usprawnieniach.

Oczywiście o ile kwestii działania Ubuntu jak i tego co będzie stanowiło domyślny interfejs tego systemu w urządzeniach mobilnych nie rozstrzygniemy dzisiaj, to nic nie stoi na przeszkodzie aby zastanowić się jak mógłby wyglądać godny rywal dla Androida.

ubuntu w tablecie

W internecie od czasu ogłoszenia decyzji o pracach nad ekspansję Ubuntu na smartfony i tablety pojawiło się wiele tak zwanych mockupów - przykładowych propozycji wyglądu systemu. A jak to często bywa w świecie otwartego oprogramowania twórcy danego rozwiązania często w projektowaniu własnych rozwiązań posiłkują się sugestiami społeczności. Może więc tak samo lub podobnie będzie wyglądało Ubuntu w wersji mobilnej?

ubuntu w tablecie propozycja wyglądu
Tak może wyglądać Ubuntu w popularnych tabletach

Kto zwycięży w tym niemalże bratobójczym pojedynku? Bądź co bądź zarówno Ubuntu jak i Android to systemy Linuksowe. I jak podobają się wam przykładowe koncepcje wyglądu Ubuntu? A może macie inne propozycję?
 

Więcej o firmie Canonical i jej produktach:

Źródło: Inf. własna, Ubuntu, omgubuntu

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kubaster
  7
  Najlepiej by było jakby smartfony można było kupować tak jak komputery. Czyli smartfony powinny być czyste, bez systemu, a później kto jaki chce, taki sobie system kupi.
  • avatar
   Konto usunięte
   5
   Wnioskując tylko na podstawie załączonych screenow to całkiem zacny interface.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    czekam na ten system w smartfonach z niecierpliwoscia, stary windows juz mi telefonie obrzydł, a jak patrze na win7 w smarkfonach to mnie wywraca, miedzy czasie przerzucę sie na andka zapewne.
    • avatar
     jarekzon
     1
     Jestem jak najbardziej za, chociaż Android to też linuks.
     • avatar
      adamowski10
      1
      Fajnie byłoby pośmigać na ubuntu w telefonie ;D
      • avatar
       agnus
       1
       Zainstalowałem Ubuntu już na 3 kompach i na razie ludzie są zadowoleni. Także kibicuję temu systemowi na tabletach i smartach.
       • avatar
        Damian Szymański
        0
        Ja upatruje w tym przyszłość smartfonów i telefonów. Warto dodać, iż również inne firmy pracują nad interfejsami dla urządzeń przenośnych np. zespół KDE kończy właśnie proces deweloperski Plasma Active - który moim zdaniem wygląda i funkcjonuje najlepiej ze wszystkich obecnie dostępnych interfejsów dla mobilek.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Zasadniczo nie wróżę takiemu systemowi sukcesu. Z perspektywy tego jak Linkusy "radzą sobie" na rynku komercyjnych systemów to mobilny Ubuntu nie jest w stanie w żaden sposób znaleźć dla siebie miejsca na rynku wiodących systemów mobilnych.
         Poza tym ktoś już zrobił użytek z linuksa na potrzeby smartphoneów i jest to Google z komercyjnym i szalenie bogatym Androidem.
         • avatar
          Konto usunięte
          -1
          Z oczywistych względów wszystkich pogodzi Windows 8. To będzie początek końca Androida a Ubuntu w roli systemu do urządzeń przenośnych pozostanie jedynie ciekawostką. Wystarczy skojarzyć fakty.
          • avatar
           krzywyzielarz
           -2
           Oo to już terminal nie wystarczy.
           • avatar
            Konto usunięte
            -3
            A mnie interesuje, jak to działa. Na screenach, to i XP zacnie wygląda.
            • avatar
             michal_229
             -3
             Myślę, że Ubu może zamulać. Kibicuję MeeGo ;p
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              jestem ciekaw czy da się go zainstalować na HTC WildFire S
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Jestem za :) dobry pomysł