Telefony

Ubuntu zamiast Androida w smartfonie

przeczytasz w 1 min.

Programiści z forum XDA Developers uruchomili Ubuntu na smartfonie Google Nexus S. System działa, choć jak na razie nie udało się zmusić do pracy dotykowego ekranu.

Co chwila pojawiają się informacje o różnego rodzaju trikach, pozwalających na odblokowanie nowych funkcji w smartfonach. Tym razem mamy do czynienia z czymś innym. Możemy zainstalować Ubuntu na Google Nexus S. Ten wyprodukowany przez Samsung smartfon - pierwszy z systemem Android 2.3 - niedawno wprowadzono do sprzedaży.

Warto przeczytać:
Samsung Nexus S - pierwszy smartfon z Android 2.3

Jaki jest jednak sens zastępowania jednego systemu linuxowego drugim? Odpowiedź jest prosta. Ponieważ możemy. Steven Troughton-Smith to autor pierwszego sposobu na zainstalowanie na Nexusie S systemu innego niż domyślny Android. Wraz z grupą programistów udało mu się uruchomić na smartfonie system MeeGo. Jednak innym użytkownikom było mało, więc grupa programistów z forum XDA Developers postanowiła zainstalować i uruchomić na omawianym urządzeniu Ubuntu. I udało się.

Ubuntu na Nexus S

Użyto w tym celu obrazu systemu Ubuntu uruchamianego na HTC HD2. Przy czym nie jest konieczne flashowanie smartfonu. Szczegółowe opisy dla odważnych znajdują się w linkach przy źródle tej wiadomości. Jak wspomnieliśmy, nie działa jeszcze ekran dotykowy, ale według twórcy oprogramowania jest to błąd kernela i zostanie wyeliminowany w najbliższym czasie. Ubuntu na smartfonie byłoby ciekawą alternatywą dla Androida. Czekamy na kolejne postępy w pracach, o których napewno Was poinformujemy.

Poniżej wideo demonstacja działającego MeeGo na Google Nexus S.


Źródło:
omgubuntu, xdadevelopers

Polecamy artykuły:  
Optymalne karty graficzne do NFS: Hot Pursuit
Wyścig trwa - 2x GF GTX 460 vs 2x Radeon 6850
TOP-10: Dyski twarde i SSD

 

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  0
  Ten Ubuntu to jaka wersja - netbookowa?
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   To bardzo fajna ciekawostka ale tylko ciekawostka. I tak nikt nie będzie chciał użerać się z ubuntu.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Android to przeciez Linux ....
    A do kwesti przeportowanych telefonów to sam używam HD2 z Androidem i śmiga aż miło, każdy używać bedzie to co lubi i jak będzie funkcjonalne to czemu nie.
    • avatar
     wildthink
     0
     A co komu przeszkadza, że uruchomili "inny" system na smartfonie. Nie lepiej mieć możliwość samodzielnego wyboru systemu (tak jak w PC) na jakim chcę pracować? Do tego być może dojdą dodatkowe aplikacje, dotychczas niedostępne dla Androida. Ja popieram. Oczywiście pod warunkiem pełnej funkcjonalności, a nie protezy, sztuki dla sztuki.